Головна Статті Бізнес економіка Токсичний Коломойський: що відбувається з бізнесом олігарха
commentss Cтатті Всі новини

Токсичний Коломойський: що відбувається з бізнесом олігарха

Перемога в 2019 році на президентських виборах Володимира Зеленського превозносилась чи не як особиста перемога дніпровського олігарха Ігоря Коломойського, проте з часом стала ясна помилковість цього судження.

27 лютого 2021, 19:14
Поділіться публікацією:

Відносини бізнесмена Ігоря Коломойського з українською владою далекі від ідеальних, а на світовій арені на олігарха обрушилася правоохоронна система США, де олігарха звинувачують у відмиванні грошей, і наклали на нього санкції. Обмежувальні заходи в результаті поширилися і на людей, що входять в орбіту впливу підприємця.

Токсичний Коломойський: що відбувається з бізнесом олігарха

Ігор Коломойський. Фото із відкритих джерел

Зростаючі як кому проблеми Ігоря Коломойського змушують думати про його "токсичності" як для оточуючих його людей, так і для бізнесу, адже в "активі" олігарха чимало зруйнованих бізнесів.

Проблемний авіабізнес Коломойського

Мабуть, найбільш яскраво негативний вплив фігури Ігоря Коломойського на власний бізнес проглядається у випадку з авіабізнесом.

2009 рік став часом концентрації в руках бізнесмена чималих активів в галузі: в серпні Фонд державного майна України продав близькій до групи "Приват" компанії "Галтера" з Дніпропетровська 94,6% акцій на той момент одного з найбільших авіаперевізників авіакомпанії "Дніпроавіа". А вже в листопаді глава ФДМУ заявив, що більша частина акцій підприємства належить групі "Приват".

У 2010-2011 роках, за даними бізнес-порталу Delo. ua, бізнесмен став власником іншого найбільшого автоперевізника України — компанії "Міжнародні авіалінії України" (МАУ). Якраз в цей період екс-співвласник МАУ компанія Austrian Airlines продала 32,45% акцій компанії, а ФДМУ продав належні державі 62% акцій.

Незабаром учасники ринку і ЗМІ помітили стрімке погіршення ситуації на "Аеросвіті" всього за дев'ять місяців 2012 року кредиторська заборгованість компанії зросла на третину або на 1,2 млрд грн. — до 4,5 млрд грн. Тільки столичному аеропорту "Бориспіль" компанія заборгувала 80 млн грн.

Зрештою, 29 грудня 2012 року "Аеросвіт" через Господарський суд Київської області ініціював власне банкрутство, визнавши за собою заборгованість в 4 млрд 270 млн. 290 тис. 840 гривень, заплатити яку компанія не могла. Втім, визнання компанії банкрутом затягнулося на 2,5 року і лише 10 липня суд визнав "Аеросвіт" банкрутом .

На даний момент компанія знаходиться в стані ліквідації і має борг перед бюджетами різних рівнів в 17,5 млн грн.

Сам Ігор Коломойський прокоментував банкрутство своєї компанії в липні того ж року в звичній йому манері, звинувативши в ньому держава, а точніше міністра інфраструктури часів президентства Віктора Януковича (2012 рік) Бориса Колесникова і главу Міністерства доходів того ж періоду Олександра Клименка.

Втім, в невинності олігарха ЗМІ засумнівалися, адже двома днями раніше стало відомо, що Ігор Коломойський був одним з кінцевих власників компанії "МАУ ", яка більше всіх і виграла від банкрутства іншого дітища бізнесмена. За даними Delo. ua проблеми "Аеросвіту" привели до виходу на перше місце в авіабізнесі країни "МАУ".

Проте олігарх не здався і в 2019 році подав позов до держави на 700 млн дол. США за допомогою належної йому компанії Gilward Investments BV (Нідерланди), причому зробив це вдруге.

На користь версії ЗМІ про навмисний характер банкрутства "Аеросвіту", говорить і доля іншого дітища олігарха — компанії "Дніпроавіа", яка рішенням Господарського суду Дніпропетровської області в 2017 році було повернуто в держвласність і фактично не працює. Втім, в 2020 році в судах тривали баталії за приналежність компанії.

