Рубрики
МЕНЮ
Амбарцумян Анна
З початку 2024 року детективи Бюро економічної безпеки України забезпечили повернення 1,3 млрд грн до державного бюджету у справах, пов’язаних з експортом аграрної продукції. Майже мільярд гривень з цієї суми вдалося відшкодувати за результатами кримінальних проваджень, які були завершені та передані до суду.
"Чорний" експорт агропродукції. Фото: БЕБ
Одним із найбільш поширених способів ухилення від сплати податків стало використання так званих "ризикових" підприємств. Це компанії, створені для вивезення необлікованого зерна, яке купується за готівку. Вирощене аграріями зерно часто продається через фіктивні підприємства, які не мають реальної господарської діяльності і оформлюються на підставних осіб. Такі компанії не надають документів про походження товару або подають недостовірні дані в митних деклараціях.
Після того, як зерно покидає Україну, воно перепродається кілька разів, що дозволяє йому стати "легальним" товаром для кінцевого покупця. У результаті валютна виручка не повертається в країну, а бюджет не отримує належних надходжень через фіктивні підприємства-експортери.
Крім того, кінцеві покупці, як правило, є компаніями нерезидентами, які передають кошти за товар іншим нерезидентам, зв’язаним з українськими експортерами. Це дозволяє порушникам ухилятися від сплати податку на прибуток та податку на додану вартість.
Нагадаємо, Кабінет Міністрів України ухвалив постанову "Про запровадження режиму експертного забезпечення". Вона набуде чинності 1 грудня 2024 року і стосуватиметься окремих сільськогосподарських товарів, таких як мед, горіхи, пшениця, жито, ячмінь та кукурудза. Цей крок має допомогти ефективніше контролювати експорт та мінімізувати ризики фіктивних операцій.
Новини