Землі для територіальних громад: експерт розповів, як отримати максимум вигоди
Володимир Лапа вважає, що земельна децентралізація матиме позитивне значення для територіальних громад
Прем'єр-міністр України Денис Шмигаль повідомив, що після завершення аудиту земель сільськогосподарського призначення в 2020 році Об'єднані територіальні громади отримали у власність понад 2 млн га земель.
Також, Шмигаль розповів, що аудит виявив, що за час незалежності нашої країни, внаслідок мораторію з використанням різних схем і операцій було виведено з державної власності близько 5 млн га землі, які могли б теж бути передані громадам.
Як громади можуть використовувати землі сільгосппризначення, щоб отримати з них максимум вигоди і як, швидше за все, їх будуть використовувати в реальності, виданню "Коментарі" розповів радник зі стратегічного розвитку президента Асоціації "Український клуб аграрного бізнесу" (УКАБ), керівник Держпродспоживслужби (2016-2019 рр.) Володимир Лапа.
На думку експерта, земельна децентралізація в будь-якому випадку відіграє позитивну роль. І її потрібно закріпити шляхом прийняття законопроекту №2194. Вважається, і значною мірою справедливо, що територіальні громади краще розуміють місцеві інтереси та в більшій мірі підконтрольні людям, принаймні, в порівнянні з призначеним абстрактним чиновником.
Що стосується реалій, то експерт вважає, що не слід виключати використання схеми безоплатної приватизації, коли земельні масиви діляться на ділянки по 2 га, формально передаються для ведення особистого підсобного господарства, але потім за дивним збігом обставин надаватися в потрібних руках. Незважаючи на постійні дискусії, законодавчих запобіжників для використання таких схем так і не створено, підсумував експерт.
Нагадаємо, наскільки ефективними можуть бути запропоновані НАЗК заходи щодо боротьби з корупцією в земельній сфері, виданню "Коментарі" розповіла експерт із земельних питань асоціації УКАБ Елліна Юрченко.