Головна Новини Бізнес економіка Газопровід СП-2 буде добудований у 2021 році: яке майбутнє чекає на газотранспортну систему України
commentss НОВИНИ Всі новини

Газопровід СП-2 буде добудований у 2021 році: яке майбутнє чекає на газотранспортну систему України

На поточний момент рівень готовності СП-2 оцінюється в 97-98%

26 квітня 2021, 15:24
Поділіться публікацією:

Газопровід "Північний потік-2" (СП-2) буде добудований в 2021 році, запевняє віце-прем'єр РФ Олександр Новак. Чи може СП-2 бути зупинений або стати частиною угоди під час, наприклад, переговорів щодо Донбасу? Це питання портал "Коментарі" вирішив поставити експертам.

Газопровід СП-2 буде добудований у 2021 році: яке майбутнє чекає на газотранспортну систему України

Північний поток-2 - Колаж: Д. Романюк/Comments.ua

"СП-2 — один з інструментів розколу єдності ЄС"

Провідний експерт Центру Разумкова Максим Білявський вважає СП-2 геополітичним проектом.

"Він переслідує інтереси Китаю, причому РФ виступає як молодший партнер Пекіна, — зазначає Максим Білявський. — СП-2 — один з інструментів розколу єдності ЄС. Стратегічно неправильно буде на переговорах про майбутнє проекту СП-2 порушувати питання про деокупацію ОРДЛО. Тому що сам проект, повторюся, є інфраструктурною зброєю. А зі зброєю говорити про світ не зовсім правильно".

На думку експерта, рано чи пізно СП-2 буде добудований. Питання постане лише в його завантаженні, наповненості.

"На мій погляд, в цьому моменті будуть обмеження. Не думаю, що він буде заповнений більш ніж на 30%, — говорить Максим Білявський. — Також хотів би відзначити, що спекуляція РФ навколо теми поставок водню цим трубопроводом — це спроба виграти час і задобрити потенційних опонентів із кола екологів".

Що стосується майбутнього української ГТС, то тут не все так погано, вважає експерт.

"Зараз нашій державі важливо створити східно-європейський газовий хаб на базі вітчизняної інфраструктури. І в нас для цього все є. Акцент на ринкові відносини зможе врівноважити вплив РФ на європейський газовий ринок", — резюмує Максим Білявський.

"СП-2 розглядається як елемент тиску на Москву і на європейських союзників, які теж готові сприяти РФ"

Співголова Фонду енергетичних стратегій Дмитро Марунич вважає, що СП-2 навряд чи може стати елементом домовленостей щодо Донбасу з ряду причин.

"По-перше, проект практично добудований. На поточний момент рівень готовності оцінюється в 97-98%. Морська частина буде завершена в найближчі кілька місяців. По-друге — проект спрямований на поставки газу, перш за все, до ФРН. Що є спробою підвищити конкурентну перевагу німецької економіки перед економіками інших країн Євросоюзу. І безпосередньо його пов'язувати з політикою, тим більше з Україною, я не бачу підстав, — каже Дмитро Марунич. — Німецька влада завжди заявляли про готовність сприяти збереженню якихось обсягів транзиту через Україну. Йшлося про 30-40 млрд кубів газу в рік транзиту після закінчення терміну дії поточного контракту. Це з 2025 року".

Експерт вважає, що зберегти такі обсяги було б успіхом, оскільки крім СП-2, який ще не запущений, великі обсяги газу перенаправляються до ЄС через Турецький потік.

"Україна вже втратила транзитні потоки газу, які слідували в Туреччину, Болгарію і Грецію. Тепер на черзі, ймовірно, Угорщина. Україна може втратити до 20 млрд транзиту, який піде через Турецький потік і потім на ГТС ряду країн Південно-східної Європи, — прогнозує Дмитро Марунич. — У ситуації з СП-2, я вважаю, США ведуть абсолютно очевидну антиросійську лінію. І вона лише частково пов'язана з Україною. СП-2 розглядається як елемент тиску на Москву і на європейських союзників, які теж готові сприяти РФ. Наприклад, на Берлін, перш за все. Найближчим часом навряд чи почуємо зміну риторики стосовно СП-2. При цьому, як мені здається, в Штатах вже прекрасно розуміють, що проект буде завершений".

На думку експерта, найбільшою інтригою є те, як буде експлуатуватися дана труба. Чи вдасться оператору проекту, учасникам проекту вивести його (частково або повністю) з-під дії газової директиви, яка обмежує можливість поставок з боку Газпрому 50%".

"Це питання поки не вирішено, тут є просвіт для української ГТС, — вважає Дмитро Марунич. — Але для цього потрібно виробляти відповідну стратегію, план експлуатації нашої ГТС з урахуванням введення в дію СП-2 і збільшення транзиту Турецьким потоком (відповідно — істотне падіння транзиту через українську газотранспортну систему). А не лякати українців, що СП-2 — страшна зброя Кремля, і після його запуску почнеться повномасштабна війна на українській землі".

Раніше портал "Коментарі" писав, чому санкції США проти Росії не торкнулися "Північний потік-2".



Читайте Comments.ua в Google News
Якщо ви знайшли помилку, будь ласка, виділіть фрагмент тексту і натисніть Ctrl+Enter.
Джерело: https://comments.ua/

Новини