Допомога від МВФ: підтримка економіки України або відкуп Заходу за "Північний потік-2"

У МВФ вважають, що це хороший подарунок для України, який ми отримаємо до 30-річчя Незалежності

Україні виділено 2,7 млрд доларів із безпрецедентного пакета на підтримку економіки від Міжнародного валютного фонду (МВФ). Експерти для порталу "Коментарі" оцінили це рішення МВФ і розповіли, чи може воно означати "відкуп" за позицію Заходу стосовно "Північного потоку-2".

Рішення про виділення коштів озвучувалися ще навесні, тому сенсації тут немає і не може бути

Політолог, викладач Київського національного університету (КНУ) імені Тараса Шевченка Петро Олещук зазначає, що виділення коштів від МВФ передбачається всім державам-учасникам пропорційно до участі в фонді.

"Офіційна мета цього заходу - підвищення ліквідності. Загальна сума, яку передбачається розділити, - 650 млрд доларів. Відповідно, українська частина, хоч і виглядає солідно за нашими мірками, але глобально ні на що не впливає", - вважає політолог.

Він також акцентує, що рішення про виділення коштів озвучувалися ще навесні, тому сенсації тут немає і не може бути. Тим більше, складно пов'язувати все це з "Північним потоком", вважає Петро Олещук.

Цей транш МВФ може серйозно допомогти Україні

На думку аналітика, політтехнолога Олександра Кочеткова, розглядати ці 2,7 млрд доларів як якісь "відступні" за "Північний потік-2" - некоректно. Як мінімум, тому, що це сума наших потенційних втрат від скорочення (припинення) транзиту газу всього за один рік.

"Та й не прийняті в системі МВФ "подарунки", "відкупи" й інші операції з арсеналу українського олігархату, - пояснює експерт. - Там правлять прагматизм і розрахунок. На моє переконання, транш - це інструмент, який дозволить колективному Заходу і далі диктувати свої умови владі Володимира Зеленського. Умови не тільки економічні, але й політичні, як ми бачимо останнім часом".

Олександр Кочетков зазначає, що цей транш МВФ може серйозно допомогти Україні. Але він не вирішить за нас наших проблем - що в економіці, що у політиці, впевнений він.

"З Україною вміло грають у теніс. Або в бейсбол. Або у крикет. Головне, що ми завжди - м'яч, який гравці відправляють туди, куди їм потрібно", - резюмує аналітик.

Раніше портал "Коментарі" писав, що Зеленський провів розмову з директором-розпорядником МВФ і чи потрібен Україні цей транш.