Головна Статті Бізнес економіка Як 2 роки повномасштабної війни вплинули на великий український бізнес
commentss Cтатті Всі новини

Як 2 роки повномасштабної війни вплинули на великий український бізнес

2023 рік став роком повернення до прибутковості для українського бізнесу, після важкого 2022 року.

19 квітня 2024, 06:30
Поділіться публікацією:

Економіка України насамперед орієнтована на великі корпорації, які займають левову частку в ВВП країни, перераховують більшу частину податків у бюджет та забезпечують робою сотні тисяч громадян. Тому, повномасштабна війна, що почалася у лютому 2022 року, завдала потужного удару по великим українським підприємствам, які не всі через 2 роки ведення активних бойових дій змогли адаптуватися до нових реалій. Також війна повністю змінила ландшафт серед основних гравців на українському ринку, та вивела уперед нових лідерів великого бізнесу.

Як 2 роки повномасштабної війни вплинули на великий український бізнес

Бізнес в Україні під час війни (фото з відкритих джерел)

 

Економіка в умовах випробувань: як український бізнес пройшов 2022 рік

                             

2022 рік став справжнім випробуванням для української економіки. В умовах війни та значного падіння реального ВВП, що скоротився майже на 30%, бізнес зіткнувся з численними труднощами. Міністерство цифрової трансформації та Держстат оприлюднили фінансову звітність, яка відкрила завісу над результатами діяльності топ-100 українських компаній за 2022 рік.

 

Загальна виторг 100 найбільших компаній склала 3,2 трлн грн, що на 6,5% менше, ніж у 2021 році. Це падіння, хоча й не виглядає катастрофічним, на перший погляд, але в умовах 34% споживчої інфляції втрати бізнесу були  значно більшими.

 

Найбільше від повномасштабної війни постраждала металургійна галузь, де компанії, такі як "АрселорМіттал" та "Запоріжсталь", втратили більше половини своїх доходів. Ситуація стала особливо критичною для меткомбінатів у Маріуполі, які опинились у стані банкрутства через окупацію.

 

Водночас, деякі компанії змогли проявити стійкість та навіть досягти зростання. "Камет-сталь" та "Інтерпайп Ніко тьюб" наростили обсяги продажів, що стало справжнім досягненням в таких складних умовах.

 

Телекомунікаційна галузь також показала позитивну динаміку. "Київстар", незважаючи на всі виклики, зміг збільшити дохід та чистий прибуток, значно випереджаючи свого найближчого конкурента – "ВФ Україна".

 

"Нова пошта" продовжила лідирувати на ринку доставки, подвоївши свою перевагу над державною "Укрпоштою" та заробивши 2,1 млрд грн прибутку, в той час, як "Укрпошта" зазнала збитків.

 

2022 рік не обійшов стороною нікого в українській економіці, в тому числі й великих ритейлерів. Незважаючи на збереження номінальних доходів порівняно з 2021 роком, прибутки за підсумками року одержали не всі. "АТБ-Маркет" і "Фора" стали винятками, продемонструвавши позитивні показники: 2,8 млрд грн і 24 млн грн відповідно. Інші, такі як "Сільпо-фуд", "Метро" та "Новус", показали збитки, що в умовах інфляції і таких складних умов стали досить прогнозованими.

Тютюнова індустрія також продемонструвала різноспрямовану динаміку. "Філіп Морріс" зіткнувся зі зниженням доходів і збитками, в той час, як "Брітіш Американ тобакко" і "Джей Ті Інтернешнл" змогли наростити прибутки. Такі відмінності можуть бути пов'язані з різними стратегіями управління, здатністю швидко адаптуватися до змін у споживчому попиті та ефективності оптимізації витрат.

Сектор агробізнесу також відчув на собі вплив кризи. "Нібулон", один з найбільших зернотрейдерів країни, зазнав значних фінансових втрат і скоротив доходи майже втричі. Його конкуренти, хоча й зазнали падіння, однак змогли закінчити рік з прибутком. Варто зазначити, що такі компанії як "Вайтерра" і "Каргілл", а також "Луї Дрейфус" продемонстрували здатність не тільки втримувати стабільність, але й заробляти в складних умовах.

