Грошей немає - включимо верстат: експерти про можливість грошової емісії

Експерти прокоментували ідею про нову емісію грошей

Колишній міністр розвитку економіки, торгівлі та сільського господарства Тимофій Милованов вважає, що в умовах поширення коронавірусної інфекції Україні слід друкувати гроші. У справедливості такого підходу розбиралися українські експерти.

"Нова емісія грошей в Україні безглузда"

Глава Українського аналітичного центру, економіст Олександр Охріменко звертає увагу, що гроші у нас і так друкують.

"За 9 місяців поточного року чиста емісія склала 126 млрд грн. Простіше кажучи - саме стільки надрукували. Але це - ніщо, враховуючи, що у нас на сьогоднішній момент видатки бюджету і ВВП перевалили за трильйон. Так що навіть якщо буде емісія у 200 млрд за рік - це небагато, - упевнений експерт. - Інша справа - навіщо друкувати більше? Будуть вище ціни. І все".

За словами Олександра Охріменка, якби у нас була розвинена економіка, то можна було б шляхом емісії грошей перекривати збитки. Але через те, що у нас економіка розвивається, будь-яка емісія веде до зростання ціну, до інфляції. Вона безглузда. Нікому не допомагає.

"Є розумні книги американських вчених, які вважають, що емісія - це добре. Ну так - якщо в доларах США. Але у нас же мова про гривню. А це - зовсім інша історія ", - резюмує експерт.

"Ефективність друку грошей залежить від одного умови"

Економіст Павло Вернівскій називає ситуацію двоякою. З одного боку - підтримує пропозицію Милованова друкувати гроші. З іншого - здивований, що дана ідея виходить саме від Милованова.

"Потрібно розуміти, що Милованов - це економіст ліберального спрямування. Як з його боку, так і з боку різних донорів, включаючи МВФ, просувається економічна політика зниження госраходов і дефіциту бюджету. На їхню думку, підвищення витрат веде до збільшення інфляції. Тому дивно, що Милованов каже про необхідність підвищення витрат, в цьому випадку - друкування грошей", - пояснює Павло Вернівскій.

При цьому він зазначає, що згоден з цією позицією - за умови, що гроші будуть витрачатися на дійсно важливі напрямки.

"Зрозуміло, що потрібно збільшувати держвитрати на боротьбу з ковідом, - продовжує економіст. - У нас був створений ковід-фонд, але більшу частину, як кажуть в народі, "закатали в асфальт". А решту коштів, схоже, не хочуть витрачати, побоюючись звинувачень у нецільовому використанні ".

Як повідомляв портал "Коментарі", до кінця року Національний банк України прогнозує помірне прискорення інфляції. Це буде, в тому числі, наслідком подальшого пожвавлення економічної активності та подорожчання енергоносіїв.