Експерт назвав основні міфи про ринок землі

Земельні реформи насамперед діють в інтересах самих українців

В Україні з першого липня планують запустити ринок землі, головною задачею якого стане дерегулювання у сфері землеустрою та передача комунальних земель громадам. Проте довкола майбутнього нововведення вже утворилося безліч міфів. Розвіяти їх та прояснити ситуацію зміг старший радник із питань земельних відносин проєкту USAID АГРО Павло Кулинич.

1. Іноземці зможуть стати власниками українських сільгоспземель.

Насамперед земельна реформа покликана допомогти українцям. Навіть, якщо громадянину іншої країни дістається земля в спадок, він має продати її українським фізичним чи юридичним особам протягом року.

2. Іноземці зможуть купувати несільськогосподарські угіддя, а потім міняти їхнє цільове призначення на сільськогосподарське.

Ця схема стане невигідною для самих іноземців. Якщо людина з іншої країни змінить призначення землі, вона буде змушена продати ділянку українцям. Тобто ми повертаємося до першого пункту. Окрім того, несільськогосподарські землі коштують достатньо дорого, тому такі махінації просто не мають сенсу.

3. Ринок землі спровокує приватизацію заповідників і земель історико-культурного призначення.

Попри реформи в Земельному кодексі залишаться поняття особливо цінних земель і підстав, якими має володіти держава. Передача важливих для країни земель зможе регулюватися лише Кабміном.

4. Нововведення загрожують унітарності держави.

Передача земельних повноважень радам об’єднаних територіальних громад не загрожує статусу України як унітарної держави. Прогнозуються лише позитивні зміни, оскільки рішення передачі тої чи іншої землі тепер вирішуватиметься не одною людиною. Відповідно це унеможливлює корупцію.

5. Всі українські землі розкуплять олігархи.

Згідно з реформою, дані про землю стануть прозорими. Доступ до них зможе отримати кожен громадянин України в режимі онлайн. Це також зменшує можливість розробки корупційних схем.

6. Ціна землі буде штучно знижена.

Вартість земельних ділянок буде диктувати ринок. Будь-які втручання в ціноутворення з боку держави неможливі. Загалом, початкова вартість повинна буде не меншою за нормативну грошову оцінку. В цьому році це приблизно 1,5−1,7 тисячі доларів за гектар. Держава не буде втручатися в ціноутворення, вартість землі буде диктувати ринок.

Також сайт "Коментарі" рекомендує прочитати, чому ціни на нафту рекордно зростають.