Економічні підсумки переговорів у США: успіхи й провали

Під час візиту сторони підписали Меморандум про взаєморозуміння між Міністерством економіки України та Експортно-імпортним банком США

Експерти для видання "Коментарі" озвучили економічні підсумки візиту української делегації в США і розповіли, де можливий прогрес, а де очікування не виправдалися.

Економічні результати візиту, що стали надбанням громадськості, виглядають як більш вигідні американській стороні

Директор Інституту соціально-економічної трансформації Ілля Несходовський, оцінюючи економічні підсумки візиту Зеленського в США, не зміг виокремити якихось значних успіхів.

"Звертає на себе увагу презентований Зеленським у США план трансформації України, в якому - 80 проектів на суму понад 277 млрд доларів. Як на мене, це абсолютно непідготовлений план. Я не чув, щоб його обговорювали на експертному рівні. А тому виникає питання - чи є під цими пропозиціями відповідні підстави. І, схоже, все це не особливо зацікавило американських інвесторів", - зазначає Ілля Несходовський.

На його думку, економічні результати візиту, що стали надбанням громадськості, виглядають як більш вигідні американській стороні.

"Зокрема, це стосується підписаного АЕК Енергоатом і Westinghouse Electric меморандуму про спільне будівництво енергоблоку на Хмельницькій АЕС. А також плани з будівництва ще чотирьох енергоблоків за технологією Westinghouse. Загальна вартість проекту, як заявлено, - 30 млрд. доларів. Україна фактично буде оплачувати цю роботу. З одного боку, це необхідність, тому що ми залежимо в питаннях енергетики, зокрема атомної, від РФ. А так отримаємо можливість самі виробляти більше енергії. Але це не вигідно для економіки України з точки зору створення нових робочих місць. Адже роботи будемо проводити не ми", - пояснює експерт.

Є у нього питання і щодо підписання меморандуму між нашим Мінекономіки і Ексімбанком США щодо 3 млрд доларів кредитів, які можуть надати для фінансування американського експорту в Україну.

"Це, знову ж таки, вигідно американській стороні, яка фактично отримує ринок збуту в зв'язку з відсутністю відповідної суми у нашої країни. Вона дає кредити. Виникає питання - що буде об'єктом закупівлі в рамках даної угоди. Якщо споживчі або подібні товари - це невигідно Україні, тому що ми фактично втрачаємо робочі місця, та ще й беремо в кредит. Якщо ж в рамках угоди буде надходити високотехнологічна продукція, яка використовується для виготовлення іншої продукції (що дозволить нашим підприємствам оновити свої основні засоби для виготовлення більш якісної, більш ефективної продукції) - тоді можна вітати такий крок. Але деталей домовленостей ми поки не знаємо", - підкреслює Ілля Несходовський.

Також його цікавить, чому Україна досі не дає гарантій, підтримки тим, хто купує нашу продукцію.

"Уже тривалий час йде розмова про Експортно-кредитне агентство, яке фактично не працює. І хоч Кабмін прийняв в серпні рішення збільшити установкою капітал ЕКА до 2 млрд грн, реальних проектів, які в рамках цього агентства були б реалізовані, поки немає, - зазначає експерт. - Що стосується українського Ексімбанку, він і зовсім припинив виконувати функції з підтримки українського експорту і став суто комерційним банком".
Економічні відносини між Україною і США зміцнюються повільно, але кроки, які робляться - це важливий фундамент для подальшої співпраці

Економічний експерт в Ukraine Economic Outlook Адріан Пантюхов впевнений, що візит української делегації в США позитивно вплинув на зміцнення ділового співробітництва. Але підкреслює, що ще чекає багато роботи в галузі торговельних відносин.

"Міністерство економіки України та Експортно-імпортний банк США (EXIM) підписали Меморандум про зміцнення співпраці. Зокрема, сторони домовилися про те, що EXIM надасть гарантії і кредити, загальною сумою на $ 3 млрд (близько 5% від імпорту України), щоб простимулювати експорт з США в Україну. Обсяги загального товарообігу двох країн ростуть з кожним роком. Так, в 2020, експорт IT послуг в США (найбільша складова) склав майже $ 1 млрд, а за перші 6 місяців 2021, він виріс на 30% до попереднього року, - розповідає Адріан Пантюхов. - У той же час, Україна активно імпортує з США автомобілі - $ 664 млн в 2020, 70% з яких підтримані. Крім того, великими партіями завозиться вугілля - $ 480 млн в 2020. Два товари, які йдуть в розріз із загальними кліматичними цілями України та США".

Однак, зазначає експерт, гарантії від EXIM дозволять українським імпортерам купувати американську продукцію, не турбуючись про зрив угоди. Надійні умови будуть стимулювати розширення імпорту і в інших більш "зелених" категоріях.

"У питаннях енергетики прогрес спостерігається у секторі атомних електростанцій, - продовжує Адріан Пантюхов. - Так, раніше Українська компанія "Енергоатом" підписала з Westinghouse Electric (США) меморандум про спільне будівництво енергоблоку Хмельницької АЕС. Згідно з ним, загальна вартість проекту складе близько $ 30 млрд".

Експерт резюмує: економічні відносини між Україною і США зміцнюються повільно, але кроки, які робляться - це важливий фундамент для подальшої співпраці.

"Експортно-імпортні операції - це хороший фундамент для зміцнення, як ділових, так і економічних зв'язків, - вважає Адріан Пантюхов. - Підписаний Меморандум позитивно відіб'ється на стабільності торгівлі між США і Україною. Крім того, незабаром можна чекати наступних позитивних новин з осіннього засідання Українсько-американської ради з торгівлі та інвестицій".
Раніше експерти розповідали, чи допоможуть США в боротьбі проти російської агресії.