Продаж землі в Україні та аналіз закордонного ринку: скільки коштує гектар в Європі
"Коментарі" разом з експертом відповіли на запитання про ціни на земельні ділянки в Україні та у європейських країнах
Україна володіє понад 60 млн га земель (6% від усієї території Європи), 42 з яких – це сільськогосподарська земля (8% всіх світових запасів). Однак попри це, ми залишаємося однією з останніх країн Європи, де немає ринку земель аграрного призначення. Мораторій значно занижує вартість землі, агровиробники орендують її за ціною, нижчою за реальну вартість, часто спекулюючи та недоплачуючи її власникам.
Ще в березні 2020 року 259 голосами "за" Верховна Рада України IX скликання прийняла законопроект, який запускає ринок землі сільськогосподарського призначення. Відповідно до закону, яким з 1 липня 2021 року дозволив вільну купівлю українських чорноземів.
Зважаючи на міжнародний досвід, ринок має з мінімальними обмеженнями. Краще використовувати м’які способи регулювання: оподаткування та обмеження на концентрацію. Відтак, від липня цього року, якщо ви маєте пай чи земельну ділянку, ви можете її продовжувати надавати в оренду, продати або взяти кредит в банку й створити своє виробництво на цій землі. Про це "Коментарям" розповіла юрист із земельних питань, фахівець "Земельного фонду України" Анна Гладун.
Українців лякали, що все скуплять іноземці
"Варто розуміти за весь час дії мораторію багато засобів масової інформації лякали українців, що у разі скасування мораторію все скуплять іноземці. Але щоб цього не сталося мають бути певні обмеження. Президент України Володимир Зеленський запевняє, що іноземці та іноземні компанії отримають можливість купувати українську землю лише за результатами всеукраїнського референдуму, і ніяк інакше. Але якщо відверто говорити на цю тему, світовий досвід показує, що обмеження купівлі землі не працюють. Завжди знайдеться можливість їх обійти, це і буде сприяти процвітанню тіньового ринку. Статистика показує, що навіть без будь-яких обмежень обсяги операцій купівлі-продажу не перевищуватимуть щороку 10-15 % земель. Чесно кажучи, вже зараз іноземці де-факто присутні в українському сільському господарстві", - говорить фахівець.
Ціна землі в Україні та Європі
Як стверджує Анна Гладун, після впровадження ринку землі ціна за гектар в Україні становитиме від 1 000 до 3 000 доларів, в залежності від регіону. Фахівець впевнена, що така ціна є занадто низькою у порівнянні з іншими європейськими країнами, де вартість коливається від 4 000 доларів:
"Швейцарія – 70 тисяч за гектар, Німеччина – 32 тисячі за гектар - у кожній федеральній землі діє свій закон, що регламентує право власності на землю, а угоди куплі-продажу регламентуються місцевими виконавчими органами. Так само в окремих провінціях є обмеження щодо ціни та мінімального розміру наділу. Часткове обмеження на купівлю аграрної землі стосується також гірських районів – там до ринку допущені лише зареєстровані фермери.
Польща – 10 тисяч за гектар – ціни на землю держава не регулює. Максимальна площа ділянки у власності фізособи – 500 га. Податок на продаж землі коливається в діапазоні 2 – 5% і стягується з покупця. Податок на землеволодіння відсутній. Часткові обмеження щодо участі іноземного капіталу в купівлі аграрних земель існували, але з 1 травня 2016 року вони були повністю скасовані щодо громадян ЄС. Результатом чого середня вартість землі становить 10 300 доларів за гектар.
Наприклад, у Болгарії земля коштує 4 650 доларів за гектар, а придбати землю для рільництва можуть громадяни Болгарії, юридичні чи фізичні особи, що перебувають та території країни понад п'ять років, компанія з країни, з якою Болгарія уклала міжнародну угоду, а також з країн ЄС".
"Прийняття такого закону в Україні безумовно є першим кроком, та очікувано зазнає ще чималих змін. Маю надію, що прийнятий закон допоможе запустити подальші швидкі реформи", - підсумовує експерт.
Раніше "Коментарі" розповідали, де в Україні найдорожча земля.