2023 став роком відновлення для українського великого бізнесу

2023 рік став роком повернення до прибутковості для українського бізнесу, після непростого 2022 року, коли загальні збитки топ-100 компаній склали майже 10 млрд грн. Цього року картина кардинально змінилася – прибуток цих же компаній стрімко злетів до 127 млрд грн. Правда, до рекордних 317 млрд грн 2021 року ще далеко, але позитивна динаміка стала очевидною.

Загальний дохід 100 найбільших підприємств за даними Держстату досягнув 3,3 трлн грн, що склало приблизно 20% доходів всього бізнесу в країні. Це зростання, яке на 200 млрд грн перевищило показник 2022 року, відображає відновлення економіки України, хоча й не в усіх секторах ситуація однозначно позитивна.

Справжньою сенсацією 2023 року стало нове лідерство — "АТБ-маркет" вперше став найбільшою компанією за доходами, з оборотом, який зріс за рік на 33 млрд грн до 181 млрд грн. Це значне досягнення для власників Геннадія Буткевича, Євгена Єрмакова та Віктора Карачуна, і водночас відображає великий потенціал рітейлового сектору.

Не відставали й інші ритейлери, які збільшили свій оборот на цілих 124 млрд грн. Особливо вражає, що таке зростання відбулося на тлі мінімальної споживчої інфляції, що підкреслює ефективність їхньої роботи.

Разом з цим, "Нафтогаз України" втратив позицію багаторічного лідера, хоча його консолідований дохід залишився найбільшим у країні. Державна компанія в 2023 році заробила 138 млрд грн, але це вже не виглядає настільки вражаюче на тлі стрімкого злету інших гравців на ринку.

Ще один яскравий успіх — "Укрнафта", яка досягла неймовірного зростання у 2,6 разу, до 95 млрд грн. Від початку керівництва Сергія Корецького компанія демонструє приклад трансформації зі збиткової в надзвичайно прибуткову. Завдяки ефективному новому менеджменту після націоналізації у 2023 році, "Укрнафта" одержала 25 млрд грн чистого прибутку. Така динаміка відкриває компанії перспективу стати лідером українського бізнесу, адже до 2027 року там планують подвоїти видобуток нафти та газу.

Варто також відзначити й про "Українську бронетехніку", де доходи зросли від 100 млн грн у 2021 році до 32 млрд грн у 2023 році. З початком повномасштабної війни приватні виробники зброї почали відігравати ключову роль в економіці країни.

Значні зміни відбулися й у сфері дистрибуції та транспорту, де компанії, такі як "Нова пошта" та "Укрзалізниця", також показали високі результати у минулому році.

Основними локомотивами зростання економіки стали металургійна та нафтогазова галузі, які змогли значно зменшити свої збитки. Наприклад, "Арселорміттал Кривий Ріг", знизив свої збитки з 42 до 12 млрд грн, подолавши частину проблем минулого року, пов'язаних з блокадою портів та відключеннями електроенергії.

Утім, не всі компанії могли похвалитися таким успіхом. Наприклад, прибуток державного "Укргазвидобування" впав з 60,5 млрд грн до всього 3,1 млрд грн. Це сталося незважаючи на заявлені рекордний видобуток газу та значні інвестиції.

Загалом, 2023 рік продемонстрував, що незважаючи на втрату третини ВВП через війну та інші виклики, українська економіка поступово знаходить шляхи до відновлення. Позитивні зміни у фінансових показниках великих компаній свідчать про початок цього процесу.

Зміцнення галузей, які показали зростання, та підтримка постраждалих секторів може стати ключем до швидшого відновлення економіки України. У той самий час, важливою залишається адаптація до нових умов, інвестування в інновації та цифровізацію, щоб забезпечити довгострокову стійкість та розвиток українського бізнесу.Читайте Comments.ua в Google News
Якщо ви знайшли помилку, будь ласка, виділіть фрагмент тексту і натисніть Ctrl+Enter.
comments

Обговорення

Поділіться своєю думкою!


Новини