Шантаж заганяє РФ у пастку: що робити Києву за умов блокади портів – як може допомогти Туреччина

У світі розмірковують над тим, як запустити експорт українського зерна за умов блокування морських портів РФ. Якщо знайти альтернативні шляхи експорту не вдасться, великій кількості країн загрожує голод

У Туреччині анонсували переговори щодо експорту українського зерна між Україною, Росією та ООН. Які шанси домовитись? Як оцінюєте дії Туреччини в українському кейсі? Видання "Коментарі" із цими питаннями звернулося до експертів.

Якщо РФ і далі блокуватиме українські порти, це спровокує міграційну кризу

Політолог, професор кафедри міжнародних відносин НАУ Максим Ялі наголошує, що Туреччина обрала посередницьку місію у війні Росії проти України.

"Класика „реал-політики”. Туреччина отримує вигоду з обох боків. Не запроваджує санкції проти Росії, стала за останні 8 років, від початку російської агресії проти нашої країни, важливим газовим хабом – в обхід України. При цьому Туреччина суттєво допомогла підвищити боєздатність української армії (ті ж "Байрактари" завдають відчутних збитків окупантам). Було підписано договори про будівництво судів для нашого військово-морського флоту. Але війна стала на заваді реалізувати плани. Зрозуміло, що президент Туреччини Реджепо Ердоган думає насамперед про інтереси своєї країни. Посилюючи її вплив на міжнародній арені", – зазначає політолог.

Загалом, продовжує він, роль Туреччини – конструктивна. Не випадково саме Стамбул був обраний у березні як майданчик переговорів між Україною та Росією.

"Швидше за все, саме у Стамбулі рано чи пізно буде підписано підсумкову угоду про перемир'я", - вважає Максим Ялі.

Щодо розблокування українського експорту, то, на думку експерта, поки що рано говорити про те, що наше зерно вдасться вивезти з порту в Одесі.

"Путін висуває умови розмінування портів, а це створює загрозу штурму з боку РФ за допомогою морського десанту, – пояснює політолог. – При цьому треба розуміти, що українське зерно – один із важелів тиску на європейську та загалом на світову спільноту. Щоб ті А – тиснули на Путіна, Б – надавали нам більше озброєнь. Тому на місці українського керівництва я не поспішав би. Ціна тільки зростає, тому ми в майбутньому отримаємо більше коштів за зерно. А світова спільнота, яка вже почала просувати "мирні плани" у стилі "як за рахунок українських територій зберегти обличчя Путіну", має бачити реальні загрози. І те, наскільки Україна важлива для всього світу, у тому числі в рамках глобальної продовольчої безпеки", – зазначає Максим Ялі.

Він акцентує, що якщо РФ і надалі блокуватиме українські порти, це спровокує міграційну кризу. У ту ж Італію (з її "мирним планом"), Францію (Макрон з його "треба не принизити Росію"), Німеччину (що гальмує постачання озброєння в Україну) і так далі ринуть біженці з країн Африки та Близького Сходу.

"У цьому плані час грає на нас, – вважає політолог. – І нехай європейці краще думають про те, як надати нам більше озброєнь, щоб ми змогли відвоювати окуповані території, розблокувати свої порти. А не намагаються умовити нас, що стільки втратили через російську агресію, піти на поступки і відмовитися від своїх територій".

Створюється відчуття, що РФ спеціально сприяє низці світових криз для шантажу світової спільноти

Експерт Національного інституту стратегічних досліджень Микола Замікула наголошує, що Туреччина вкотре продемонструвала свою готовність зіграти провідну роль в українсько-російському переговорному процесі.

"Загальні переговори, метою яких було припинення бойових дій, забуксували. І тут Анкара, незважаючи на всі зусилля, на організацію зустрічі в Стамбулі наприкінці березня, не може похвалитися успіхами. Але прагнути компенсувати ту умовну невдачу спробою вирішити точково деякі питання, що виникають унаслідок російського вторгнення в Україну. Тобто забезпечити вирішення окремих проблемних моментів, які хвилюють, у тому числі, світову спільноту. Одним із таких є вирішення ситуації з експортом українського зерна морем, що стало неможливим через дії російських збройних сил", – пояснює експерт.

