З якими проблемами та витратами стикаються підприємці в Україні

Українські підприємства витрачають мільйони на податкові зобов'язання

Нове опитування, проведене компаніями UDA Consulting та Info Sapiens Consulting за підтримки Світового банку, показало, скільки часу і грошей витрачають українські підприємці на дотримання податкового законодавства. Згідно з результатами, бізнеси стикаються з низкою перешкод, серед яких складності в роботі з податковими системами, високі витрати на податки та корупційні ризики. Ось які основні висновки зробили експерти щодо стану податкової ситуації у 2024 році.

В рамках дослідження, яке охопило 3169 представників малого, середнього та великого бізнесу, виявлено, що підприємства в середньому витрачають 74,4 людино-дня на рік на виконання податкових зобов'язань. Найбільше часу бізнес витрачає на діловодство, пов'язане з податковим обліком, що становить майже 45% загального витраченого часу на податки.

Щодо фінансових витрат, то для малих підприємств з оборотом менше ніж 1 мільйона гривень витрати на дотримання податкових вимог складають понад 31 тисячу гривень, або 3% від обороту. Великі підприємства витрачають на ці цілі значно більше — майже 900 тисяч гривень, що становить до 1% від їхнього обороту. Водночас ПДВ виявився найбільш затратним податком для підприємців, адже середні витрати на його комплаєнс складають 121 050 грн на рік.

Попри технічні переваги електронного кабінету, більш як 20% респондентів скаржаться на його ненадійність та технічні збої, а 17% зазначають, що система не зберігає заповнені форми. Ще одним значним викликом залишаються корупція та складність дотримання податкових законів, що затримує процес розвитку бізнесу.

Підприємці вважають за необхідне покращити електронне адміністрування податків, а також зменшити бюрократичну тяганину та забезпечити стабільність податкового законодавства.

Нагадаємо, портал “Коментарі” розповідав, що надходження платежів до загального фонду державного бюджету від Державної податкової служби становили понад 1 трлн грн у 2024 році.