Головна Статті Бізнес економіка Україна узгодила меморандум з МВФ: які прогнози дає документ щодо тарифів, пенсій та дефіциту бюджету на 2025 рік
commentss Cтатті Всі новини

Україна узгодила меморандум з МВФ: які прогнози дає документ щодо тарифів, пенсій та дефіциту бюджету на 2025 рік

У новому меморандумі між Україною та МВФ, підписаному на 2025 рік, передбачені стратегічні кроки, спрямовані на підтримку фінансової стабільності

30 жовтня 2024, 19:30
Поділіться публікацією:

Протягом останніх 2,5 років Україна стикнулася з економічними викликами безпрецедентної складності: затяжна війна, зниження прогнозів економічного зростання та гостра потреба у зовнішньому фінансуванні змушують уряд разом з Міжнародним валютним фондом (МВФ) переглядати стратегію розвитку країни. Про те, що передбачає новий меморандум підписаний між урядом України та МВФ, а також які прогнози дає фінансова організація для економіки нашої держави, піде мова у нашій статті.

Україна узгодила меморандум з МВФ: які прогнози дає документ щодо тарифів, пенсій та дефіциту бюджету на 2025 рік

Тарифи, пенсії та бюджет: що передбачає меморандум з МВФ для 2025 року

Огляд меморандуму та основних положень

У новому меморандумі між Україною та МВФ, підписаному на 2025 рік, передбачені стратегічні кроки, спрямовані на підтримку фінансової стабільності та стимулювання економічного зростання на фоні затяжної війни. Основна увага приділяється структурним реформам, спрямованим на створення стійкої економічної бази для країни.

"Це стратегічний пріоритет. Над цим все ще нависає тінь жахливої війни," – зазначив директор Європейського департаменту МВФ Альфред Кеммер в інтерв'ю для "Голосу Америки", натякаючи на довготривалі наслідки конфлікту для економіки України.

Основні положення меморандуму також зосереджені на необхідності закриття фінансової прогалини, спричиненої затяжним характером війни, яка збільшує потребу в зовнішньому фінансуванні до $150 мільярдів. Кеммер зазначив, що цей кредит не лише допоможе підтримувати макроекономічну стабільність, але й створить умови для майбутнього економічного відновлення.

Прогнози щодо тарифів

Одним із важливих аспектів у меморандумі є прогнозування тарифної політики на 2025 рік, що буде особливо чутливим для українських громадян через тяжку економічну ситуацію. МВФ рекомендує уряду України дотримуватися збалансованого підходу до тарифів на житлово-комунальні послуги, щоб не допустити надмірного фінансового навантаження на населення, одночасно забезпечуючи достатнє фінансування для підтримки енергетичної інфраструктури, пошкодженої обстрілами.

Наразі конкретних зобов’язань про негайне підвищення тарифів під час війни Україна не має. Згідно з Меморандумом від 18 жовтня 2024 року, потенційні заходи для реформування енергетичного сектору включають можливість поступового підвищення тарифів у майбутньому, коли обставини дозволять. Уряд, зважаючи на методологічні та соціальні аспекти, має намір забезпечити прозору фінансову підтримку державних підприємств в енергетиці за наявності відповідних бюджетних ресурсів. Такі заходи не мають фіксованих строків або визначених обсягів для підвищення тарифів, а рішення залежатимуть від стану енергетичних ринків та тривалості воєнного конфлікту.

У післявоєнний період для підтримки стабільності енергетичної системи та зниження навантаження на державний бюджет можливе поступове підвищення тарифів до рівня, що покриватиме реальні витрати, а також передбачено фінансування субсидій для захисту вразливих домогосподарств. У довгостроковій перспективі тарифи на газ і електроенергію будуть приведені до економічно обґрунтованого рівня з одночасним посиленням підтримки малозабезпечених верств населення.

Зараз "Нафтогаз" стоїть перед серйозною проблемою, яку йому потрібно вирішити: у зимовий період йому доведеться імпортувати до 2-3 млрд кубометрів газу, що може створити певний дефіцит ліквідності компанії. Для його покриття планується надання компенсації на основі фактичних підтверджених витрат підприємства, що буде визначено та погоджено із зацікавленими органами до кінця серпня 2025 року, йдеться у меморандумі.

