Головна Новини Бізнес економіка Чому в Україні почали стрімко зростати ціни: що тепер кажуть у НБУ
commentss НОВИНИ Всі новини

Чому в Україні почали стрімко зростати ціни: що тепер кажуть у НБУ

Ціни в Україні зростають швидше, ніж прогнозувалося НБУ

сьогодні, 08:40
Поділіться публікацією:

У січні 2025 року зростання споживчих цін прискорилося до 12,9% у річному вимірі. Фактична інфляція дещо перевищила траєкторію січневого прогнозу Національного банку України. Як передає портал "Коментарі", про це йдеться у повідомленні НБУ щодо інфляції.

Чому в Україні почали стрімко зростати ціни: що тепер кажуть у НБУ

Зростання цін. Фото: із відкритих джерел

"Основною причиною відхилення цінової динаміки від прогнозу було більш суттєве зростання як адміністративно регульованих цін на товари та послуги, так і вартості ринкових послуг через подальше зростання виробничих витрат, зокрема енергозабезпечення та оплату праці, а також податкові та регуляторні зміни", — йдеться у повідомленні.

Як зазначили в НБУ, у січні зростання цін на сирі продукти у річному вимірі сповільнювалося другий місяць поспіль. Рекордно тепла січнева погода сприяла збільшенню пропозиції яєць та молока. Пропозиція овочів та фруктів розширилася завдяки активізації імпорту.

Натомість ціни на свинину, курятину та цукор наближалися до цін країн – торгових партнерів на тлі сталого експорту. Продовжувалося зростання цін на борошно і крупи під впливом ефектів низьких торішніх врожаїв.

Подорожчання оброблених продовольчих товарів у січні становило 15,9% р/р. Прискорення зростання цін пояснюється збільшенням закупівельних цін на сировину, а також виробничих витрат підприємств на електроенергію, оплату праці та логістику.

Ціни на непродовольчі товари прискорили зростання до 4,3% р/р через курсові ефекти в попередні періоди. Водночас ціни на одяг та взуття залишалися нижчими, ніж торік.

Темпи зростання вартості послуг становили 14,2%, також прискорившись у січні порівняно із груднем. Частково це пояснюється переглядом тарифів, зокрема, їх підвищенням окремими мобільними операторами, актуалізацією переліку платних медичних послуг у державних та комунальних установах, зміною підходів до розрахунку вартості поліса ОСАЦВ, пояснили в НБУ.

У січні вартість підакцизної продукції зростала швидше через подальше коригування цін на алкоголь, а тютюнові вироби дорожчали, ймовірно, враховуючи очікуване підвищення акцизів. Зростання цін на фармацевтичну продукцію, медичні товари та обладнання прискорилося під впливом тиску з боку виробничих витрат.

У січні зростання цін на паливо суттєво прискорилося порівняно з груднем під впливом збільшення вартості сировини, підвищення акцизів та логістичних проблем через шторми у Чорному морі на початку року. У той же час, суттєвіше подорожчання палива стримувалося за рахунок конкуренції між мережами АЗС на тлі досить сезонно низького попиту.

У макропрогнозі НБУ передбачено прискорення показників інфляції у перші місяці 2025 року на тлі низької бази порівняння минулого року під впливом як тимчасових факторів, зокрема обмеженої пропозиції продовольства через найгірші торішні врожаї, так і фундаментальні, зокрема через збільшення витрат бізнесу на енергозабезпечення та оплату праці.

У той же час НБУ очікує, що інфляція повернеться на траєкторію сталого зниження у другій половині 2025 року і прагнутиме мети НБУ — 5% на горизонті політики.

Читайте також на порталі "Коментарі" — чи чекати на зростання "мінімалки" в Україні: прогноз НБУ.




Читайте Comments.ua в Google News
Якщо ви знайшли помилку, будь ласка, виділіть фрагмент тексту і натисніть Ctrl+Enter.

Новини