Спрощене розмитнення авто та скасування акцизу на пальне: чому пільги під час війни не досягли свого ефекту

Експерти вважають, що влада прийняла багато швидких рішення, які не завжди були правильні

На початку повномасштабного вторгнення в українське податкове законодавство внесли кілька змін, зокрема, це акцизи на пальне, безмитне розмитнення автомобілів. Зараз держава знову скасовує ці пільги. Чому ці рішення не досягли певного ефекту, обговорювали експерти під час авторського проєкту Віктора Гольдського "Карт-Бланш" на порталі "Коментарі".

Законотворці пішли шляхом швидких рішень
Аудитор, податковий консультант, ексзаступник міністра фінансів України Олена Макєєва вважає, що рішення про пільги були не правильні, а законотворці почали приймати багато швидких рішень

"Мені здається, що нічого не закладалося. Коли почалася війна - це було не очікувано, в тому числі, для тих, хто приймає рішення. Всі думали, що дуже швидко це має закінчитися. Треба було приймати якісь рішення. Для мене тоді було зрозуміло, що рішення - неправильні і прийде час, коли треба буде скасовувати ці пільги. Тому, що будь-які пільги під час війни призводять до серйозних втрат. Ніякого економічного ефекту вони не дають. Звичайно прийшов час, коли ці всі пільги скасовують, підіймають податки і всі кричать, що погані податкові реформи. Знаєте, в бізнесі кажуть, що краще швидкі рішення. Бо їх багато, а серед них буде більший відсоток правильних рішень, аніж поки ти будеш сидіти, обмірковувати та обраховувати, то воно вже буде неефективним. Мені здається, що законотворці пішли тим шляхом, що краще багато швидких рішень, тому що не було часу чекати та діяти. Зараз ми вже розуміємо, що ми виснажені, економіка виснажена, податкових надходжень не вистачає, треба їх повертати. Хоча умови з березня-квітня і сьогодні для бізнесу не змінилися. Все, як було непередбачувано з тими проблемами, які були раніше в березні, такі вони самі лишилися й зараз. Саме тому будуть повертати, адже тому, що рішення були швидкі і, можливо, в той момент. правильні, але не призвели до очікуваних результатів. Це моє враження. Я не відношу себе до людей, які взяли на себе відповідальність і за це відповідають, тобто, вони самостійно вирішили та взяли на себе відповідальність",- підсумувала експертка.

Пільги під час війні: правильні й неправильні: 50/50
Координатор проєктів в Економічній експертній Платформі Олег Гетман проаналізував рішення влади та назвав правильні і неправильні дії.

"Я погоджуюся з тим, що приймалися швидкі рішення, багато. І я б оцінив їх - 50/50, як помилкові і не помилкові. Дійсно, були і непогані рішення, На той час все передалось Кабінету міністрів. Як зазначили голови комітетів, все оперативне управління передалось тоді Кабміну і приймали рішення тоді особисто прем'єр і три - чотири міністри. Депутати навіть не заперечували, всі законопроєкти приймалися відразу. На три, чотири місяці ми мали чисту роботу Кабінету міністрів, ми її побачили. Щодо помилкових рішень, як на мене, це - 2% єдиний податок. На нього з радістю перейшли ФОПи 3 групи. Замість 5% сплачувати 2% - це взагалі подарунок. А для українського виробника - це був жах, тому що почав їхати імпорт під 2%. Тому українські виробники волали: "Що ви робите?". Тож нарешті виправили це рішення, хоча би повернули податок ПДВ для імпорту, але ці 2%, варто їх прибирати. І друге те, що Шмигаль вирішив не повертати ПДВ експортерам в березні, були прийняті зміни - це теж непозитивне рішення. А до позитивних я б все ж таки відніс. Добре позначилися на споживчому ринку низька ставка на пальне і прибрані акцизи на пальне. Зараз їх вже варто повертати, але це вже складно зробити, адже всі звикли до відсутності акцизів. І щодо автомобілів, мені здається, це теж тимчасово рішення було правильним, але треба було його в чіткі рамки приймати, наприклад, на три місяці. А вони його прийняли. потім раптово відмінили, що було багато незадоволених. І багато було швидких рішень. Я оцінив би їх у податковому секторі: 50/50",- зазначив Олег Гетман.

Нагадаємо, що "Коментарі" інформували про нові податки від уряду.