США не є ключовим торговельнимм партнером України
Світ продовжує обговорювати та реагувати на нові мита Дональда Трампа. Для України введено нові тарифи на рівні 10%, що є значно нижчим показником порівняно з іншими країнами. Хто в Україні постраждає від такого нововведення? Чи відчують це якось на собі звичайні українці? Видання "Коментарі" з цими питаннями звернулося до експертів.
На те, що ми купуємо в Америки, ніхто ніяких мит не вводить
Виконавчий директор Економічного дискусійного клубу Олег Пендзин одразу уточнив, що запроваджено мита на товари українського виробництва, які ми продаємо до Америки.
"При цьому ми продаємо в США товарів всього на 820 млн. доларів на рік, а купуємо в американців на 3,5 млрд. на рік. При цьому з цих 820 млн. 510 млн. – це чорні метали та продукція з чорних металів. Це ті товари, на які Трампом ще в березні встановлено мито на рівні 25%. Тобто реально ці 10% мит, про які всі говорять, вони стосуються лише аграрної продукції у розмірі 200 млн. Це соняшникова олія, молочка, невеликий обсяг зернових… А загальний обсяг продажу аграрної продукції Україною на рік становить близько 30 мільйонів доларів. А тут ми говоримо лише про 200 млн", – зазначив експерт.
Олег Пендзин наголошує, на те, що ми купуємо в Америки ніхто ніяких мит не вводить. Тому жодного відношення нові тарифи не мають до українського споживача.
"Єдиний момент, який потрібно розуміти, негативним може бути наступне – якщо європейці підуть у жорстку зарубку з американцями, не знайдуть спільної мови, то загальний обсяг європейських корпорацій впаде і податків сплачуватимуть менше, а ми отримуємо макрофінансову допомогу з податків, які сплачують європейські корпорації та європейські бюджети. Тут може бути ситуація, що у Європи буде менше грошей, щоб нам допомагати", – підсумував співрозмовник порталу "Коментарі".
Ми – країна-імпортер
Голова Українського аналітичного центру, економіст Олександр Охріменко так прокоментував ситуацію:
"Дійсно Трамп вів мита, але 10% мита, яке ввели для України насправді великого значення не має. Ми майже не торгуємо зі США, які для нас не торговий партнер. Продаємо лише трішки чавуну. У нас підприємства дуже слабко пов'язані з США. Інша справа такі країни, як Мексика, Канада, Німеччина, Франція, Польща. Тобто, якщо ті обсяги, які ми продавали в США, продамо в Польщу, то це буде навіть, більш вигідно. Ми – імпортер, бо купуємо автівки і так далі. І після введення мит, можливо, менше будемо купляти американських автівок, але в нас і так більшість автомобілів з Південної Кореї, Азії. Тобто в нас американські автомобілі є, але вони не основні".
З іншої сторони, продовжує економіст, якщо ці мита нанесуть суттєвий удар по економіці євроспільноти, це для нас погано. Тому що ми дуже сильно економічно інтегровані з Європою.
"Відповідно, якщо будуть проблеми у євроспільноти, скажемо так, буде й проблемно продати чавун в Польщу. Крім того Європа продає руду, напівфабрикати зі сталі... Тому, якщо у Європи будуть проблеми – це рикошетом може задіти нас. Хоча, звертаю вашу увагу, у нас основні торгові партнери – це Китай та Азія. Ну, а те, що у нас подорожчають айфони чи американські автівки – навряд чи можна назвати серйозною проблемою. Тому що у нас дуже багато альтернативи. Завжди можна купити більш дешеві смартфони. І альтернатива американським автівкам теж є. Той самий китайський електромобіль можна купити значно дешевше і по якості він не буде поступатися американському", – констатував Олександр Охріменко.
Читайте також на порталі "Коментарі" - такого не було з 2021 року: чого вже призвела торгова війна Трампа.