Експерт розповів, чому в Україні дорожчають продукти та як зупинити зростання цін
Збільшення вартості насамперед пов'язане із зростанням цін на енергоносії
У 2021 році Україна має рекордний урожай ранніх зернових. Проте продукти харчування продовжать дорожчати. Про причини зростання цін виданню "Коментарі" розповів заступник голови Всеукраїнської Аграрної Ради Денис Марчук.
Експерт зазначив, що збільшення вартості насамперед пов'язане із зростанням цін на енергоносії – природний газ та електроенергію. Крім того, диктує вартість та світовий ринок. В результаті, як показують звіти Державної служби статистики, за 10 місяців уже зросли ціни на олію, овочі та цукор на 30%, а на крупи, борошно та хліб – на 13%.
Наприклад, у структурі вартості хліба зерно займає не більше третини, каже Денис Марчук. Інші 70% – це енергоресурси, завдяки яким він випікається: газ та електроенергія. Водночас, природний газ порівняно з минулим роком зріс у ціні для промисловості у 7-8 разів, електроенергія – удвічі. Відповідно, зросла і вартість хліба. Наприклад, ціна нарізного батона з початку року збільшилася від 3 до 5 грн.
Незважаючи на те, що цьогорічний урожай гречки теж рекордний – 110 тис. тонн, потреби внутрішнього ринку це не забезпечить. Українці загалом споживають 150 тис. тонн гречки на рік. Це означає, що нам доведеться її у певний момент імпортувати. Вартість гречки в українських магазинах в залежності від якості коливається від 40 до 70 грн за кілограм. Водночас, зазначає фахівець, різкого стрибка цін не передбачається. До кінця року крупа може зрости в ціні на 5-10%.
Денис Марчук зазначив, що ціна овочів – борщового набору – залишається на рівні минулого року. Незважаючи на досить добрий урожай, який міг би вплинути на їхню вартість, дорожчають енергоносії. Експерт прогнозує, що взимку овочі також можуть подорожчати, оскільки на їх зберігання у сховищах витрачатиметься ще більше енергоресурсів.
Раніше на порталі "Коментарі" - зростання цін на світових ринках: до чого готуватися українському споживачеві .