Уряд за дорученням президента України запускає нову економічну стратегію, яка діятиме в умовах війни, допоможе українській економіці вистояти та стане фундаментом для повоєнного відновлення. Про це повідомив прем'єр-міністр Денис Шмигаль під час засідання уряду 10 червня, розповівши, зокрема, про безповоротні гранти для створення тисяч нових мікробізнесів. Експерти оцінили для видання "Коментарі" ці дії уряду.
Денис Шмыгаль. Фото: Кабінет міністрів України
Країна, в якій йде війна – це завжди ризикова країна. Так що наявність такої програми – позитив
Доктор економічних наук, професор, заслужений економіст України, народний депутат V-VI скликань Олексій Плотніков розмірковує так:
"Позитивно, що уряд розуміє складність економічної ситуації у зв'язку із війною. У тому числі, що до кінця року ми швидше за все втратимо половину ВВП. У нас дуже складне збирання бюджету, надвисока залежність від зовнішніх джерел. Тому Кабмін намагається розгорнути програму стимулювання бізнесу, особливого малого та середнього".
При цьому, зазначає експерт, уряд, схоже, має певне розуміння, що війна не закінчиться швидко.
"А реалізація будь-якої програми в умовах постійних бойових дій, в умовах, коли ракети можуть обвалитися будь-якої миті в будь-якому місці – справа непроста. Адже так і не зрозуміло, коли ми виб'ємо ворогів зі своєї землі, в якому форматі функціонуватиме держава після війни, які будуть у результаті територіальні та інші моменти. Це важливо, але цього в такій програмі не пропишеш, не спрогнозуєш, – зазначає Олексій Плотніков. — Країна, в якій йде війна, — це завжди країна ризикова. І навіть підприємництво, яке переміщено на Західну Україну – під загрозою. Тож – так, наявність такої програми – позитив. Але ніхто не може передбачити, коли і з якими втратами ми вийдемо з війни і до чого нам ще треба готуватися".
Потрібно рятувати економіку. Наприклад, згадати нарешті про податок на виведений капітал і не тільки
Глава Асоціації власників малого та середнього бізнесу Руслан Соболь зазначає, що ініціативу уряду можна лише вітати. Але...
"Дивно було б, якби подібних кроків не відбувалося, враховуючи обставини, що склалися. Об'єктивно, очі та вуха пропозиція уряду щодо підтримки бізнесу порадувала, а віри не додала. Тому що озвучується безліч добрих пропозицій, а насправді... Нам же потрібні відповідні військові виклики – кардинальні, логічні, завершені економічні реформи", – наголошує Руслан Соболь.
За його словами, важливо максимально лібералізувати економіку, щоб реальний сектор, бізнес у цілому, фінансовий сектор, фондові ринки створювали себе самі.
"А ось, коли вони міцно і впевнено стоятимуть на ногах, тоді можна залучати "уряд хороших ініціатив". І щось там регулювати. А поки що треба рятувати економіку. Наприклад, згадати нарешті про податок на виведений капітал і не лише", – резюмує експерт.
Читайте також на порталі "Коментарі" – у ЄС підготували план А та план Б для України: що вони означають.
Читайте Comments.ua в Google News
Якщо ви знайшли помилку, будь ласка, виділіть фрагмент тексту і натисніть Ctrl+Enter.