На Україну чекає напружений у військовому та дипломатичному плані червень. Росія готується до нових наступів, ми – до їхнього відбиття та важливих битв на дипломатичних фронтах. Але є не менш важливі фінансово-економічні, соціальні битви. Про перспективи на цих напрямках порталу "Коментарі" розповіли експерти.
Економіка України Фото: з відкритих джерел
Народ та армія якось повинні справлятися без грошей
Засновник "Студії Здорового Сенсу", підприємець, громадський діяч Павло Себастьянович поділився такими міркуваннями:
"Офіс президента, депутати та уряд не придумали нічого кращого, ніж підняти всім
податки,
а також збільшити тарифи. Ніхто з вищеназваних не хоче скорочувати витрати на утримання себе, на держапарат, на чиновництво, на мирні держзакупівлі, оновлення мирних парків державних авто, на благоустрій та озеленення".
Армія й надалі відчуватиме гострий дефіцит озброєнь, воїнам не буде чим знищувати ворога просто тому, що чиновники не готові ділитися грошима, вважає експерт.
"Приватна лавочка Нацбанк захищатиме своїх бійців фінансового фронту. Податкова та митниця думатимуть про добробут податківців та митників. Мінфін захищатиме інтереси чиновництва. Кожен сам за себе. А народ та армія якось мають справлятися без грошей", – констатує Павло Себастьянович.
Збільшується залежність нашої економіки від зовнішнього фінансування
Кандидат економічних наук, екс-директор з розвитку бізнесу АТ "Укрзалізниця" Андрій Рязанцев припускає, що на фінансово-економічних фронтах на поліпшення очікувати не доводиться.
"Насамперед тому, що бізнес стикається з новими викликами, пов'язаними з набранням чинності
законом про мобілізацію.
Досі немає чітких позицій щодо бронювання працівників, які працюють у сфері бізнесу. На самих керівників підприємств покладаються функції, які їм властиві щодо забезпечення явки їх працівників призовного віку в ТЦК. Цим фактично підштовхують українців переходити до роботи у сірій зоні, поза контролем держави, відповідно, без сплати податків", – пояснює експерт. Подальша залежність нашої економіки від зовнішнього фінансування, зростання тиску держави на бізнес, що збільшується, – все це не дає позитивних очікувань ні на червень, ні в цілому на найближче майбутнє, вважає Андрій Рязанцев.
Стара система себе зжила
Глава Асоціації власників малого та середнього бізнесу Руслан Соболь зазначає, що навіть синоптики, маючи високоточне обладнання, помиляються із прогнозами. А у наших нестабільних, турбулентних умовах війни щось прогнозувати вкрай складно, наголошує він.
"Поки що можна констатувати лише те, що на теренах європейського континенту мало країн, які так само непрогнозовані як Україна. Два Майдани, гібридна та повномасштабна війни мали б навчити нас чогось. Але поки що ми героїчно чинимо опір цьому. Здійснюємо безліч помилок. При цьому зберігаємось як держава та суспільство, – наголошує експерт. – Проте важливо розуміти, що і суспільство, і економіка – втомилися. У нас негативний трек з багатьох напрямків. Зростає соціальна напруга. Що створює благодатне підґрунтя для впливу на Україну ззовні".
Зважаючи на все, нас підштовхуватимуть до радикальних змін, прогнозує Руслан Соболь.
"Стара система себе зжила. Україна до 24 лютого 2022-го та Україна сьогодні – це різні країни. Що відбивається практично на всіх векторах, крім хіба що державного управління. Там у нас поки що працюють старі моделі. Які треба міняти. Це може розпочатися у червні чи пізніше. Але розпочнеться обов'язково. До кінця року – так точно. Чи то під тиском ззовні, чи то через внутрішні фактори, чи то гібридним способом", – упевнений експерт.
На жаль, продовжує він, ми досі не уявляємо, якою буде Україна після цієї війни. Знайти відповідь на це питання – стратегічно важливо.
"Яка буде наша економіка, з упором на які галузі? Яким буде соціальний трек? І так далі. Коли ми як суспільство зрозуміємо, якою Україна має бути після війни, ми знайдемо відповідь і на запитання – коли і як ця війна закінчиться", – робить висновок Руслан Соболь.
Читайте також на порталі "Коментарі" — головні очікування від червня: що зміниться у військовому, політичному та дипломатичному плані.
Читайте Comments.ua в Google News
Якщо ви знайшли помилку, будь ласка, виділіть фрагмент тексту і натисніть Ctrl+Enter.