Рубрики
МЕНЮ
Елизавета Черных
Кабінет міністрів України оприлюднив проєкт Державного бюджету України на 2022 рік і подав його до Верховної Ради.
Проект Держбюджету України на 2022 й рік: переваги й недоліки - фото з відкритих джерел
Заступник директора Інституту розвитку інновацій (INTENS) Артем Петренко оцінив для видання "Коментарі" наведені параметри і розповів, які з них реалістичні, а які — ні.
За словами експерта, якщо говорити про реалістичність проєкту державного бюджету, перш за все, варто подивитися на плановані доходи. Очевидно, Мінфін взяв за базу фактичні доходи цього року. За вісім місяців вони перевищили планові на 4,1% і істотно знизили дефіцит. З урахуванням високих світових цін на сировинні товари та прискорення інфляції, в цьому немає нічого незвичайного. Далі Мінфін врахував прогнозне зростання на наступний рік в 3,8% і інфляцію в 6,2%, закладені у затвердженій на три роки бюджетній декларації.
Водночас, нагадує експерт, до другого читання в Раді готують законопроєкт №5600, який передбачає, серед іншого, збільшення ставок екологічного податку та платежів за користування надрами. У разі його прийняття, бюджет може додатково отримати кілька десятків мільярдів гривень.
Експерт вважає позитивом зростання підвищення витрат на спецслужби — з урахуванням сьогоднішніх і майбутніх загроз Україні потрібно кардинально підвищувати якість їх роботи, включаючи як розвідувальну, так і котррозвідувальну діяльність. Підвищення витрат на армію, за словами Артема Петренка, сконцентровано на новій техніці та озброєннях. І акцент на розвитку власного ОПК треба не просто зберігати, а максимально посилювати.
Серед позитивів — і збільшення фінансування на розвиток цифрової інфраструктури та державних сервісів.
"Зменшення витрат на Верховну Раду і президента, скоріше, можна вважати моральним позитивом, ніж реально важливим скороченням — в загальному обсязі витрат це несуттєві скорочення. Зате не буде зайвою їжі для популістів-політиканів.
А ось збільшення витрат на будівництво і ремонт доріг вважаю зайвим. Я б залишив його на рівні минулого року.
А витрати на стимули для інвесторів для відкриття нових підприємств, модернізацію існуючих, на розвиток комунальної інфраструктури міст і сіл я б істотно збільшив. Ми зобов'язані кардинально змінити ситуацію і підвищити привабливість України для інвестицій в будівництво нових складних виробництв з високою доданою вартістю. І особливо це повинно стосуватися депресивних регіонів і громад", — говорить Артем Петренко.
Добре, на думку фахівця, і те, що в бюджеті Мінекономіки з'явилися витрати на державні інвестиційні проєкти в розмірі 2,7 млрд. Він сподівається, що мова йде про стимулювання розвитку індустріальних парків.
Також добре, що майже у 2,5 раза збільшили фонд регіонального розвитку до 11,2 млрд грн.
Раніше видання "Коментарі" писало, що ексміністр інфраструктури прокоментував проєкт Держбюджету на 2022 рік.
Новини