Рубрики
МЕНЮ
Комментарии
Провідна громадська організація в області боротьби з тютюнопалінням "Життя" опублікувала звіт про свою діяльність за 2019 рік. З урахуванням попередніх років роботи, загальний обсяг надходжень і витрат громадської організації "Життя" за 2015-2019 рр. перевищив 30,1 млн грн. Про це свідчать офіційні звіти організації.
При цьому найбільш "урожайними" для ГО "Життя" були попередні два роки – у 2018 р. організація отримала грантів на 9,5 млн грн, у 2019 р. – 8,3 млн грн.
Традиційно основну частину коштів надають американський фонд Campaign Tobacco Free Kids (за 2019 р. – 3,9 млн грн). Цей фонд пов'язаний з американським філантропом і невдалим кандидатом на пост Президента США Майклом Блумбергом. Торік Майкл Блумберг потрапив у скандал, намагаючись виправдати російську окупацію Криму.
Крім того, ГО "Життя" отримує кошти від американської організації Vital Strategies, а також в останні роки й від Всесвітньої організації охорони здоров'я.
- У звітах за 2015-2017 рр. частка зарплати в загальних витратах організації становила близько 40% всіх витрат. А вже до 2019 р. вона скоротилася до 14%. У реальних цифрах фонд зарплати організації "впав" з 2,5 млн грн у 2017 р. до 1,16 млн грн у 2019 р. Співробітники організації різко вирішили урізати собі зарплати? Навряд чи. Більш ймовірний варіант — реальні виплати "заховані" в напрямках "робота з експертами" та "програмні витрати". Як правило, схема проста – укладається договір на надання консалтингових послуг з фізособою-підприємцем (витрати – лише єдиний податок – 5% і невелика комісія – 3-4% для ФОП). По суті це "обналічка" і виведення коштів – пояснює схему податковий консультант Лариса Руденко.
За словами податкового консультанта, таким чином досягається відразу дві мети. По-перше, економія на податках із зарплати. І це підтверджує аналіз фінансових звітів – з 2017 до 2019 р. обсяг отриманих грантів ГО "Життя" збільшився з 5,4 до 8,3 млн грн. Але при цьому сума сплачених організацією податків впала з 823 тис. грн до 646 тис. грн.
По-друге, "правило хорошого тону" для грантових організацій та благодійних фондів – щоб частка зарплат не перевищувала 10% загального бюджету організації. А у 2015-2017 роках у ГО "Життя" перевищення частки зарплат над цим показником було просто непристойним – 40% — в 4 рази більше. Відповідно, дана схема оптимізації дозволила також дотримуватися правил пристойності перед грантодавцями.
Судячи зі звітів про роботу "Життя", її діяльність, в основному зводиться до організації невеликих вуличних мітингів і кулуарних обговорень у формі круглих столів та семінарів з такими ж організаціями, підготовки брошур і буклетів. Крім того, згідно зі звітом за 2019 рік, податкові закони, прийняті Верховною Радою і розроблені фахівцями Податкової, Митної служб, Міністерства фінансів, комітетів Верховної Ради, ГО "Життя" також вказала як власні досягнення.
Оскільки тема боротьби з курінням вважається соціально важливою, багато рекламних компаній та PR-активності організація намагається проводити безкоштовно. А "зекономлені" гроші виводяться через "договору" з "експертами".
Яким же чином використовуються кошти іноземних грантодавців? Можливо, відповідь на це питання слід шукати в структурі доходів керівників "Життя", наприклад у податковій декларації багаторічного голови правління ГО "Життя" Андрія Скіпальського, який очолював організацію до 2018 р.
Оскільки Скіпальський, після цього кілька місяців працював у Міністерстві охорони здоров'я, він був змушений подавати податкову декларацію.
І згідно з офіційною декларацією А. Скіпальського, у 2016 р. він купив велику квартиру в Києві (95 кв. м) із задекларованою вартістю 2,8 млн грн (в цілому родині Скіпальских належить 4 квартири і земельну ділянку). Пізніше машину (А. Скіпальскому належить 2 машини).
Ним задекларовані також 46,6 тис. швейцарських франків на рахунку в банку UBS (Швейцарія) і 12,8 тис. доларів у американському банку. При цьому дружина Скіпальського, яка також працює у сфері неприбуткових організацій, задекларувала 56 тис. доларів готівкою.
Новини