Тим часом сам олігарх продовжує володіти часткою в МАУ , за власним зізнанням в 25%, правда справи в компанії йдуть явно не кращим чином і там явно пов'язують це з фігурою Ігоря Коломойського.

Президент компанії Євген Дихне заявив, що Ігор Коломойський абсолютно не займається питаннями МАУ , а просто володіє часткою в ній, так що "коли в журналістських формулюваннях часто звучало" МАУ Коломойського "- це коробить всіх, хто має відношення до галузі". Можна сказати, що токсичність олігарха стала очевидною навіть для своїх партнерів і менеджерів.

Компанію можна зрозуміти, адже її фінансові справи залишають бажати кращого, так трудовий колектив підприємства навіть звернувся до президента Володимиру Зеленському з відкритим листом в якому просив надання поворотної фінансової допомоги або стабілізаційного кредиту і програму держпідтримки авіаційної галузі в країні. Як опису тяжкої ситуації в компанії говорять про плани щодо звільнення 140 пілотів.

ФК "Дніпро": від фіналіста єврокубків до смерті

Своєю "токсичністю" Ігор Коломойський явно запам'ятався українським любителям футболу, адже саме з ним пов'язана загибель футбольного клубу "Дніпро". Команда зі столітньою історією знала в своїй історії періоди злету, максимальним з яких став фінал Ліги Європи УЄФА в 2015 році в якому команда поступилася іспанської "Севільї".

Однак, вже на той момент клуб мав серйозні фінансові проблеми: гравці і тренери не отримували зарплати, в результаті чого колишній іспанський тренер Хуанде Рамос подав позов до суду, були борги за будівництво стадіону "Дніпро-Арена", преміальні за успішні виступи в єврокубках виплачував інший тренер Мирон Маркевич з власних коштів, а форму для фіналу Ліги Європи купували капітан команди Ротань і спортивний директор Андрій Русол. До осені 2016 року видима частина боргів клубу зросла до 20 млн дол.

Надії на Ігоря Коломойського не виправдалися і в червні 2018 року рішенням ФІФА ФК "Дніпро" був позбавлений професійного статусу через борг перед Хуанде Рамосом. Ще рік команда зберігалася як аматорська, але влітку 2019 року остаточно припинила своє існування.

Втім, що припинив своє життя як футбольний клуб, "Дніпро" залишився як юридична особа і комерційна організація, так в грудні 2020 року спортивний арбітражний суд в Лозанні відмовив "Дніпру" в позові на 1 млн євро до бразильського ФК "Палмейрас" за перехід в клуб захисника Ежідіо навесні 2015 року до закінчення терміну контракту з "Дніпром".

Коломойський, "Укрнафта" і Приватбанк: токсичний ефект для бюджету

Нафтовий бізнес, мабуть, є найціннішим напрямком діяльності Ігоря Коломойського, а ПАТ "Укрнафта", в якій олігархові належать 42%, — найцінніший актив.

Його цінність яскраво підтверджують події березня 2015 року, коли олігарх вже як голова Дніпропетровської ОДА на чолі автоматників "захищав" підприємство від "рейдерської атаки", і запам'ятався хамством по відношенню до журналістів і пропозицією "попити кави" нардепу Мустафі Найєму. Наслідком цього стала відставка бізнесмена з поста губернатора Дніпропетровської області.

Олігарх знає, що робить, адже не дивлячись на те, що йому належать 42% підприємства, ось уже протягом ряду років менеджмент ПАТ "Укрнафта" називають залежним від Коломойського, що за версією опонентів дозволяє йому виводити з підприємства гігантські суми.

Мабуть, найближчий на даний момент соратник олігарха і екс-голова правління "Укрнафти" Ігор Палиця , в інтерв'ю " Українській правді " підтвердив, що підприємством Коломойський управляє ще з 2003 року.

