Головна Новини Бізнес економіка Що відбувалося з економікою України в 2024 році: який прогноз на 2025-й
commentss НОВИНИ Всі новини

Що відбувалося з економікою України в 2024 році: який прогноз на 2025-й

Думки експертів щодо стану справ в економіці в нинішньому році дещо розійшлися

26 грудня 2024, 17:30
Поділіться публікацією:

Зростання реальних доходів українців стримується прискоренням інфляції. Наступного року не варто очікувати на вищі темпи. Про це йдеться у звіті про фінансову стабільність НБУ. І хоча президент Зеленський переніс введення нових податків для ФОПів під кінець року ми підходимо з тривожними тенденціями: зростанням цін практично на всі групи товарів та зростанням курсу долара. Портал "Коментарі" поцікавився у експертів – які для України головні фінансово-економічні підсумки 2024 року та очікування від 2025-го.

Що відбувалося з економікою України в 2024 році: який прогноз на 2025-й

Підсумки року в економіці України. Фото з відкритих джерел

Маємо провал економічної політики

Засновник "Студії Здорового Сенсу", підприємець, громадський діяч Павло Себастьянович зазначив, на жаль, ані втрати територій та людей, ані масова втеча українців за кордон, ані масове закриття ФОПів жодним чином не впливає на економічну політику нашого державного апарату. 

"Монетарна політика спрямована на падіння курсу гривні під прапором боротьби з інфляцією. Одна інфляція живе своїм життям незалежно від поведінки НБУ. Фіскальна політика, яка полягає в блокуванні промисловості і пресингу на бізнес, спрямована на закриття підприємств та зникнення робочих місць. За 6 років не було прийнято жодного рішення чи закону, який би щось спрощував або знімав адміністративний тягар. Навпаки – Україна опустилася з 130-го на 150-те місце в рейтингу економічної свободи, ми опинилися на самому дні. Бюджетна політика спрямована на підтримку мільйонного класу чиновництва. Шалена зарплатня, доступ до тендерів і грантів, фейкові пільги, дисертації, спец-пенсії, усі умови для вимивання з бюджету більш трильйона грн щороку. Немає жодних ознак, що у 2025 році щось зміниться. Без вирішення кадрових питань змін не буде. Війна буде тривати, будемо і далі втрачати людей та території. На жаль...", – прокоментував експерт.

Павло Себастьянович наголошує, що результат такої економічної політики – це половина країни в злиднях, де пенсіонери, внутрішньо переміщені особи, люди, які потребують допомоги, родини загиблих – залишаються без соціальної допомоги, без достатніх виплат, без нормального рівня життя. 

"Всі вони перебувають за межею бідності. Це наслідок економічної політики. Також наслідком такої економічної політики є те, що армія залишається без зброї, без достатньої кількості зброї, без нормального забезпечення, тому що не виділяється достатня кількість ресурсів, хоча ресурси такі є. І на останньому місці у нас бізнес, тому що умови, які створені для бізнесу, примушують підприємців закриватися. Як результат, ми втрачаємо робочі місця і, звичайно, людей", – зазначив співрозмовник порталу "Коментарі". 

Експерт наголосив, що це провал кадрової політики президента, тому що нинішні голова Нацбанка, голова податкового комітету Верховної Ради, як і міністр фінансів та прем'єр-міністр давно мали б вже втратити свої посади і на їх місцях мали би бути інші люди.

Те, що відбувається у нас під час війни – це економічне диво

Голова Українського аналітичного центру, економіст Олександр Охріменко вважає, що головний підсумок року, що минає – економіка України навчилася жити в умовах війни. 

"Як би там не було, але зростання ВВП України за 2024 рік – це дійсно економічне диво. Як правило в умовах війни та ще й такої важкої, ВВП падає, а в нас він зростає. Для порівняння можна сказати, що у нас ВВП зріс більше, ніж в Росії. Це свідчить про те, що економіка наша вже перейшла на військовий лад. Незважаючи на війну економіка працює. Тому можна сказати що 2024 рік – успішний для України, враховуючи те, що у нас війна, можна стверджувати, що це дійсно економічне диво", – прокоментував Олександр Охріменко.

