Чому НБУ штрафує інші банки: що може за цим ховатися
Все йде до того, що цього року банки сплатять максимальні штрафи НБУ. Попередньо, з початку року штрафи вже більші за системою, ніж за весь 2022 рік
Останнім часом звичною практикою для НБУ стало виписування штрафів іншим банкам. Серед таких – Райффайзен Банк Аваль, оштрафований на 27 млн грн. Наскільки об'єктивними є штрафи Нацбанку? Чи не складається враження, що таким чином він просто поповнює скарбницю? Чи не виходить, що головний фінансовий регулятор не дає розвиватися банкам, які й так перебувають у складній ситуації через повномасштабну війну в Україні? Видання "Коментарі" із цими питаннями звернулося до експертів.
Якщо Україна не надішле чіткий сигнал західним партнерам, що ми рішуче налаштовані з рашистами та спонсорами їхньої агресії, то й той самий Захід робити цього не буде
Головний економіст, керівник з економічних реформ Офісу простих рішень та результатів Ярослав Романчук міркує так:
На думку експерта, у нинішній системі регулювання (валютного, платіжного) "прикопатися" можна до величезної кількості речей. У випадку ж з Райффайзеном, впевнений він, ми маємо отримати чіткі, конкретні меседжі не лише технократичного регуляторного характеру, а й щось пов'язане з питанням економічної, платіжно-фінансової безпеки.
Будь-які штрафи та перевірки – це, так чи інакше, суб'єктивність
Доктор економічних наук, професор, заслужений економіст України, народний депутат V-VI скликань Олексій Плотніков вважає, що ситуація з Райффайзеном відповідає нормативним документам, які ухвалювала Верховна Рада і яким слідує Нацбанк – щодо роботи комерційних банків в умовах війни. Тож НБУ, пояснює експерт, просто діє у рамках відповідної законодавчої бази.
Щодо об'єктивності-необ'єктивності роботи НБУ щодо штрафування банків, будь-які штрафи та перевірки – це так чи інакше суб'єктивність, наголошує експерт. Але, якщо є порушення, у тому числі щодо фінмоніторингу, якщо є факти роботи в країні-агресорі, якщо все це підпадає під нормативну базу, то Нацбанк має право вживати відповідних заходів, констатує Олексій Плотніков.
Читайте також на порталі "Коментарі" – про що говорить рішення Кремля з електронними повістками – перед якою дилемою опиняться росіяни.