Головна Новини Бізнес економіка Що заклала влада в бюджет на 2025 рік: до чого готуватися українцям
commentss НОВИНИ Всі новини

Що заклала влада в бюджет на 2025 рік: до чого готуватися українцям

У бюджеті-2025 ключове місце відведено, як і цьогоріч, сектору оборони і безпеки

сьогодні, 18:00
Поділіться публікацією:

Верховна Рада ухвалила в другому читанні та в цілому проект державного бюджету України на 2025 рік. У наступному році, як і в попередні роки, Україна залежатиме від міжнародної допомоги. Коштом партнерів фінансуватимуть усі цивільні видатки і навіть частину військових. Усі гроші, які держава зможе зібрати всередині економіки, направлятимуть на війну. Що ухвалили депутати і з чим житимуть українці наступного року? Видання "Коментарі" з цим питанням звернулося до експертів.

Що заклала влада в бюджет на 2025 рік: до чого готуватися українцям

Бюджет-2025

В бюджеті-2025 все прописано з урахуванням допомоги від партнерів

Голова Українського аналітичного центру, економіст Олександр Охріменко погоджується з тим, що дійсно, бюджет, який ухвалили народні обранці на наступний рік, передбачає, що більшу частину грошей на війну нам дадуть зарубіжні партнери. 

"Фактично, якщо округлити, війна обходиться нам в 2 трильйони. І оці 2 трильйона гривень ми повинні отримати від зарубіжних партнерів. Мається на увазі частину від США, частину від Європи. Незважаючи на позицію прем'єрів Угорщини та Словаччини Орбана та Фіцо відповідно, швидше за все, обіцяні від Європи кошти ми отримаємо. Що стосується США – під питанням. Можливо Трамп може дати навіть більше. Це теж не виключено. Знаючи його політику непередбачуваності, це може спрацювати. Можливо дасть менше. І наразі голова Офісу президента Андрій Єрмак в США поїхав спілкуватися з командою Трампа, щоб, певно, розуміти, яка взагалі може бути допомога. Адже, одна справа те, що говорив Трамп, коли був кандидатом в президенти і те, що буде говорити Трамп, безпосередньо знаходячись в Білому домі, як президент. Так що цілком можливо, що фінансування від США повністю не припиниться", – зазначив експерт. 

Він наголошує, що Україні дуже потрібна зброя від США. Самотужки ми не зможемо купити стільки зброї, бо в нас немає стільки валюти. Тому бажано, щоб потік зброї від США продовжився. 

Що стосується безпосередньо бюджету, то Олександр Охріменко нагадує про підняття податків, зокрема воєнного збору. З наступного року може бути піднято ПДВ. 

"Поки що складно сказати чи на 1% чи на 2%. Можливо піднімуть податки на заробітну плату. Відповідно, піднімуться акцизи і так далі. Проте навіть, якщо підняти ПДВ, зібрати 2 трильйона не вийде. Це нереально, як і підняти ПДВ на 40% теж нереально. Я не знаю, як наша влада збирається вирішувати цю проблему, тому що бюджет зроблений правильно. Все чітко і зрозуміло, але він зроблений з розрахунку, що нам дадуть гроші. Якщо ж гроші не дадуть, як влада планує, фінансувати витрати, важко сказати. Можна зробити емісію, але тоді буде дуже велика інфляція, яка сягне до 100% і більше", – зауважив голова Українського аналітичного центру. 

При цьому експерт зауважує, що під час війни не може не бути проблем в економіці. Якщо згадати той же Ізраїль, то там під час війни інфляція була більше 1000%. І теж була ситуація, що бюджет мав дуже великий дефіцит. 

"Фактично Ізраїль вже пережив той етап, який ми зараз переживаємо, коли фінансування було недостатньо і доводилося за рахунок емісії фінансувати ізраїльську армію і, як результат, була скажено висока інфляція. Поступово ситуація покращилася за рахунок, того ж таки, власного виробництва зброї. І за 5-7 років в Ізраїлі цю проблему вирішили. На сьогоднішній момент в Ізраїлі виробляють достатньо зброї, щоб закрити свої потреби. Наразі важко сказати, скільки Україні потрібно часу, щоб склалася така модель, коли більше зброї для своїх потреб вдасться виготовляти саме в Україні. Тоді буде легше воювати. Наразі ж є проблема. Тому 2025-й рік може бути роком великої інфляції. Але не потрібно робити з цього велику трагедію, адже велика інфляція в Україні вже була. Не можна сказати, що це щось страшне. Навіть, якщо вона сягне 100-200% — це все одно не 1000%. До того ж, велика інфляція завжди дає можливість заробити, перезаробити, стимулює певні процеси один за одним", – говорить економіст.

Підсумовуючи Олександр Охріменко наголосив, що, читаючи бюджет-2025, можна дійти висновку, що в ньому немає рецепту з вирішення проблеми, що нам не дадуть партнери гроші. Там це не враховано. Навпаки, враховано, що дадуть точно.

В бюджеті-2025 будуть виконуватися ті самі принципи, які були протягом 2024 року

Доктор економічних наук, професор, заслужений економіст України, народний депутат V-VI скликань Олексій Плотніков зазначив, сам факт того , що бюджетний процес йде і вже прийняли бюджет в другому читанні – це позитивний момент. Особливо в умовах війни і незрозумілості щодо дохідної і витратної частин, а також залежністю від західної допомоги. 

"Те, що бюджет-2025 формується за такими самими принципами, як і цього року, то з цим нічого не вдієш, адже іноземна допомога фактично йде на фінансування витратної частини. Адже дохідна частина, тобто все те, що Україна збирає в бюджет, повністю витрачається на потреби оборони і безпеки. Така система дохідної і витратної частин бюджету – це стан війни і умови України. Тому позитивно, що вона працює. Що стосується того, що там не будуть підвищуватись соціальні виплати, окрім хіба що індексації пенсій на інфляцію, то, знову ж таки, потрібно розуміти, що ми живемо в умовах війни", – говорить експерт. 

Що ж до того, як українці відчують на собі цей бюджет, то Олексій Плотніков наголошує, що під час війни українцям, в першу чергу, важливо те, що буде відбуватися на фронті, чи буде продовжуватися західна допомога, чи будуть посилені обстріли мирних населених пунктів. Проте якщо ж повернутися до бюджету, зауважує експерт, то в ньому будуть виконуватися ті самі принципи, які були протягом 2024 року.

Читайте також на порталі "Коментарі" — навіщо Зеленський представив План внутрішньої стійкості: до чого є питання.




Читайте Comments.ua в Google News
Якщо ви знайшли помилку, будь ласка, виділіть фрагмент тексту і натисніть Ctrl+Enter.
Джерело: https://comments.ua/

Новини