Що відбувається з курсом гривні: який прогноз на січень

Те, що бачимо з курсом, пов'язане з тенденціями, пов'язаними з вирівнюванням планування з боку НБУ та Мінфіну

Попит на долари та євро в Україні наприкінці грудня 2023 року різко злетів. Як рекордно злетів і долар, здолавши новий психологічний рубіж. А 2 січня стало відомо, що НБУ знову підвищив курс долара за підсумками торгів на міжбанку. Долар подорожчав до нового історичного максимуму (38,0839 грн. за 1 долар). Про що говорять такі гойдалки з курсом? Чи можна сказати, що в цій ситуації, коли затримується затвердження нового пакета допомоги від західних партнерів, це тривожний сигнал? Який курс очікується у січні? Портал "Коментарі" із цими питаннями звернувся до експертів.

Фактично відбувається регулювання курсу з боку Нацбанку

Доктор економічних наук, професор, заслужений економіст України, народний депутат V-VI скликань Олексій Плотніков не вбачає нічого надзвичайного в тому, що перед новим роком трохи "поїхав" офіційний курс, курси готівки.

"Мінфін планувало вийти на 1 січня із курсом 40,1 грн до долара. А середньорічний 2024-го – приблизно 41,5 грн за долар. Ми маємо багаторічну тенденцію, коли планові параметри курсу не виконуються. А за такої ситуації не надходить потрібний обсяг коштів до держбюджету. Адже всі мита, які виплачуються в доларах, весь валютний виторг, який заводять і продають в Україні, передбачають прив'язку до офіційного курсу. Як наслідок – маємо ще більший дефіцит бюджету через неправильне планування", – пояснює експерт.

Отже, продовжує він, офіційний курс у 38 з копійками – це ручні дії Мінфіну та НБУ для того, щоб хоч трохи підтягнутися до планових показників.

"Думаю, така ситуація зберігатиметься і на початку січня. Фактично відбувається регулювання курсу з боку Нацбанку, – зазначає Олексій Плотніков. – Ну, а за готівковими операціями долар у нас завжди трохи дорожчий, ніж безготівково. Тож десь "вистрілює" 39-40. Але, знову ж таки, це ніякий не обвал, не треба панікувати. Йдеться виключно про тенденції, пов'язані з вирівнюванням планування з боку НБУ та Мінфіну".

На думку експерта, у січні офіційний курс буде, найімовірніше, в районі 38-39, в обмінниках – 39-40.

"А що буде у лютому, багато в чому залежить від ситуації на полі бою, з іноземною допомогою Україні, із фінансовою політикою в нашій країні", – констатує Олексій Плотніков.

На курс зараз впливає кілька факторів

Голова Українського аналітичного центру економіст Олександр Охріменко пояснює, що на курс зараз, крім ситуації на полі бою, впливає кілька факторів.

По-перше – буде масштабне фінансування України з боку США та ЄС чи ні.

"Якщо Конгрес прийме пакет про багатомільярдну допомогу, якщо те саме зробить Євросоюз – у нас можлива навіть ревальвація. А поки що – маємо фактор невизначеності, тому гривня ослабла. Частина населення активно скуповує валюту", – зазначає експерт.

По-друге – початок року, це традиційний час послаблення гривні. Експорт іде слабко, а імпортерам потрібна валюта, розповідає Олександр Охріменко.

По-третє, Нацбанк також боїться. Хто знає, що там буде із фінансуванням? І певною мірою економить валюту. Що відбивається на міжбанку, де курс вже 38 і від.

"Поки не буде визначеності з масштабним фінансуванням України з боку наших міжнародних партнерів (а визначеність тут має з'явитися протягом січня-лютого), гривня продовжуватиме слабшати", – прогнозує експерт.

Читайте також на порталі "Коментарі" - очікування від України, Заходу, Росії: як зміниться війна 2024-го.