Рубрики
МЕНЮ
Гурген Григорян
За час пандемії коронавірусної інфекції COVID-19 споживачі по всьому світу накопичили додатково 5,4 трлн дол. Такі дані оприлюднило Міжнародне рейтингове агентство Moody's, уточнивши, що ці "додаткові заощадження" еквівалентні 6% глобального ВВП.
Куди витрачають накопичення українці
При цьому стрімке зростання споживчої довіри передбачає, що покупці почнуть витрачати накопичене, як тільки магазини, бари та ресторани відновлять роботу після зняття карантинних обмежень.
Експерти агентства прогнозують: якщо споживачі у всьому світі витратять лише третина додаткових заощаджень, вони збільшать світовий обсяг виробництва на 2 п.п. і в цьому році, і в наступному.
Xто в такому випадку буде з інфляцією? І чи вистачить в українців заощаджень для того, щоб оживити вітчизняну економіку зростанням власного споживання? Ці питання "Коментарі" обговорили з експертами.
Проблема нинішньої кризи була викликана штучними обмеженнями державних чиновників, через що люди не могли витратити частину своїх коштів, особливо в сфері послуг, вважає аналітик Данило Монін.
Водночас реалії країн, що розвиваються, до яких, безумовно, можна віднести і Україну, зовсім інші, продовжує Монін. Заборона друкувати гроші і нові кредити держав цілком очікувано позначилися на доходах громадян, які багато втратили від кризи взагалі і неможливості працювати зокрема. В таких умовах невизначеності при падінні рівня доходів природною відповіддю є зниження рівня споживання. Ситуацію посилює і невпевненість в завтрашньому дні.
Зараз зі змінним успіхом починається процес відновлення світової економіки і поступово зростає споживання, продовжує Монін. У зв'язку з цим в 2021 році очікується зростання світової економіки на рівні 5% в рік. Цьому, в тому числі, допоможуть і заощадження, зроблені під час кризи в розвинених країнах.
На думку керівника компанії Perfomance Management Сергія Сарояна, про темпи зростання накопичень українців говорити складно, так як, звертаючись до офіційної статистики по банківському сектору країни, ми дізнаємося про відтік коштів з початку пандемії.
Правда, продовжує експерт, тут буде неправильно вимірювати "середню температуру по лікарні". Як і раніше є частина населення, якому затримують зарплати, є пенсіонери, які елементарно не справляються з оплатою за комунальні платежі навіть при наявності субсидій. Крім того, слід врахувати велику різницю в доходах населення в областях і мегаполісах. І в той же час є частина населення, хто працює фрілансом на західні компанії, не платить податки і, природно, накопичує заощадження відносно високими темпами.
Словом, резюмував Сароян, в Україні спостерігається неймовірно величезний перекіс по доходах населення: переважно люди заробляють дуже мало. Це означає, що "з кожного по рублю" збирати вже не виходить.
Перекоси в доходах дійсно в наявності. У той час як одні скаржаться, що в період коронакризи їм абсолютно нікуди витрачати гроші, інші зізнаються, що їм витрачати годі й вони ледве зводять кінці з кінцями. А де ж середній клас?
Аналітик Олексій Кущ пояснює: соціально-демографічна структура населення в Україні досить специфічна, і середнього класу у нас практично немає. За словами експерта, все населення країни можна структурувати і виділити кілька основних груп.
У березні 2021-го компанія Research & Branding Group провела опитування і з'ясувала: 30% українців не мають ніяких заощаджень, а більш ніж чверті (27%) вистачить накопичених грошей не більше ніж на місяць. Лише 2% опитаних відзначили, що наявних заощаджень їм вистачить на рік і більше.
У тому, чому в українців погано виходить збирати гроші, допомагає розібратися показник граничної схильності до накопичення, який показує, яка частка додаткових одиниць реального готівкового доходу спрямовується на додаткове заощадження.
Новини