Головна Новини Бізнес економіка Чому в Україні мінімальний прожитковий мінімум і навіть мінімалка нижчі за межу бідності
commentss НОВИНИ Всі новини

Чому в Україні мінімальний прожитковий мінімум і навіть мінімалка нижчі за межу бідності

Уряд не бере до уваги межу бідності, формуючи мінімальний прожитковий мінімум

15 липня 2025, 11:30 comments1622
Поділіться публікацією:

За оновленими даними, межа бідності в Україні наразі становить 345,28 грн або 10 358,4 гривні на місяц для однії особи. Це означає, що громадяни, які витрачають менше цієї суми щодня, вважаються такими, що живуть нижче офіційного рівня бідності. Україна має більший показник бідності, аніж, наприклад, Гватемала, Марокко, Бангладеш, Індія, Шрі-Ланка, Узбекистан та Киргизія. Як може бути мінімальний прожитковий мінімум і навіть мінімальна зарплата нижче за межу бідності? Видання "Коментарі" з цими питаннями звернулося до експертів.

Чому в Україні мінімальний прожитковий мінімум і навіть мінімалка нижчі за межу бідності

Межа бідності в Україні

Завжди потрібно оцінювати людину індивідуально

Економіст, президент Міжнародного інституту свободи (Україна) Ярослав Романчук зазначив, що межа бідності, мінімальна зарплата та інші параметри, за якими визначається рівень соціального достатку, роблять різні органи, структури і, до того ж, у різний час і координації між ними немає. Тож наші чиновники на своїй хвилі.

"Це не наука, не якийсь чітко прорахований кошик споживання, харчування, виживання, як це має бути. Немає якоїсь індивідуалізації. І ось доти, доки не буде координації у соціальній політиці, буде свистопляска та різнобій. Адже всі ці межі, насправді, ні на що не впливають. Хіба що психологічно та морально. Якби це мало якісь наслідки, наприклад, зниження вартості комунальних послуг, або отримання продовольчих карток, або якісь грошові дотації на дітей. Тобто будь-які речі, пов'язані з цим, це було б звичайно добре", – зазначив експерт.

Ярослав Романчук каже, що у світі існує багато меж. І залежно від того, яку межу застосовуєш, стільки бідних і отримуєш. Все це швидше інструменти формальної оцінки бідності, бюджетної необхідності.

"Це, якби була якась відповідальність уряду, який сказав, наприклад, якщо за 4 роки не зменшиться кількість бідних у країні, то ми йдемо у відставку, але так ніхто не говорить, жодної відповідальності ніхто не несе і ніхто на ці показники не звертає уваги", – зазначив співрозмовник порталу "Коментарі".

Він додав, якщо говорити про оцінку бідності, то завжди потрібно оцінювати людину індивідуально. Оцінка бідності складається із п'яти-шести параметрів. Це поточний дохід, стан здоров'я, тому що бувають люди з хронічними хворобами, які потребують постійного лікування, далі параметри – житло, діти, утриманці, рівень заощаджень та кількість активів, наявність роботи. І тоді комбінаторикою цих чинників можна з'ясувати оцінку благополуччя безпосередньо взятої людини.

"Це ефективна система, яка працює в розвинених країнах світу, а всі ці межі — їх складно аналізувати, тому що вони в тому числі використовуються для маніпуляцій", – констатував економіст.

Офіційна статистика в Україні показує лише загальну тенденцію

Голова Українського аналітичного центру, економіст Олександр Охріменко пояснив, що межа бідності – це досить умовний показник, тим паче в Україні. 

"Тому що у нашій країні велика частка зарплат, які отримують у конвертах. Наводиться показник, що межа бідності становить трішки більше 10,000 грн на місяць, але всі знають, що насправді ж більше. Маленький приклад – незважаючи на війну Україна купує автівки бізнес-класу так само, як до війни. Причому у Німеччині для того, щоб людина купила "Мерседес", їй треба взяти кредит. В Україні цього немає. Просто треба зрозуміти одне – у нас велика частка тіньової економіки, тому показники, які використовує ООН, Держстат – на в них можна подивитися, взяти їх до відома, але не більше того", – зауважив експерт.

Олександр Охріменко говорить, що ще один доречний приклад – за 2024 рік українці купили готівкової валюти на суму 17 млрд доларів. І це не олігархи. Це звичайні українці. 

"Уявіть, яку суму вони заробили. Звісно це не заперечує того, що є несправедливо багаті і таке інше. Але, в тому самому Марокко, не могли таку суму потратити. Там її й близько немає. Тому ще раз можна підкреслити, що всі ці показники умовні, як і прожитковий мінімум, теж умовний. Треба розуміти, що офіційна статистика в Україні показує лише загальну тенденцію, а реально порахувати нереально", – констатував економіст.

Читайте також на порталі "Коментарі" — уряд підтримав збільшення виплат за народження дитини: чи тепер українців стане більше.




Читайте Comments.ua в Google News
Якщо ви знайшли помилку, будь ласка, виділіть фрагмент тексту і натисніть Ctrl+Enter.

Новини