За його словами, від блокування українського сільгоспекспорту можуть серйозно постраждати не лише країни Африки, а й держави Близького Сходу, куди ми постачали зерно.

"І Туреччина, прагнучи домогтися вирішення цієї проблеми, не лише працює на свій імідж на міжнародній арені, а й надає допомогу окремим близькосхідним державам. А близькосхідний напрямок у турецькій зовнішній політиці останнім часом суттєво активізувався. І якщо Анкарі вдасться організувати транспортний коридор для експорту українського зерна, це, безумовно, зіграє у плюс турецькій владі", – наголошує Микола Замікула.

До того ж, продовжує він, президентом Туреччини будь-які успіхи у вирішенні російсько-українського конфлікту будуть використовуватися у передвиборчій кампанії (а вибори вже 2023-го).

"На даний момент електоральні позиції Ердогана досить хиткі через глибоку економічну кризу, яка має місце в Туреччині останніми роками. І щоб компенсувати цей негатив, потрібні зовнішньополітичні успіхи. Крім активних операцій проти курдських бойовиків у Сирії, Ердоган розраховує, що таким успіхом може стати досягнення офіційної Анкари як посередника в українсько-російських переговорах, – пояснює експерт. – У нас час від часу звучать критичні зауваження щодо помірної позиції Туреччини щодо Росії. Але саме ця помірна позиція дозволяє Туреччині, яка тримає баланс між Україною (якою надає політичну, економічну підтримку, а також допомагала безпілотниками) та Росією (проти якої не запроваджує санкції) зберігати високий потенціал як посередника у переговорах між Києвом та Москвою".

Не факт, що переговори про розблокування українських портів матимуть успіх. Тут все впирається у позицію Росії, зазначає Микола Замікула.

"Українська влада неодноразово наголошувала, що готова відправляти зерно морським шляхом з Одеси, якщо РФ надати гарантії безпеки, – акцентує експерт. – А саме – безпечне проходження торгових судів за заздалегідь обговореним маршрутом, а також обіцянка не використати ситуацію для спроби атакувати Одесу. Щоб створити такий коридор, доведеться провести операцію з розмінування частини акваторії. Що створює додаткові ризики. Судячи з заяв російського військового командування, вони не відмовилися від агресивних планів щодо півдня України. Відповідно, якщо підходи до порту будуть розміновані, РФ може використовувати це для нових атак".

Все це, пояснює Микола Замікула, стане темою переговорів, які точно не будуть легкими.

"Створюється відчуття, що РФ спеціально сприяє низці світових криз (у тому числі продовольчої) для шантажу світової спільноти. З метою показати, що продовження бойових дій на території України вестиме до глобальної катастрофи. І приводячи Захід до думки, що для припинення війни та криз, спричинених нею, слід примушувати Київ до поступок Москві. У свою чергу, Україна чітко дала зрозуміти, що не поступатиметься територіальною цілісністю та суверенітетом, – зазначає Микола Замікула. – У таких умовах переговори у Туреччині будуть складними. Але сподіватимемося, що за посередництва ООН вдасться досягти позитивного результату".

А ще експерт вважає за важливе звернути увагу на розграбування росіянами українських запасів того ж зерна – і незаконне його вивезення за кордон.

"Росія може намагатися подати такі дії як вимушений крок з метою запобігти продовольчій кризі, – розповідає Микола Замікула. – І тут українська дипломатія має активно показувати, що дії РФ – мародерство, злочин. І що інші держави, включно з Туреччиною, не повинні розвантажувати, закуповувати таку сх-продукцію".

Читайте також на порталі "Коментарі" - кого в ЄС ми вже втратили: експерти розповіли, як Україні розбудити "Стомлену" Європу.