Що відбувається на енергоринку України: хто виграє від підвищення тарифів

Відсутність ринкових відносин призводить до гарячкового підняття тарифів

Нардеп, перший заступник голови Комітету ВР з питань енергетики та житлово-комунальних послуг Олексій Кучеренко у Facebook звернув увагу на цікавий факт на енергоринку України. З відповідей НКРЕКУ, пише нардеп, випливає, що собівартість електроенергії від "Енергоатому" становить приблизно 1,5 грн за кВт/год. За оцінками їхньої фінансової звітності виходить і взагалі до 1 гривні. А останні ціни продажу на ринку десь 5-6 грн за кВт/год, тобто рентабельність – 250%. При тому, що "Енергоатом" займає близько 65% ринку, постійно скаржиться, що йому не вистачає грошей і стверджує, що він не є основним бенефіціаром підвищення ціни для населення. Кучеренко зазначає, що саме "Енергоатом" постійно виступає за підвищення ціни для населення, хоча нинішня ціна повністю покриває його собівартість. НКРЕКУ та Антимонопольний комітет не реагують. Хто ж бенефіціар від підвищення тарифів на електроенергію? Про що свідчить ситуація на енергоринку? "Коментарі" розбиралися в темі, зібравши думки експертів.

Ситуація з цінами могла б змінитись, якби вдалося повернути Запорізьку АЕС

Економічний експерт Данило Монін вважає, що справжня причина підвищення ціни – це брак електроенергії та спроба таким чином мінімізувати попит, як населення, так і бізнесу.

"Поки ми будемо дефіцитними – до того часу ціна на внутрішньому ринку буде високою. Якщо в результаті переговорів нам якимось чином зможе відійти Запорізька АЕС... тоді ситуація різко зміниться. Дефіцити зникнуть... Частка Енергоатому ще зросте... І тоді, ймовірно, ринок зможе стабілізуватися за цінами і, можливо, у бік зменшення...", – прокоментував експерт.

Данило Монін наголошує, поки що виглядає все так, що ринок, ремонти енергетичної інфраструктури просто переклали на населення та бізнес. Це, наголошує економіст, теж є складовою поточної ціни.

На енергоринку України – бардак

Економіст, президент Міжнародного інституту свободи (Україна) Ярослав Романчук так прокоментував ситуацію:

"Найбільша проблема на енергоринку України – це непрозорість, перехресне субсидування, датування. Ось і маємо систему, яка дуже заплутана, адже немає ринкових відносин, де було б чітко визначено генерацію, чітко прописані відносини з клієнтами, великими корпоративними клієнтами. Відповідно, у цій каламутній воді вам легко нав'язати будь-яке підвищення тарифів".

Експерт каже, якщо подивитися на вартість електроенергії навіть у розрізі європейських країн, то з упевненістю можна сказати, що у нас не найдешевша електроенергія. Її вартість у середньому виходить близько 10 центів за кВт/год.

Ярослав Романчук звернув увагу, що у тій же Європі будь-які тарифи визначаються спроможністю населення їх сплатити.

"У нас населення вже за межею можливості оплачувати тарифи, але владу це не особливо хвилює. Коли йдеться про підвищення тарифів, від уряду ми чуємо приблизно те саме, що й з приводу того, що треба піднімати податки. Представники Кабміну виходять і кажуть, що нам потрібно підвищувати податки просто тому, що нам треба. Відбувається справжнісінький бардак. Адже уряд має задати рамки, тим більше, що вони мають можливість проконсультуватися у тих людей, які писали Енергетичну хартію Європейського Союзу. Я достеменно знаю, що вони готові допомогти провести повноцінну реформу на енергоринку України. Але, на жаль, все зводиться до радянського тупого: "А давайте піднімемо тарифи!" і не думатимемо про стратегію", – прокоментував економіст.

За його словами, підвищення тарифів справді ще більше наповнить бюджет Енергоатому, але постає питання: на що він витратить гроші?

"Одна річ, якщо Енергоатом робитиме проект із будівництва реакторів, що за часом затягнеться до 10 років. Інша річ, якщо ми проведемо повноцінну реформу з конкуруючою генерацією. У цьому бізнесі могли б допомогти і американці, і канадці, і європейці, і південнокорейці. Вони розуміються на цьому. Вони могли б допомогти нам зробити хорошу конкуруючу мережу. Але категорично не можна допустити, щоби генерація, дистрибуція, розподіл монопольно був в одних руках в Україні", – резюмував Ярослав Романчук.

Читайте також на порталі "Коментарі" - хто кого переграв: чомусь кошти від підвищення тарифів так і не пішли до бюджету.