Економічні наслідки російського вторгнення виходять далеко за межі України

Війна спричинила різке зростання цін на світових продовольчих та енергетичних ринках

Вперше за 40 років світ одночасно стикнувся з високою інфляцією та рецесією. І все це – наслідки повномасштабного вторгнення армії РФ на територію України. Це стало й викликом для центробанків, пишуть "Коментарі".

Начальник відділу моделювання Департаменту монетарної політики та економічного аналізу НБУ Антон Груй проаналізував дії регуляторів різних держав за цих умов.

"Російське вторгнення знищило 30% української економіки, вкрало половину експортної виручки та прискорило інфляцію до 26,6% у 2022 році. Проте Україна була не єдиною країною з економічними проблемами. Хоча масштаби, безумовно, різні. Російська агресія спричинила різке зростання цін на світових продовольчих та енергетичних ринках. На кінець року інфляція в Чехії становила 15,8%, у Колумбії – 13,1%, у Аргентині – 94,8%", - каже експерт.

Антон Груй робить пʼять висновків з досвіду антикризової політики НБУ та світових центробанків є такими:

1️. Монетарна політика впливає на інфляцію навіть під час криз.

2️. Високий рівень доларизації економіки вимагає активнішої реакції центральних банків.

3️. Спроможність країни залучати кошти залежить від довіри інвесторів до політики центрального банку.

4️. Втрата довіри до монетарної політики веде до розбалансування інфляційних очікувань.

5️. Для збереження довіри центральний банк мусить дотримуватися своєї інфляційної цілі, навіть якщо він її тимчасово не досягає.

"Поточна монетарна політика НБУ спрямована на поступове зниження інфляції у 2023-2025 роках. Для досягнення інфляційної цілі може знадобитися більше часу, ніж в умовах без війни, однак сама ціль НБУ залишається незмінною – інфляція на рівні 5% річних", - резюмує експерт.

Нагадаємо, "Коментарі" писали, що ЄС має перейти до "моделі економіки воєнного часу", щоб підготуватися до "конфлікту високої інтенсивності" з Росією на довгі роки.

Йшлося на порталі "Коментарі" і про те, що за даними моніторинг стану вилучення з обігу банкнот національної валюти в Україні за 2022 рік, яку проводить Нацбанк, майже втричі зменшилася кількість фальшивих гривень.

Читайте також на сайті "Коментарі" – економічний прогноз для України: які кроки чекають від влади – чи є шанс уникнути зростання тарифів.