Стратегія енергетичної безпеки України: переваги та недоліки
Стратегію розробили з метою забезпечення збалансованості економічного, соціального та економічного вимірів сталого розвитку України
Кабінет міністрів України на засіданні в середу, 4 серпня, затвердив Стратегію енергетичної безпеки (СЕБ) України.
Що це означає для нашої країни і чи зможе дійсно відобразитися на енергобезпеці держави, порталу "Коментарі" розповіли експерти.
Нам потрібен закон про систему нормативних документів, що визначають напрямок розвитку країни
Гендиректор ТОВ "Нафтогазбудінформатика", голова експертної ради з питань газової промисловості та ринку природного газу Леонід Уніговський вважає, що такий документ, безумовно, потрібен. Але є ряд питань.
Експерт звертає увагу на ще один важливий момент: документів ми розробляємо багато, а ось з їх реалізацією - проблема.
"Дуже важливо, щоб був документ дійсно розвитку: план реалізації, контроль та механізм коригування і внесення змін в цю стратеги за ходом її реалізації", - резюмує Леонід Уніговський.
Ухвалення СЕБ - це значний крок вперед
Спеціаліст із державної політики в паливно-енергетичному комплексі, доктор наук із державного управління, професор Геннадій Рябцев підкреслює, що СЕБ - рамковий документ, який повинен був бути затверджений ще в квітні нинішнього року. Однак чехарда з керівництвом Міненерго не дозволила зробити це вчасно.
Даний документ, за його словами, є одним з нормативно-правових актів, які повинен підготувати Кабмін для реалізації Стратегії нацбезпеки України.
У СЕБ, зазначає Геннадій Рябцев, вперше сформульовані загрози енергобезпеки. Їх близько трьох десятків, в тому числі:
- деградація технічного стану систем енергозабезпечення;
- блокування поставок в Україну джерел енергії та технологій;
- кібератаки, теракти та інші фізичні погрози;
- відсутність енергетичних резервів;
- низька енергоефективність в національній економіці.
Також описані основні шляхи нейтралізації цих загроз, розподілена відповідальність між органами державної влади та визначено порядок дій в разі реалізації будь-якої з загроз.