Рубрики
МЕНЮ
Гурген Григорян
Це був важкий і непередбачуваний рік, і, судячи з прогнозів вітчизняних експертів, наступний буде не набагато легшим. Адже з нами залишається все, від чого хотілося б позбутися — від економічних, політичних і соціальних проблем до повної невизначеності в усіх сферах.
Фото: пресслужба НБУ
Що ж нас чекає у 2021-му, наскільки виростуть ціни, яким буде курс, чи зможе пожвавитися економіка — на ці та інші питання "Коментарі" намагалися знайти відповідь разом з експертами.
Сьогодні ми бачимо поглиблення економічної кризи, так що процес відновлення економіки буде затяжним як у світі, так і в Україні, вважає президент Інституту реформ і розвитку Києва Олександр Вовченко.
У нас щодня зростає державний борг, прірва в державному бюджеті, збільшується безробіття, практично всі сектори падають, продовжує експерт. Економіка знаходиться в режимі очікування і невизначеності, і цей період — один з найважчих, тому що нас чекає багато змін, під які потрібно буде швидко підлаштовуватися. Зміни в поведінці людей будуть впливати на розвиток бізнесу, і вже зараз потрібно робити все можливе, щоб стимулювати розвиток нових напрямків, які зможуть стати нашими "годувальниками".
З огляду на вищесказане, каже Вовченко, очікувати зростання ВВП у 2021 році не доводиться. Щоб вийти хоча б на докризовий рівень потрібно нарощувати експорт, розвивати агропромисловий сектор, IT-сферу, альтернативну енергетику.
Якщо говорити про конкретні цифри, то експерти дають досить суперечливі прогнози, пояснюючи, що в поточних умовах вони є абсолютно невдячним заняттям, оскільки занадто багато буде залежати від епідеміологічної обстановки і превентивних заходів уряду.
Президент Українського аналітичного центру Олександр Охріменко вважає, що зростання економіки у 2021-му складе близько 4%. Експерт пояснює, що це чиста математика — після обвалу у 2020 році навіть невелике пожвавлення покаже статистичне зростання.
На думку аналітика "Центру біржових технологій" Максима Орищака в наступаючому році на українську економіку чекає не зростання, а падіння приблизно на 2%.
Приблизно такий же широкий прогноз можна дати й щодо інфляції, продовжує Гаврутенко. За підсумками року ми можемо побачити як її значне підвищення при продовженні кризи, так і стабілізацію на рівні 6-7% за підсумками хорошого для економіки роки.
Олександр Охріменко вважає, що інфляція за підсумками року буде близько 10%.
На думку Олександра Вовченко, курс долара у 2021-му буде тільки зростати, оскільки на сьогодні гривня занадто слабка, щоб забезпечити свою стабільність. В той самий час Олександр Гаврутенко вважає, що курс перебуває під тиском через пандемію, тому є ймовірність, що зміцнення національних валют може спостерігатися як при продовженні кризи, так і після виходу з нього.
За словами Олексія Куща, в наступному році можна очікувати курс в діапазоні 27-30 грн за долар, оскільки вплив на нього буде різнобічним. З одного боку, на зростання долара зіграють зростання цін на енергоносії і відновлення попиту на імпорт: з відновленням імпорту зростатиме попит імпортерів на валюту. Крім того, з 1 січня можуть скоротитися обсяги прокачування газу через Україну, що зменшить експортну виручку і також зробить негативний вплив на курс.
З іншого боку, говорить Кущ, експорт все менше залежить від металу і все більше від аграрного сектора, що є позитивним фактором, який буде тримати курс. Певну підтримку гривні надасть і постпандемічне відновлення економіки: підтягнеться вгору металургія, можливі зрушення в інших сферах. І, нарешті, можна очікувати чергову розкрутку піраміди ОВДП, в ході якої відбудеться приплив спекулятивного капіталу на ринок від нерезидентів.
Глава аналітичного департаменту Forex Club Андрій Шевчишин розглядає три сценарії для курсу долара: базовий (29,0-30,5 грн), песимістичний (30,0 — 31,5 грн) і оптимістичний (28,5-29,5 грн).
За словами Шевчишина, ключовими факторами, що впливають на прогноз, є кілька факторів: епідеміологічний (як Україна впорається з пандемією, наскільки тривалим буде локдаун), політичний (як ми вийдемо з кризи Конституційного суду і антикорупційного скандалу), економічний (який буде урожай і ціни на світових ринках, які будуть ціни на енергоносії). Від цих факторів залежить співпраця із західними кредиторами та МВФ. Боргове навантаження на 2021-й залишається високою, бюджет-2021 роздутий, і якщо економічна і ділова активність не прийдуть в норму, пережити 2021 рік без інфляційного та девальваційного руху буде неможливо.
Раніше "Коментарі" писали, що українцям масово відмовляють в отриманні 8 тис. гривень матеріальної допомоги у зв'язку з карантином.
Новини