Рубрики
МЕНЮ
Черновалова Кристина
Дональд Трамп, один із найсуперечливіших політичних діячів США, обіцяє суттєво знизити ціни на нафту, закликаючи до масового видобутку енергоносіїв під гаслом "Діставайте бурові установки!". Така ініціатива потенційно могла б зменшити вартість нафти до зазначає: "Для країн, у яких немає фінансових заощаджень, падіння доходів від нафти призводить до постійного погіршення здатності обслуговувати борги".
Трамп обіцяє дешеву нафту: шанси та виклики для України
Росія може найбільше втратити від різкого падіння вартості нафти. Більше того — від ціни на нафту зараз залежить напряму соціально-економічна ситуація у країні – агресорі. Адже авантюра, в яку вплутав свою країну кремлівський правитель Путін, коли майже 3 роки тому почав повномасштабну війну проти України повністю знекровила економіку РФ, а санкції Заходу повільно її душать. Єдине , що утримує Росію від цілковитого колапсу – це досить висока ціна на нафту, яка постачається переважно в Китай, Індію та інші країни світу, які дотримуються нейтралітету щодо російсько — української війни.
Нафтогазові доходи традиційно складають левову частину федерального бюджету РФ. На 2025 рік російський уряд у головний фінансовий документ країни заклав ціну нафти у $70 за барель нафти Brent, тому зниження вартості чорного золота до $40- 45 створить величезний дефіцит у бюджеті.
Крім того, варто пам’ятати про собівартість видобутку нафти, яка дуже відрізняється у різних країнах світу. І якщо для Саудівської Аравії, Кувейту чи Ірану, суттєве зниження ціни до $40 доларів буде означати скорочення прибутків, адже собівартість нафти у цих країнах Близького Сходу не перевищує $15, то для Росії ситуація буде виглядати набагато гірше. Адже у РФ собівартість $15-25 – це скоріше виняток, характерний для старих свердловин. Найчастіше актуальна собівартість російської нафти – $ 40-45, а в шельфі північних морів вона ще вища.
Таким чином, тривалий період низьких цін на нафту може знищити нафтовидобувну галузь РФ, яка не має ані коштів, ані можливостей для швидкої модернізації (санкції країн Заходу не дозволяють завозити у країну сучасне обладнання для нафто газовидобування, а подібними технологіями Москва не володіє).
"Трамп зможе нормалізувати стосунки з Саудівсьою Аравією, які були досить напружені за уряду Байдена, та створити "ефект Дежавю", коли у 1980-х роках республіканець Рональд Рейган, так само домовившись з саудитами, обвалив ціни на нафту, що в кінцевому результаті призвело до розпаду Радянського Союзу", — вважає Іван Ус, головний консультант Центру зовнішньополітичних досліджень НІСД.
Для України падіння цін на нафту насамперед означатиме швидке закінчення гарячої фази війни. У Росії просто не буде коштів вести війну такої інтенсивності, яку вона проводила останні декілька місяців.
Для населення України це означатиме зниження цін на бензин та інші нафтопродукти, а отже поліпшення фінансового положення кожної сім’ї. Зменшиться інфляційний тиск через здешевлення транспортних послуг, які закладаються у споживчі товари.
Так як український бізнес значно залежить від автомобільних транспортних перевезень, зниження вартості пального позначиться і на його рентабельності та може пожвавити економічну ситуацію в країні в цілому.
Попри те, що зниження цін на нафту здається вигідним для імпортерів, воно може мати і негативні наслідки. Наприклад, значне скорочення доходів багатих нафтовидобувних країн може вплинути на глобальні фінансові ринки. Саудівська Аравія та інші нафтові монархії Перської затоки є одними з найбільших інвесторів у світову економіку.
Крім того, Трамп часто поєднує свої енергетичні ініціативи з протекціоністськими торговельними політиками, такими як тарифи. Такі заходи можуть спричинити глобальну торговельну війну, яка скоротить економічне зростання та знизить попит на нафту ще більше, створюючи ланцюгову реакцію економічних втрат.
Обіцянки Трампа знизити ціни на нафту відкривають широкі перспективи для країн-імпортерів, зокрема для тих, хто найбільше постраждав від інфляції. Водночас вони створюють серйозні виклики для країн-виробників, особливо тих, які залежать від високих цін для підтримки бюджету.
У сучасному світі, де економіки взаємозалежні, зміни на нафтовому ринку мають значний вплив на глобальну економіку. Виграють чи програють окремі країни, буде залежати від їхньої здатності адаптуватися до нових умов.
Новини