Головна Новини Бізнес економіка Що ховається за 1000 від Зеленського: чи покращиться матеріальне становище українців
commentss НОВИНИ Всі новини

Що ховається за 1000 від Зеленського: чи покращиться матеріальне становище українців

Нас очікує цілий каскад подібних ініціатив, а так звана "тисяча від Зеленського" тільки перший експериментальний крок

сьогодні, 16:17
Поділіться публікацією:

Кабінет міністрів на засіданні 15 листопада схвалив порядок реалізації проєкту про виплату 1000 грн усім українцям, який раніше анонсував Володимир Зеленський. Кошти будуть виділені з Фонду безробіття. Якщо говорити більше прискіпливіше і враховувати плюс-мінус всіх дорослих та дітей, які наразі лишилися в Україні, то в середньому виходить 30 млн населення, якому уряд знайшов де взяти 30 млрд грн. Чи доцільно це зараз, коли не вистачає коштів на оборону, коли невідомо, що буде з подальшою допомогою від західних партнерів та коли не за горами чергове підвищення податків? Чи покращить матеріальне становище українців нинішня ініціатива? Видання "Коментарі" з цими питаннями звернулося до експертів.

Що ховається за 1000 від Зеленського: чи покращиться матеріальне становище українців

Тисяча гривень від Зеленського

З доходами населення не все так просто, як показує статистика

Економіст, член товариства фінансових аналітиків, екс-член Ради НБУ Віталій Шапран вважає цілком доцільною дану ініціативу, оскільки ціла низка непрямих факторів свідчить про те, що з доходами населення не все так просто, як показує офіційна статистика. 

"Через збільшення офіційного сектору в нас зростає середня зарплата. Але рівень бідності залишається високий через зниження зайнятості населення. Непрямо на це вказує зростання кредитів населення перед мікрофінансовими організаціями та низка інших факторів. Невдала монетарна політика НБУ у 2022-2023 рр. призвела до того, що, з одного боку, економіка задихається від високих процентних ставок, а, з іншого боку, пожвавлюється за рахунок відносно високих з/п військових. Оцей баланс призводить до розшарування населення, але, з огляду на незначне зростання ВВП, економіка потребує додаткових стимулів. Один з таких стимулів – це так званий безумовний дохід, який має пожвавити внутрішній попит. Думаю, що 75-90% цієї суми піде на погашення заборгованості по ЖКГ, а вона вже більше 600 млрд грн. Це допоможе нам вистояти складну зиму і вирішить частково проблему фінансування комунального господарства. Що стосується інших оцінок, то я їх вважаю маніпулятивними. Я абсолютно впевнений що і з західною допомогою буде все добре. Більша частина саме фінансової допомоги надходить від ЄС, а не від США, яка вже погоджена" – говорить експерт. 

Що ж стосується США, то, на думку Віталія Шапрана, тут буде зміщений акцент з фінансування від платників податків США, до конфіскації російських активів. Тому, наголошує експерт, тут взагалі немає ризиків. 

"Щодо закиду про дефіцит коштів на оборону, тут має бути розуміння, що застосування кейнсіанського рецепту, в даному випадку безумовного доходу, як раз і спрямоване на пожвавлення економіки і збільшення податкових надходжень саме за рахунок економічного зростання, тож такі доходи не пройдуть мимо сектору оборони", – зауважив економіст.

Віталій Шапран прогнозує, що нас очікує цілий каскад подібних ініціатив, а це тільки перший експериментальний крок, хоча б для того, щоб зробити ревізію, скільки економічно активного населення залишилось в Україні. Схожа ініціатива вже очікує вчителів шкіл, але там буде щомісячна виплата.

Немає ніякого браку грошей

Засновник "Студії Здорового Сенсу", підприємець, громадський діяч Павло Себастьянович відразу звернув увагу, що немає ніякого браку грошей, немає дефіциту. 

"Планували цей бюджет 3,3 трильйони гривень, але, вже зрозуміло, що виконаний він буде на 4 трильйони. Зараз прямо по вересню вже 90% виконано бюджету, тобто грошей достатньо. Захід нам надає по 40 млрд доларів на рік. І чиновники просто не знають, куди витрачати ці гроші. Тому з'являються такі ініціативи, як роздати українцям по 1000 грн. Але, я вважаю, що це більше позитивна новина, тому що в нас половина населення за межею бідності. Особливо, враховуючи відсутність системної роботи, коли влада не наважується підняти пенсії до хоча б реального прожиткового мінімуму, а це сьогодні десь 8000 грн. Це можна зробити за рахунок скасування спецпенсій, з яких 120 млрд в нас отримують лише інваліди-прокурори. Так от замість такої системної роботи влада вирішила роздати по тисячі. Ну, хоча б так. Тому що, я думаю, внутрішньопереміщені особи, поранені, родини загиблих, і ті, хто отримує мінімальні пенсії, для них 1000 грн має значення. Тобто, так би мовити, з панського плеча кинув наш уряд населенню по 1000 грн", – зазначив експерт.

Він додає, є сподівання, що люди в яких нема потреби в цій тисячі, задонатять ці гроші на ЗСУ, тобто зроблять те, що не може зробити наш уряд. Адже саме він виділяє кошти на сектор оборони. І це якісь смішні гроші. 

"На початку року було виділено 256 млрд. Потім збільшили до 600 млрд, але цього недостатньо. На безпеку і оборону мають виділити 2,5 трильйони, як мінімум, на 2025 рік, але виділено лише 1,5 трильйони. Для перемоги, про яку постійно говорять наш уряд і президент, цього недостатньо. Армію потрібно профінансувати на 2,5 трильйони грн і ті гроші у нас є. Захід нам вже прогарантував допомогу і на наступний рік. Потрібно просто скоротити державний апарат, як і хотіли в 22-му році, провести податкову реформу, скасувати податок на додану вартість, і примусити Національний банк повернути українському народу ті гроші, які він забрав у золотовалютні резерви. Щоб ми могли закупити зброю і таким чином знайдуться 2,5 трильйони для армії", – констатував Павло Себастьянович.

Читайте також на порталі "Коментарі" — нардеп: Кабмін схвалив популізм під назвою "1000 грн усім і на все".




Читайте Comments.ua в Google News
Якщо ви знайшли помилку, будь ласка, виділіть фрагмент тексту і натисніть Ctrl+Enter.

Новини