За словами Альфреда Кеммера, МВФ планує зосередитись на забезпеченні належних тарифів, які дозволять не лише зберегти стабільність в енергетичній галузі, але й уникнути необхідності масового підвищення, що може спричинити додаткові соціальні проблеми. "МВФ зараз зосереджується на пошуку механізмів підтримки енергетичної стійкості країни", – зазначив Кеммер.

Соціальні виплати та пенсії

У зв’язку зі зростаючими потребами громадян в умовах війни, МВФ також приділяє значну увагу соціальним виплатам та пенсіям. Меморандум передбачає підвищення цих виплат у межах можливостей бюджету, з урахуванням інфляційних ризиків та необхідності збереження купівельної спроможності пенсіонерів та соціально незахищених верств населення.

"Європа в останні роки проявила велику солідарність і приймає біженців з України. Але я дуже сподіваюсь, що українці зможуть залишитись в Україні," – прокоментував Кеммер, наголошуючи на важливості економічної підтримки всередині країни для запобігання масовій еміграції.

Також у рамках співпраці з МВФ українська влада взяла на себе зобов’язання вжити низку заходів для оптимізації системи соціальних виплат і пенсій. Зокрема, Україна утримається від введення нових спеціальних пенсій чи пільг, уникатиме будь-якого підвищення виплат та зобов’язується не зменшувати пенсійний вік. Замість цього уряд зосередиться на покращенні адресності допомоги, спрямованої на вразливі верстви населення, що передбачає уточнення критеріїв для отримання надбавок і посилення контролю за доходами одержувачів пільг.

Бюджетний дефіцит та зовнішнє фінансування

За оцінками  МВФ, дефіцит держбюджету України становитиме 24,5% у 2024 році та зменшиться до 20% у 2025 році. При цьому рівень інфляції досягне 9% у 2024 році та знизиться до 7,5% у 2025 році.

Прогнозуючи державний бюджет України на наступний рік, МВФ особливу увагу приділяє зменшенню дефіциту за рахунок зовнішніх кредитів.

"Минулі декілька місяців ми говорили з урядом України про те, як закрити фінансову прогалину, яка відкрилась через те, що війна триває довше, ніж будь-хто очікував", – підкреслив Кеммер, наголошуючи, що МВФ надає всебічну підтримку уряду у формуванні макроекономічної стабільності та підготовці до середньострокового зростання.

Основні ризики для економіки України

Серед ключових загроз для економічного розвитку України в 2025 році залишається продовження війни. За словами Альфреда Кеммера, головною небезпекою є її довготривалість, що створює економічну нестабільність та завдає населенню тяжких випробувань. Але, чиновник МВФ підкреслив, що його організація докладатиме зусиль для адаптації економічної стратегії України до цих складних умов.

Іншим важливим ризиком є погіршення прогнозу зростання ВВП. Пошкодження критичної інфраструктури, зокрема енергетичної, призводить до зниження продуктивності економіки. МВФ передбачає, що ці втрати можуть вплинути на загальний темп відновлення та підвищити рівень інфляції, що стане серйозним викликом для держави.

МВФ вважає, що створення стабільних умов для розвитку приватного бізнесу стане вирішальним фактором у відновленні України після війни. Відновлення інфраструктури, зокрема енергетичної, яку було пошкоджено, матиме пріоритетне значення. У зв'язку з цим МВФ закликає український уряд активізувати зусилля в напрямку залучення іноземних інвестицій та зміцнення структурних реформ для забезпечення тривалого економічного зростання.

Таким чином, меморандум від МВФ не передбачає жорстких умов, а пропонує Україні дотримуватись комплексного підходу щодо відновлення економіки, який включає підвищення тарифів, соціальних виплат, стабілізацію бюджетного дефіциту та підтримку умов для інвестицій у відбудову інфраструктури. 



Читайте Comments.ua в Google News
Якщо ви знайшли помилку, будь ласка, виділіть фрагмент тексту і натисніть Ctrl+Enter.

Новини