Рубрики
МЕНЮ
Таисия Ерохина
Газета The Wall Street Journal з посиланням на кілька джерел повідомила, що адміністрація США на чолі з президентом Джо Байденом почала переговори з керівництвом Німеччини з метою визначити майбутнє проєкту "Північний потік-2". "Коментарі" запитали в експертів, що відбувається, чи можуть домовитися і як повинна діяти Україна.
Колаж: Д. Романюк/Comments.ua
Експерт-міжнародник, глава правління неурядової організації "Майдан закордонних справ", член Політради парії Сила і Честь "Олег Білоколос нагадує, що магістральний газопровід з Росії до Німеччини через Балтійське море, відомий під назвою" Північний потік-2 "(ПП-2), внаслідок жорсткої позиції республіканської Адміністрації вже минулого року зіткнувся з серйозними проблемами.
"З необхідністю знайти надійний трубоукладач, відсутністю компанії, яка може надати страховку, оскільки серйозні гравці на ринку побоюються негативної реакції з боку США, з сертифікацією газопроводу. У пресі повідомлялося, що норвезька компанія-сертифікатор Det Norske Veritas — Germanischer Lloyd (DNV GL) відмовилася співпрацювати з "Північним потоком-2" під загрозою американських санкцій. Також стало відомо, що швейцарська компанія Zurich Insurance Group відмовилася надавати послуги зі страхування цього проєкту", — зазначає Олег Білоколос.
Все це разом зі зниженням рівня споживання на європейському ринку газу та початком поставки в Європу скрапленого природного газу (СПГ) з США поставило амбітний геополітичний російський проєкт під загрозу, підкреслює експерт.
"Водночас, деякі представники німецької сторони, зацікавлені в цьому проєкті, виступають за його завершення. Сподіваючись на більш прихильне ставлення Адміністрації демократа Байдена, вони намагаються вийти на якийсь компроміс. В цьому і суть можливих контактів представників США і ФРН", — пояснює Олег Білоколос.
За його словами, поки невідомо, чи вдасться сторонам домовитися — після низки гучних заяв нова Адміністрація США робить лише перші конкретні зовнішньополітичні кроки.
"Однак Білий дім не може не брати до уваги досить сильну опозицію проєкту "Північний потік-2" в Конгресі США. І критичне ставлення до нього деяких країн Східної Європи, стурбованих можливим посиленням впливу Кремля в Європі", — зазначає експерт.
Керівник "Агентства міжнародних досліджень" Ігор Соловей підкреслює, що Німеччина на цьому етапі сама не готова відмовитися від добудови ПП-2. Піти на це, на думку експерта, вона може тільки під тиском санкцій США.
"На відміну від Трампа, який легко йшов на конфлікт з Європою, нинішня адміністрація в Білому домі більш акуратно ставиться до почуттів своїх німецьких партнерів в ЄС. І, судячи зі "сливу" в ЗМІ, Німеччина вже працює з новою командою і лобіює перед ними продовження будівництва російського газопроводу", — зазначає Ігор Соловей.
Він вважає, що успішність таких їхніх зусиль буде залежати від багатьох факторів.
"Від ситуації всередині США: який підхід і які лобісти переможуть. Від ситуації в Німеччині — адже у внутрішній політиці ФРН набирають вагу сили, які виступають проти ПП-2. І цей фактор може стати важливою частиною виборчої кампанії. Не виключено, що вони можуть і перемогти, — розмірковує керівник "Агентства міжнародних досліджень". — А також чимало залежить від самої України. Чи буде українська влада на чолі з президентом Зеленським всерйоз займатися цією проблемою, або пустять на самоплив".
Нагадаємо, США можуть зняти санкції з "Північного потоку-2": Байден назвав умову.
Новини