Що стосується 2025 року, то, на думку економіста, прогноз, який робить Національний банк, МВФ, Кабмін – помилковий, бо невідомо, що буде з війною. 

"Якщо війна буде продовжуватися, то буде зростання ВВП, у першу чергу за рахунок військово-промислового комплексу. Тому що у нас великі гроші заливаються у виробництво зброї, а крім того, що саме виробництво зброї впливає на зростання ВВП, воно досить радикально впливає і на суміжні професії. Наприклад, скажімо так, снаряди роблять, значить потрібний метал, а метал теж роблять в Україні. Цей зв'язок має місце. Тому, якщо війна продовжується, ВВП зростає. Якщо війна закінчиться, зростання ВВП не буде. На даний момент ніхто не знає точно, закінчиться війна чи ні", – зазначив експерт.

Олександр Охріменко говорить, що на сьогоднішній момент одним з таких факторів, який досить сильно стимулює економіку в нашій країні є зарплата військових. 

"На рік військовим виплачується 1 трильйон гривень. Це дуже великі гроші. Ніколи раніше таку велику суму грошей українці не отримували. Тому, якщо у 2025 році війна продовжується, зарплати будуть виплачуватися, то, знову ж таки, це призведе до зростання ВВП. За 2024 рік реальна заробітна плата в Україні, а реальна заробітна плата – це ми беремо середню, мінус інфляція, зросла на 25%. Доходи ФОПів зросли в п'ять разів. Знову ж таки, за рахунок грошей, які платять військовослужбовцям. На сьогоднішній день в Україні, незважаючи на війну, активно відбувається будівництво, активно скуповують нові автомобілі. Зараз в нас по кількості проданих нових автівок рівень такий, як був до війни. До того ж, українці за 2024 рік скупили 10 млрд доларів, готівкових. Це якраз і є шалені гроші, які зайшли в економіку. У нас дійсно зараз відбулось дуже суттєве зростання доходів за рахунок війни", – зазначив економіст. 

Він продовжує, військові отримують зарплату ті, хто виробляють зброю, отримують зарплату. Ті, хто біля військових, отримують зарплату, ті, хто обслуговують військових, теж отримують зарплату. Тому в нас відбувається економічне диво за рахунок війни. 

"З іншої сторони, варто розуміти, зростання економіки стимулює зростання інфляції. В Україні інфляція невелика. Як правило, під час війни інфляція 1000, 5000, 10000 відсотків. Оце справжня інфляція під час війни. У нас нещасних 9%. Можливо в наступному році буде 15%. Це все одно в умовах війни буде дуже мізерна інфляція", – зауважив Олександр Охріменко.

Він додає, незважаючи на війну в України немає ні товарного дефіциту, ні проблем з товарами, ні проблем з роботою. Є одна проблема – війна, обстріли, проблеми зі світлом, смерті людей, а економіка при цьому досить вдало працює і є велика кількість українців, які хочуть, щоб війна тривала постійно. 

"Тому що, як тільки війна закінчиться, багато людей втратять і роботу, і зарплату, і стабільні доходи, і оце буде дійсно дуже сильний економічний шок. Закінчення війни нанесе дуже сильний удар по економіці України, адже навіть ті ФОПи, які активно продають товари і бачать, що покупців дуже багато, відразу зрозуміють, що після закінчення війни покупці зникнуть. Тому що на руках у людей буде значно менше грошей, не будуть отримувати такі виплати військові", – пояснив економіст. 

Підсумовуючи Олександр Охріменко говорить, що у нього прогноз на 2025 рік складається з двох варіантів. Перший – війна продовжується, економіка зростає, ВВП в 2025 році досягає рівня 5%. Другий варіант – війна зупиняється, відбувається стрімке падіння ВВП, що призведе до реального падіння зарплат і дуже суттєвого падіння доходів ФОПів.

Читайте також на порталі "Коментарі" — у НБУ розповіли, що відбувається з курсом долара та інфляцією в Україні.




Читайте Comments.ua в Google News
Якщо ви знайшли помилку, будь ласка, виділіть фрагмент тексту і натисніть Ctrl+Enter.
Джерело: https://comments.ua/

Новини