Рубрики
МЕНЮ
Елизавета Черных
У 2019 аграрне міністерство було ліквідоване урядом Олексія Гончарука. З того часу аграрними питаннями займається Міністерство розвитку економіки, торгівлі і сільського господарства України. У грудні минулого року Верховна Рада призначила міністром аграрної політики і продовольства Романа Лещенко, який тоді очолював Держгеокадастр. В інтерв'ю виданню HB, міністр висловив сподівання, що Мінагрополітики запрацює вже 1 березня, однак зізнався, що уряд поки хоче його створювати.
Колаж - Д. Романюк/Comments.ua
Як скоро зможе заробити Міністерство аграрної політики і продовольства? Що для цього потрібно? І чи потрібно воно Україні? На ці питання "Коментарі" відповідали разом з експертами.
Заступник голови Всеукраїнської Аграрної Ради Денис Марчук вважає, що Міністерство зможе почати свою роботу в найближчий місяць, однак на сьогодні у відомстві існує проблема з наділенням повноважень і функціональних обов'язків:
"Існує проблема з повноваженнями, яка пов'язана з тим, що в Кабінеті міністрів є певна неузгодженість і бачення того, які органи центральної влади будуть входити до структури Мінагрополітики. Фактично, аграрне співтовариство виступає за те, щоб в Міністерстві повною мірою були укомплектовані питання і Держспоживслужби, і питання лісів, водних ресурсів, а також земельні питання".
Експерт очікує, що Міністерство аграрної політики повноцінно запрацює вже з березня, оскільки напередодні було обговорення його функціоналу в профільному аграрному комітеті. За словами Дениса Марчука, і народні депутати, і представники аграрних асоціацій підтримали питання про функціонування Мінагрополітики в тому вигляді, яким воно було до реформування.
"За словами самого міністра Романа Лещенка, зараз в Мінагрополітики працює він, як міністр, архіваріус і людина, що займається прибиранням. Це те міністерство, яке ми маємо на сьогодні. Уявіть, що аграрний сектор створює близько 17% ВВП і близько 40% валютного виторгу, і ми маємо таку катастрофічну ситуацію. Однак, ми віримо у те, що в найближчий місяць буде впорядкована структура, будуть створені посади заступників, і аграрне співтовариство побачить повноцінну роботу Міністерства".
Глава Українського аналітичного центру, економіст Олександр Охріменко навпаки вважає, що Міністерство аграрної політики запрацює нескоро.
"Крім економіки туди додалися політичні амбіції, і є кілька охочих очолити Міністерство. Відповідно, рішення ускладнюється і це може затягнутися надовго. З точки зору того, як це впливає на економіку — проблема полягає не в кількості Міністерств, а в раціональності. У нас зовсім неправильно побудована модель самого уряду. Нам потрібно брати зразок Євросоюзу і вибудовувати так свою модель, а у нас Міністерство аграрної політики — це щось на кшталт радянського міністерства. і чесно кажучи, вони не допомагають аграріям, а тільки заважають. Я не думаю, що створення Міністерства для аграрної політики буде краще, і його присутність допоможе.
Раніше у нас було аграрне міністерство — займалися питаннями погано. Зараз питаннями аграріїв займається Міністерство розвитку економіки — також погано. А якщо подумати, чим взагалі повинно займатися Міністерство економіки? Прогнозуванням і стратегією. На жаль, воно не виконує свої обов'язки.
Якщо, наприклад, у нас буде окреме міністерство сільського господарства, то чим воно буде займатися? Дотаціями? В Україні дотації аграрного сектору настільки незначні, що для цього буде достатньо відділу. Плюс, у нас є окремий Державний земельний кадастр — навіщо йому ще начальник? Теж саме і з Зерновим фондом. Я вважаю, що необхідності в структурі, яка буде над усіма цими відомствами, немає"
Раніше "Коментарі" розповідали про продаж землі в Україні та аналізували зарубіжний ринок.
Новини