Головна Новини Бізнес економіка Перевірки неоформлених трудових відносин: наскільки це своєчасно в умовах коронакризи
commentss НОВИНИ Всі новини

Ексклюзив Перевірки неоформлених трудових відносин: наскільки це своєчасно в умовах коронакризи

Експерти вважають, що є більш дієві методи поповнити державну скарбницю

18 серпня 2020, 19:06 comments1102
Поділіться публікацією:

З 1 вересня контролюючі органи почнуть перевірки з питань виявлення неоформлених трудових відносин. "Коментарі" дізналися у експертів, н асколько це доречно в умовах корона-кризи і зростання безработніци і чому держава продовжує наступ на бізнес, який сам же заганяє в тінь.

Перевірки неоформлених трудових відносин: наскільки це своєчасно в умовах коронакризи

"З боку держави — аморально відновлювати перевірки бізнесу, який з березня перебуває на межі виживання"

Голова ради Інституту податкових реформ, віце-президент Асоціації платників податків України Олена Хотенко підкреслює, що основна причина не оформлення найманих працівників — надмірне навантаження на фонд оплати праці (ФОП). При низьку якість послуг, які надає держава за ці кошти.

"У деяких країнах навантаження на ФОП — така ж, як в Україні, а то і більше. Але там і довіру до держави більше, і якість послуг, які воно надає бізнесу, суспільству, набагато вище, — пояснює Олена Хотенко. — У нашій же країні, на жаль, крім надмірного навантаження на бізнес, він є ще й податковим агентом. Тобто — несе відповідальність за збір цих коштів і їх перерахування державі ".

За словами експерта, правильно було б, щоб податки платили самі працівники. Самостійно декларували доходи і несли за це відповідальність. Тоді кожна людина бачила б, яку частину зароблених коштів віддає державі. І міг би вимагати від нього відповідний рівень послуг.

Олена Хотенко впевнена: "З боку держави — аморально відновлювати перевірки бізнесу, який з березня перебуває в режимі виживання. У карантинний період у багатьох країнах влада допомагає бізнесу — компенсаціями зарплат, зниженням податків. Щоб полегшити проходження кризового періоду. Причому допомога платять не тільки багаті США і Німеччина, але і сусідить з нами Польща. Я розумію, що Україна не може собі дозволити надавати істотну допомогу бізнесу. Ну, так залиште його хоча б у спокої! Дайте самостійно вирішувати проблеми, а не додавайте їх додатковим тиском, перевірками, підняттям мінімалки! Тим більше, що карантинні заходи в тій чи іншій формі — тривають ".

Експерт бачить наступні шляхи вирішення проблеми:

— ослаблення навантаження на ФОП;

— перенесення відповідальності за сплати податків з роботодавців безпосередньо на фізосіб;

— Чи не прирівнювати мінімалку до мінімальної бази оподаткування зарплати;

— не проводити перевірки бізнесу, поки діють хоч якісь види карантину.

"Перевірки бізнесу — абсолютно нелогічні з точки зору загальносвітових трендів"

"Перевірки бізнесу — абсолютно нелогічні з точки зору загальносвітових трендів, — вважає економіст, фінансовий експерт Олексій Кущ. — В інших країнах влада інвестую в малий і середній бізнес (МСБ), в соціальний капітал, в населення. МСБ отримує допомогу з боку держави у вигляді відстрочок зі сплати податків, зниження податкових ставок, допомоги по сплаті оренди, видачі пільгових кредитів (на кілька років, під низькі процентні ставки) — для виплати зарплат співробітникам. Під час кризи будь-яке посилення тиску на бізнес — контрпродуктивно. Це призведе до падіння економіки, до її ще більшої тінізації ".

Але наші чиновники, підкреслює експерт, не думають критеріями успішної країни, успішної економіки.

"У компрадорських управлінців — інша мотивація. Вона в тому, щоб утриматися на своїх посадах якомога довше, заробивши при цьому якомога більше. І обслуговуючи ті політичні сили, які їх поставили ", — пояснює Олексій Кущ.

А вони, в свою чергу, є ставлениками зовнішніх кредиторів, які будуть оббирати наш бізнес заради погашення боргів.

"Як ломбарду не цікаво, що ви туди принесли переходила у спадок сімейну реліквію — кільце пра-прабабусі, наприклад, так і весняним кредиторам і їх місцевим помічникам не цікаві проблеми нашого бізнесу. Так буває, коли державою керують зовнішні еліти. Так що — будуть і далі тиснути, фіскалізований. Це видно за останніми законопроектів ", — зазначає економіст.

Олексій Кущ вважає, що змінити ситуацію може лише повне перезавантаження політичних еліт.

"Компрадорська еліти слід люструвати як клас, — підкреслює експерт. — Декласувати їх. А це можливо лише через певні закони, що обмежують дію в інтересах зовнішніх кредиторів ".

"Тут б не перевірками займатися, а створенням більш лояльних умов"

Боротьба з людьми, які працюють без оформлення трудових відносин — це вічна тема в Україні. Насправді, тут існує дві складові проблеми, вважає громадський діяч, кандидат юридичних наук Сергій Войченко.

"По-перше — це відношення самих українців, які готові працювати без оформлення трудових відносин, усвідомлюючи серед іншого, що податки, які з них стягуються, фактично належним чином не використовуються, а осідають в кишенях чиновників, — пояснює експерт. — По-друге, це те, що бізнес готовий на такі умови, адже податкова система побудована нелояльно по відношенню до бізнесмена, який створює робочі місця і працевлаштовує людей ".

Сергій Войченко нагадує, що крім податків, існує необхідність дотримання певних умовностей. Серед них і таке, що на певну кількість працівників один повинен бути з інвалідністю, інакше — штраф.

"Це багатоскладова система і тут би не перевірками займатися, а створенням більш лояльних умов, — вважає експерт. — У тому числі, з урахуванням росту кількості безробітних після необдуманих кроків влади по карантинним заходам. Замість посилення фіскального тиску і перевірок, державі варто було б стимулювати роботодавців до створення нових робочих місць, надавати їм в зв'язку з цим пільги ".

Продовження наступу на бізнес свідчить про те, що навіть на тлі падіння ВВП держава не усвідомить роль у розвитку бізнесу. І не припиняє використовувати тільки засоби тиску — замість пошуку шляхів компромісу і розвитку, резюмує Сергій Войченко.

Раніше "Коментарі" дізналися у експертів, як врятувати туристичний бізнес в Україні під час кризи.




Читайте Comments.ua в Google News
Якщо ви знайшли помилку, будь ласка, виділіть фрагмент тексту і натисніть Ctrl+Enter.

Новини