Чому в Мінфіні заговорили про відмову від банківської таємниці: що це означає для українців

Мінфін хоче розкрити банківську таємницю українців податківцям, експерти вже звертають увагу на низку нюансів

У Мінфіні хочуть відкрити фінансові дані українців податківцям. Про це заявив міністр фінансів Сергій Марченко. За його словами, максимальна прозорість і відкритість у сплаті податків – це наше майбутнє. І ми не маємо боятися розкривати банківську таємницю, яка, як ми вважаємо, від чогось нас захищає. Банківська таємниця захищає злодіїв і злочинців, зазначив Марченко. Чи поділяєте таку думку? До чого такий крок може призвести? Видання "Коментарі" з цими питаннями звернулося до експертів.

Цю ідею слід забути, як страшний сон

Економіст, президент Міжнародного інституту свободи (Україна) Ярослав Романчук говорить, що йому дивно, як формують свою думку українські чиновники, оскільки є якісь канони західної цивілізації тих країн, куди ми прагнемо вступити.

"Ми розуміємо, як США та інші країни Європи стали багатими. Ось якраз одним із таких канонів є банківська таємниця, як би таємниця взаємин між податковими, державами та платниками податків, тобто людьми. Тому власне і розвивається капітал, людина робить якісь інвестиції, платить. Це, образно кажучи, частина того світу, куди не повинна ступати чужа нога. Оскільки це теж саме, як нічого страшного не було б у тому, щоб, наприклад, поставити взагалі камеру в спальні або в холодильнику і контролювати повністю, що ви там їсте, як ви спите, і все це під гаслом, щоб забезпечити добробут людини", – наголосив експерт.

На його думку, прагнення ліквідувати банківську таємницю – це чистої води соціалізм, елемент авторитарно-тоталітарного суспільства. І це в умовах, наголошує Ярослав Романчук, коли ми маємо вкрай слабкі інститути захисту прав власності, корумповані органи влади, немає довіри до них.

"Такий крок означатиме лише одне – різке збільшення сірої економіки, перехід населення до кешу, скорочення інвестиційної діяльності і, звичайно ж, ніхто такій пропозиції міністра фінансів, якщо вона буде узаконена урядом, радий не буде", – зазначив Ярослав Романчук.

Він додав, якщо президент Зеленський, уряд неодноразово заявляли, що є завдання забезпечити інвестиційний ривок, створити високі темпи економічного зростання, модернізацію тим самим на західних умовах, тоді цю тему про ліквідацію банківської таємниці та взаємин між платниками податків і державою потрібно просто забути, як страшний сон.

"Приблизно 2 роки тому був такий заступник глави Офісу президента Шурма, який на конференції у Лондоні заявив, що можна ліквідувати 98% корупції, заборонивши кеш. Це пропозиція із тієї ж опери. Тільки ще гірше. Тому що, почувши пропозицію про заборону кешу, всі посміялися і зрозуміли, що людина неадекватно сприймає природу грошей, природу корупції, тіньової економіки. Але тут же у заяві Марченка пряма заявка на авторитаризм в Україні. Причому, розуміючи, наскільки сильними є органи правопорядку, це природно привезе до того, що збільшиться тиск на тих людей, які багато заробляють. Причому не лише з боку правоохоронних органів, збільшиться бандитизм. Я не думаю, що міністр фінансів, коли він такі речі озвучує, якось прогнозує розвиток ненавмисних наслідків такого кроку", – підсумував Ярослав Романчук.

В разі ліквідації інституції банківської таємниці без чесної податкової реформи є певні ризики

Економіст, член товариства фінансових аналітиків, екс-член Ради НБУ Віталій Шапран говорить, що взагалі ідея відкрити банківську таємницю податківцям – це була його ідея, яка обговорювалась на науково-консультативній раді ДПС у 2020 році, членом якої він є, принаймні про її розпуск не інформували.

"Передумовою для такого кроку мала стати якісна податкова реформа! Вбачалось, що держава створить прозору податкову систему з нульовою толерантністю до корупції і без генератора попиту на схеми з ухилення від сплати податків, а взамін – податківцям спростять доступ до банківської таємниці. Також ДПС потрібно було провести комплекс робіт з забезпечення конфіденційності даних українців", – зазначив експерт.

Він додає, ні для кого не секрет, що і тоді в 2020 році, і зараз на чорному ринку можна купити б/д митниці та дані, джерелом яких може бути тільки ДПС. На сьогодні ці 2 ключових питання досі не вирішені.

"Також відбулись серйозні зміни у попиті на послуги банків. По-перше, збільшилась роль крипто-валют не тільки в розрахунках, але і в заощадженнях. По-друге, на ринку України працює вже добрий десяток іноземних банків, які пропонують свої дистанційні продукти, в т.ч. картки міжнародних платіжних систем. І по-третє, на жаль від 4 до 6 млн громадян виїхали з країни і тепер сприймають послуги українських банків як дистанційні, а базовими банками для них стали інституції країн Балтії, Польщі, Угорщини і т.д. Оці три фактори вказують нам на те, що в разі ліквідації інституції банківської таємниці без чесної податкової реформи є гарантований ризик збільшення тіньового обороту і переведення розрахунків в готівку, за межі України або в крипто-валюту. Негативний ефект від дій податківців настільки очевидний, що вже потребує втручання ДБР та СБУ, оскільки дії фіскалів явно спрямовані на підрив економічної складової нашої перемоги", – прокоментував Віталій Шапран.

Силовики вже подолали банківську таємницю

Екс-редактор "Економічної правди" Сергій Лямець зауважив, що, як реакцію на дану новину щось не почув потужного крику "пішли нах..!", що лунав би з вулиці Інститутської на адресу вулиці Грушевського.

"Колись в Україні був Національний Банк. Ним керував голова, який опікувався банками. Він був впливовим та сильним. Ідея зняти банківську таємницю лунає не вперше. Але щоразу здіймалося банківське лобі, підігрівало голову НБУ, і той миттєво бив по руках таких реформаторів, як Марченко. Але зараз в Україні немає Національного Банку. Зараз є бухгалтерія Офісу президента, яка підгрібла під себе державні банки та штампує прес-релізи, а час від часу виконує функції філіалу Податкової", – зазначив експерт.

Сергій Лямець зауважує, що не варто вірити Марченку. Силовики вже подолали банківську таємницю. Андрій Пишний вже давно наказує, аби банки надавали правоохоронцям усю інформацію по рахункам своїх клієнтів. Не за рішенням суду, а за простим запитом.

"Керівник цього х зна чого має вивіску найкращого центрального банкіра світу, але це просто вивіска. Виродилися. Немає також більше банківського лоббі. Руками пані Гонтаревої порізали усі банки українського походження. Дивом залишилися банки Ахметова, Тигіпка, Маркарової та ще кількох українських бізнесменів, але вони вже давно не претендують на особливий вплив на процеси. Засідання зразку 2004 року, коли великі банки буквально формували фінансову політику держави, пішли у минуле. У такій ситуації я геть не здивуюся, якщо банківську таємницю в Україні буде переможно усунуто. З метою допомоги ЗСУ, звісно", – висловився Сергій Лямець.

Читайте також на порталі "Коментарі" - нардепи готують нові податки: кого змусять “поділитися” заробленим.