Борги за газ – штучні? ТСК ВРУ виявила масштабні порушення "Нафтогазу"
Робота Тимчасової слідчої комісії Верховної Ради з питань тарифів виявила, що борги за газ, які нібито накопичилися у споживачів, є наслідком штучних схем
"Нафтогаз України" не лише самостійно розробляв підзаконні акти, а й залишався поза належним контролем з боку уряду. Це призвело до зловживань монопольним становищем і мільярдних втрат державного бюджету. Своїми думками щодо цього приводу поділився Співзасновник Українського аналітичного центру та економічний оглядач Юрій Гаврилечко.
Як з’ясувалося, у 2022–2023 роках "Нафтогаз" замість газу власного видобутку використовував імпортований ресурс для виконання спеціальних обов’язків (ПСО). Загальний обсяг такого "заміщення" склав 5,26 млрд кубометрів, що дозволило компанії нарахувати компенсацію з держбюджету у розмірі 59,6 млрд грн.
Крім того, підприємство заявило про необхідність ще однієї компенсації – 42,2 млрд грн – через нібито непогашені борги споживачів. У підсумку, за розрахунками "Нафтогазу", загальна сума компенсацій, що мала надійти з бюджету, сягнула 101,8 млрд грн. Водночас Держаудитслужба підтвердила лише 96,58 млрд грн, водночас наголосивши на необхідності перегляду нормативних актів щодо механізму таких нарахувань.
Цікаво, що компенсація передбачена лише у разі використання імпортного газу, а отже, свідоме його придбання замість газу власного видобутку виглядає як навмисне рішення. Водночас за умовами урядової Політики власності, "Нафтогаз" повинен враховувати соціальні ризики, субсидії та можливі неплатежі споживачів.
Нагадаємо, Україна вже стикається з проблемою дефіциту газу, і хоча уряд визнав існування цієї проблеми, її можна було б уникнути при належному плануванні та розвитку власного видобутку. Таку думку висловив економічний експерт і кандидат наук з державного управління Юрій Гаврилечко.