Втім, і тут для олігарха не все так безхмарно, ще в 2015 році три кіпрських офшорних компанії ( "Littop Enterprises Limited", "Bridgemont Ventures Limited" і "Bordo Management Limited"), кінцевими бенефіціарами яких і є Коломойський, Боголюбов і Палиця, подали позов до держави Україна в Стокгольмському арбітражному трибуналі. Бізнесмени хотіли стягнути на свою користь 6 млрд дол. За порушення своїх прав та інтересів як акціонерів "Укрнафти". 4 лютого міністр юстиції Денис малюська повідомив, що арбітраж виніс рішення — "визнав відсутність своєї юрисдикції".

Як стверджує журналіст Сергій Лямець в статті для " Бізнес Цезорю ", на ділі НАК "Нафтогаз" заплатив "Укрнафті" 15,1 млрд грн за 2,061 млрд кубометрів природного газу, вилученого раніше і ще 23,5 млрд грн. за поставку природного газу майбутньої видобутку на 3 роки вперед. Тим самим шкоду НАКу і держави склав не менше 44,4 млрд грн. тільки по одній з претензій олігарха.

На думку Сергія Лямцев це стало можливим завдяки "співпраці" глави НАКу Андрія Коболєва і Ігоря Коломойського.

Цікаво, що призначеного 22 грудня і. о. міністра енергетики України Юрія Вітренка, також вихідця з "Нафтогазу" і іншу ключову фігуру в енергетичній сфері країни, також вважають людиною Коломойського. У всякому разі, провал голосування у Верховній Раді 17 грудня по призначенню Вітренко міністром енергетики без приставки "в. о. " і першого віце-прем'єр-міністра в ЗМІ назвали ударом по олігархові і довелося призначати його розпорядженням Кабміну .

Також Північний господарський суд відмовив у скарзі заступника генерального прокурора України, який в інтересах Кабміну намагався стягнути з "Укрнафти" 1,5 млрд грн. несвоєчасно виплачених в 2011-2013 роках дивідендів .

Що стосується втрати "завдяки" Коломойському для держбюджету мільярдів гривень можна згадати націоналізацію колись ключового активу олігарха — "ПриватБанку", в грудні 2016 року став власністю держави. На рефінансування і стабілізацію стану фінустанови за словами першого заступника голови Національного банку України Катерини Рожкової, пішли 155 млрд грн.

У НБУ і Генпрокуратурі звинуватили колишніх власників банку в крадіжці то 97% банківських кредитів на суму 267 млрд грн., А "ПриватБанк" подав позов до України в Високий суд Лондона на суму в 3 мільярди доларів до своїх колишніх власників. 23 листопада 2018 року в англійському суді заявили, що розгляд позову "ПриватБанку" проти його колишніх акціонерів лежить поза ними юрисдикції.

У свою чергу колишні власники намагаються довести незаконність націоналізації "ПриватБанку" в українських судах. Першу інстанцію колишні акціонери виграли, проте Господарський суд столиці в січні заблокував повернення їх акцій до розгляду касаційної скарги "ПриватБанку" до Верховного суду на рішення Північного апеляційного господарського суду.

З друзів зробити ворогів і підставити партнерів

Як показує практика, Ігор Коломойський становить небезпеку не тільки для бізнесу і держбюджету, але і для окремих людей, багато з яких є його найближчими партнерами і соратниками.

Тут можна згадати нинішнього мера Дніпра Бориса Філатова, до 2015 року одного з найближчих соратників олігарха, шляхи яких почали розходитися якраз після входження Філатова у владу. Судячи з перехоплених телефонних розмов , пізніше з'явилися у відкритому доступі, олігарх був незадоволений неуважністю до своїх телефонних дзвінків.

Сам Борис Філатов заявив в 2016 році, що відносини з олігархом у нього почали псуватися через ситуацію з іншим соратником Коломойського Геннадієм Корбаном і він перервав зі своїм колишнім партнером.

У 2020 році в інтерв'ю Дмитру Гордону самолігарх заявив , що не спілкується з Філатовим більше року, оскільки той "хам", і дійсно, в жовтні 2020 року сам градоначальник Дніпра назвав колишнього партнера "мерзотою",звинувативши в тому, що той підстроїв скандал під час однієї з його зустрічей з виборцями де "випадково" опинилася знімальна група телеканалу "1 + 1".

