Чому в Україні мінімальний прожитковий мінімум і навіть мінімалка нижчі за межу бідності
Уряд не бере до уваги межу бідності, формуючи мінімальний прожитковий мінімум
За оновленими даними, межа бідності в Україні наразі становить 345,28 грн або 10 358,4 гривні на місяц для однії особи. Це означає, що громадяни, які витрачають менше цієї суми щодня, вважаються такими, що живуть нижче офіційного рівня бідності. Україна має більший показник бідності, аніж, наприклад, Гватемала, Марокко, Бангладеш, Індія, Шрі-Ланка, Узбекистан та Киргизія. Як може бути мінімальний прожитковий мінімум і навіть мінімальна зарплата нижче за межу бідності? Видання "Коментарі" з цими питаннями звернулося до експертів.
Завжди потрібно оцінювати людину індивідуально
Економіст, президент Міжнародного інституту свободи (Україна) Ярослав Романчук зазначив, що межа бідності, мінімальна зарплата та інші параметри, за якими визначається рівень соціального достатку, роблять різні органи, структури і, до того ж, у різний час і координації між ними немає. Тож наші чиновники на своїй хвилі.
Ярослав Романчук каже, що у світі існує багато меж. І залежно від того, яку межу застосовуєш, стільки бідних і отримуєш. Все це швидше інструменти формальної оцінки бідності, бюджетної необхідності.
Він додав, якщо говорити про оцінку бідності, то завжди потрібно оцінювати людину індивідуально. Оцінка бідності складається із п'яти-шести параметрів. Це поточний дохід, стан здоров'я, тому що бувають люди з хронічними хворобами, які потребують постійного лікування, далі параметри – житло, діти, утриманці, рівень заощаджень та кількість активів, наявність роботи. І тоді комбінаторикою цих чинників можна з'ясувати оцінку благополуччя безпосередньо взятої людини.
Офіційна статистика в Україні показує лише загальну тенденцію
Голова Українського аналітичного центру, економіст Олександр Охріменко пояснив, що межа бідності – це досить умовний показник, тим паче в Україні.
Олександр Охріменко говорить, що ще один доречний приклад – за 2024 рік українці купили готівкової валюти на суму 17 млрд доларів. І це не олігархи. Це звичайні українці.
Читайте також на порталі "Коментарі" - уряд підтримав збільшення виплат за народження дитини: чи тепер українців стане більше.