Що робити, якщо ви втратили паспорт: як відновити документ

В Україні можна відновити загублений паспорт у кілька способів

Згуба документа – справа клопітка. Саме в тому випадку, коли ви втратили паспорт, яким можуть скористатись шахраї. Тому відразу потрібно звертатись до правоохоронців. Відновити паспорт вам допоможуть представники міграційної служби чи фахівці місцевого ЦНАПу.

Як відновити паспорт

Якщо ви переконані, що паспорта у вас вкрали, або ви його згубили, то починати слід із написання заяви до поліції. Саме так ви застрахуєте себе, якщо шахраї, використовуючи вашу згубу, захочуть використати його для певних незаконних оборудок. Захочуть реалізувати майно чи оформити кредит. В цьому випадку, ці оборудки можна буде визнати недійсними в судовій установі, а доказом служитиме написана вами заява до поліції.

Наступний крок – звернення до відділу Державної міграційної служби України або фахівців, що працюють в Центрі надання адміністративних послуг.

Які документи потрібні, щоб відновити паспорт

Щоб поновити паспорт, вам потрібно підготувати наступні документи: це - заява про втрату паспорта. Її можна оформити, скориставшись зразком. Так само потрібно принести Витяг з Єдиного реєстру досудових розслідувань у випадку, коли паспорт поцупили. Цей документ свідчитиме про відкриття кримінальної справи. Ще вимагаються довідки про присвоєння реєстраційного номера облікової картки платника податків та про ваше місце проживання.

В пакеті документів мають бути додані чеки про оплачений адміністративний збір або штраф.

Ще фахівці вимагають надавати свідоцтва про народження вашої дитини та довідку про шлюб або розлучення, якщо ваш шлюб розірваний.

Для внутрішньо переміщених мешканців країни – довідка про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи.

Бувають випадки, коли ваш головний документ не втрачений, але суттєво пошкоджений. Щоб отримати новий паспорт, потрібно представити і документ, який ви хочете обміняти.

Всі оригінали документів вам мають повернути після того, як оформлено заяву. Виключення з цього переліку - документ з місця реєстрації, чек про сплату адмінзбору та пошкоджений паспорт, які залишаються в службі.

Як відновити ID-паспорт

Разом з тим, ви маєте знати, що замість втраченого паспорта старого зразка новий паспорт ви будете мати у форматі ID-карти. З цієї причини вже непотрібно клопотатись про світлини 3 на 4 см. Вас сфотографують представники міграційної служби або ЦНАПу.

Важливо, що ID-карти надійніше захищені, ніж старі паспорти за рахунок голограм. Там не можна замінити фотографію, що суттєво, у випадку, коли паспорт потрапив до шахраїв. Строк дії ID-паспорту – 10 років.

Коли видають новий паспорт та скільки він коштує

За вітчизняним законодавством - гарантія отримання нового документа замість втраченого один місяць. Перше оформлення ID-картки для українців залишається безкоштовним. За виготовлення документа в період до 20 робочих днів мешканцям країни тепер доведеться платити 372 гривні. Торік ціна становила 363 гривні. Виготовлення паспорта у формі ID-картки до 10 робочих днів коштуватиме 498 гривень, раніше вартість становила 489 гривень.

Який штраф за втрату паспорта

Громадяни повинні знати, що стаття 198 Кодексу України про адміністративні правопорушення за умисне псування паспорта чи недбале його зберігання, що привело до втрати, передбачає попередження або накладення штрафу від одного до трьох неоподатковуваних мінімумів доходів громадян. Це - від 17 до 51 грн. Середній розмір штрафної санкції становить близько 34 грн.

Бувають випадки, коли для оформлення нового документа потрібно більше часу. Зокрема, у випадках проведення процедури встановлення особи строк видачі паспорта може тривати до 2 місяців. Представники міграційної служби можуть продовжувати строк його видачі, якщо паспорт викрадено і йде розслідування.

Тому при втраті паспорта громадянин має право отримати тимчасове посвідчення особи. Строк дії такого посвідчення становить один місяць, однак за необхідністю його можна продовжити.

Нагадаємо, що "Коментарі" інформували про те, що оформити закордонний паспорт та ID-карту в Україні стало дорожче.