З тих пір сам мер Дніпра не раз заявив , що всі його відносини і спілкування з олігархом "закінчилися назавжди".

Куди більш драматичною виявилася історія взаємин іншого найближчого соратника Ігоря Коломойського — Геннадія Корбана. Ставши в 2014 році віце-губернатором Дніпропетровщини, після звільнення Коломойського з поста губернатора, став його представником на політичній арені, очоливши Українську партію патріотів (УКРОП). Однак спроби пройти в ВР за мажоритарним округом №205 в Чернігові і в мери столиці для Корбана виявилися невдалими.

31 жовтня 2015 року Геннадій Корбан був затриманий співробітниками СБУ за звинуваченням в порушенні чотирьох статей Кримінального кодексу, в березні 2016 року він був визнаний винним і отримав 1,5 роки умовно, а в 2017 році всі звинувачення були зняті.

За час перебування Корбана в СІЗО він позбувся посади голови партії УКРОП, що було приписано інтриг Ігоря Коломойського та шляхи Корбана з ним розійшлися. Хоча сам олігарх в інтерв'ю Гордону розповів, що спілкується з Корбаном, останній заявив "Буква" що вже понад рік не спілкується з колишнім партнером.

За словами Корбана у них "р азние світогляду, різні цілі в житті і завдання і різне розуміння країни", також Коломойський обдурив його, залишився винен по грошах за партію УКРОП і просто "кинув" його з нею.

"Він кинув по суті, внагляк. Тупе, примітивне кидалово. Коли я сидів у в'язниці, вони просто взяли і прибрали мене з керівника партії. Очевидно, щось там сторгувалися з Петром Олексійовичем. Я не знаю, у них там були довгі розмови по каналу 1 + 1, по "ПриватБанку". Ось з тих пір у нас і пішла тріщина ", — пише сайт .

По доріжці, второваною Корбаном, йде журналіст і народний депутат України Олександр Дубинський, чий зв'язок з Ігорем Коломойським ніколи особливо не ховалася, а нападки на опонентів олігарха носили найбільш відкритий і агресивний характер.

Свій перший удар — персональні санкції від США 11 січня 2021 року — нардеп отримав формально за участь в спільних з нардепом Андрієм Деркачем прес-конференціях, на яких публікувалися телефонні розмови нібито між тодішнім президентом України Петром Порошенко і нинішнім президентом США Джо Байденом. У США назвали нардепа Деркача "російським агентом" і ввели персональні санкції проти нього і ще 6 громадян України, звинувативши їх у спробі втручання в президентські вибори в 2020 році.

Втім, ще влітку 2020 року Міністерство юстиції США і ФБР звинуватили Ігоря Коломойського у виведенні коштів з Приватбанку і відмиванні цих коштів в США через купівлю компаній і нерухомості, так що "американський слід" в зв'язці Коломойський-Дубинський може проглядатися раніше персональних санкцій проти нардепа.

Однак на цьому проблеми для Олександра Дубинського не закінчилися і 1 лютого 198 голосами "за", 29 "проти" і 19 "утримався" він був виключений з фракції "Слуга народу".

Втім, сам нардеп поки явно не прагне поривати свої відносини з Ігорем Коломойським, в той час, як писали "Коментарі", найбільш близький до олігарха прихильник, інший нардеп Ігор Палиця, члені депутатської групи "За майбутнє", що стоїть на сторожі інтересів Коломойського, починає подумувати про відхід від надто "токсичного" бізнесмена.

Як вважають опитані виданням експерти, це малоймовірно, все-таки політична вага Ігоря Палиці не залишаємо йому особливих шансів на самостійне політичне "плавання", але підстави для занепокоєння через прикладу Дубинського і одіозність Коломойського у Палиці безсумнівно є.

Нагадаємо, експерти розповіли порталу "Коментарі", яку мету переслідує Володимир Зеленський , атакуючи Коломойського, і чим це може обернутися.



Читайте Comments.ua в Google News
Якщо ви знайшли помилку, будь ласка, виділіть фрагмент тексту і натисніть Ctrl+Enter.

Новини