Рубрики
МЕНЮ
Кравцев Сергей
Кабінет міністрів ухвалив два рішення, які передбачають запуск індустріальних парків (ІП) в Україні. Про це на засіданні уряду повідомив прем'єр-міністр Денис Шмигаль. Зокрема уряд затвердив порядок надання коштів для облаштування ІП та будівництва об'єктів інфраструктури, необхідних для їх функціонування (максимальна сума – до 60 млн грн, за умови, що це не більше 80% від проекту). Крім того, схвалено порядок надання компенсації процентної ставки за кредитами, що беруться для облаштування ІП, а також для провадження господарської діяльності в межах цих парків. Для компанії, яка облаштовує ІП, максимальний обсяг компенсації становитиме 60 млн. грн., для учасників – 45 млн. грн. Як оцінюєте ухвалені рішення? Чи справді вони, як запевняє прем'єр, "дозволять уже найближчим часом десяткам бізнесів по всій країні активізувати виробництво та створити нові робочі місця"? Які ще важливі рішення для економіки слід прийняти якнайшвидше? Видання "Коментарі" із цими питаннями звернулося до експертів.
Індустріальні парки. Фото: з відкритих джерел
Головний редактор Ukraine Economic Outlook (незалежна група економічного прогнозування), старший економіст Ukraine Economic Outlook, викладач курсу макроекономіки "Бізнес-школи МІМ-Київ" Михайло Кухар пояснює:
Інвестору, наголошує експерт, потрібно пропонувати, у тому числі, готові майданчики з уже підведеною до них інфраструктурою.
За словами Михайла Кухара, чудовий приклад такого підходу навіть без податкових пільг є у Вінниці. Там, зазначає він, мерія відвела певну кількість гектарів з доступом до високовольтної лінії, газу та залізниці і це дало свої плоди: у місто прийшов світовий спортивний гігант "Head".
На думку голови Директорату Асоціації франчайзингу України, віце-президента Асоціації інвесторів в Україні, учасника територіальної оборони Андрія Кривоноса, з 2012 року індустріальні парки виконують роль іграшки нашої влади. Іграшки, яка так і не перетворюється на якісний механізм підтримки бізнесу.
Він також зазначає, що преференції у вигляді ПДВ, митних платежів та перенесення сплати податку на прибуток на пізній час не мають суттєвого впливу на фінансову ефективність проектів. Адже побудова проекту ускладнюється за рахунок адміністративних дій, додаткових учасників.
Віце-президент Української спілки промисловців та підприємців Денис Красніков упевнений, що в нинішній ситуації повномасштабної війни не варто розраховувати на потік охочих вкладати у промислове виробництво в Україні.
Все це, наголошує експерт, забезпечити зараз не вдасться. Але однозначним позитивом, на його думку, є те, що подібні ініціативи народжуються та реалізуються Кабміном уже зараз. Що таке підтримка з боку уряду.
Експерт наголошує, що справжні позитивні результати цих ініціатив ми побачимо вже після закінчення війни, у мирному суспільстві. Якщо, звичайно, зазначає Денис Красніков, комусь не спаде на думку потім скасувати ці стимулюючі ініціативи, знову поламавши стабільні правила гри, такі необхідні бізнесменові, який вкладається в промислове виробництво.
Читайте також на порталі "Коментарі" — Штайнмайєр та Шольц активніше заговорили про підтримку України: як це вплине на перебіг війни.
Новини