Не чергова "кормушка": чим заманюють інвесторів на Донбас

Українська влада планує створити консорціумний фонд для захисту інвестицій у бізнес на територіях Донецької та Луганської областей

Бізнесменам пропонують інвестувати в економіку Донецької та Луганської областей при посиленій державній підтримці та захистити їх від ризиків через бойові дії. Про це під час форуму UkraineInvest Talks у Дніпрі заявив перший заступник голови Мінреінтеграції України Ростислав Замлинський, передає кореспондент "Коментарів".

Для індустріальних парків на підконтрольній Україні території Донбасу та 15 місцевих громад поблизу лінії розмежування пропонують послабити державне регулювання інвестиційних проектів і посилити опіку над інвесторами з боку держави, заявив Замлинський.

"Якщо ми говоримо про послаблення, то з 20 млн гривень опускається планка до 5 млн гривень і державну опіку отримує новий інвестиційний проект або діючий бізнес, який хоче розширитися", — повідомив представник Мінреінтеграції.

Для проектів із податком на виведений капітал пропонують прискорену амортизацію — інвестувавши кошти, повертати їх пропонують без сплати податків, зазначив Замлинський.

Проблемами підключення до електричних мереж мають опікуватися центральні та місцеві органи влади, а не інвестор. Таку законодавчу ініціативу мають ухвалити у парламенті найближчим часом, продовжив експерт.

"Наша спільна позиція з UkraineInvest, з Експортним кредитним агентством, а також з Офісом просування експорту, що їхні офіси повинні бути там (на Донбасі, — ред.), філії, не основні…
Найважливіше, щоб бізнес, особливо іноземний, не боявся працювати, ми ініціюємо їх страхування від військово-політичних ризиків, але не за їхні гроші, а за гроші держави та міжнародних партнерів. Для цього буде створений консорціумний фонд", — поінформував про ініціативи влади Замлинський.

Українська влада вважає, що наповнювати консорціумний фонд найбільше повинні саме міжнародні партнери.

"Це не є чергова "кормушка", щоб забрати гроші у потенційних інвесторів. Це держава страхує, але за заявницьким принципом. Звертається інвестор — має таку можливість. Не звертається — значить це твої проблеми, якщо тобі щось "прилетить".
Але найнадійніша страховка — якщо буде підприємство з іноземним інвестиціями, над яким буде майорити український прапор і прапор США, ЄС чи Британії — тоді туди точно нічого не "прилетить", тому що тоді це буде проблема не тільки України, а й тих країн, чий прапор буде у власника", — підсумував заступник голови Мінреінтеграції.

Раніше повідомлялося, що Верховна Рада працює над створенням вільної економічної зони на контрольованих територіях Донецької та Луганської областей.

Нагадаємо, що з початком бойових дій на Донбасі та після анексії Криму Україна втратила 25% експортного потенціалу. Втрати внутрішнього валового продукту від війни оцінюють у понад 150 млрд гривень.