Головна Новини Бізнес фінанси Чи продовжить знецінюватися гривня: який прогноз курсу долара на січень
commentss НОВИНИ Всі новини

Чи продовжить знецінюватися гривня: який прогноз курсу долара на січень

Поступово долар продовжить досягати тих показників, які були закладені ще раніше урядом та НБУ

1 січня 2025, 10:35
Поділіться публікацією:

У 2024-му році гривня встановила антирекорд по "просіданню". Адже протягом 2024 року нацвалюта поступово послаблювалася по відношенню до долара, неодноразово встановлюючи історичні рекорди. Чи дивуватиме курс валют в січні 2025 року? Які поради можна дати українцям? Видання "Коментарі" з цими питаннями звернулося до експертів.

Чи продовжить знецінюватися гривня: який прогноз курсу долара на січень

Курс гривні Фото: з відкритих джерел

Нас може чекати три хвилі знецінення гривні

Доктор економічних наук, професор, заслужений економіст України, народний депутат V-VI скликань Олексій Плотніков відразу зауважив, що відносно тієї тенденції яка є і яка продовжиться, то порадуватися можна хіба що тим українцям у яких заощадження в доларах або вони отримують зарплату в доларах. Пересічних же українців навряд чи порадує курсова політика.

"Що стосується загальних тенденцій, то ще при формуванні державного бюджету, як урядом, Нацбанком, так міжнародними організаціями було прораховано середньорічний курс на рівні 45 грн за долар. Тобто зараз 42 грн за долар і скоріше за все тенденція по здешевленню гривні продовжиться. Зворотньої тенденції точно не буде", – зазначив експерт. 

За словам Олексія Плотнікова, швидше за все курс у січні буде триматися на рівні 42 грн за долар. А далі економіст прогнозує, що хвилями долар буде набирати вагу, а гривня продовжить знецінюватися.

"Можливо такі хвилі знецінення гривні відбудеться в березні, липні та листопаді. Так трьома хвилями ми вийдемо на ті параметри, які прогнозували міжнародні і наші національні інституції. Тобто все, на що буде спрямований курс, він буде спрямований на те, що гривня буде дешевшати, враховуючи середньорічний параметр у розрізі 45 грн за долар", – підсумував співрозмовник порталу "Коментарі".

Бюджет 2025 року розрахований за середнім курсом 45

Економічний експерт Данило Монін зазначив, загалом, судячи з поточних тенденцій, керована НБУ девальвація у 2024 році закінчується на рівні 42 гривні за долар, що загалом уже було його таргетом, починаючи з середини цього року.

"Що стосується січня і взагалі першої половини 2025 року, то тут основний вплив на політику НБУ матимуть 2 фактори – споживча інфляція, яка на думку НБУ буде піковою в 1-му кварталі 2025 року, а також стабільність західного фінансування", – вважає експерт.

За його словами, в даний момент очікування інфляції – 12% за підсумками 2024 року і швидше за все 13-14% в першому кварталі. Це вище на 2-3% від прогнозів НБУ.

"Тому ми з великою ймовірністю побачимо збільшення ставки НБУ, можливо, навіть до 15%, яка, на мою думку, особливо не дасть впливу на зменшення інфляції. Оскільки фактори інфляції – девальвація нацвалюти, зростання гривневих зарплат, зростання цін на електрику, підвищення податків на паливо, сигарети, і на працю – мають немонетарний характер. Тому реальним інструментом зниження інфляції на початку 2025 року є стримування девальвації національної валюти як реальний інструмент зменшення інфляції на весь імпорт, який займає 50% ВВП на рівні 42-43 гривні за долар", – прокоментував експерт.

Водночас, уточнює Данило Монін, бюджет 2025 року розрахований за середнім курсом 45 і при утриманні курсу на рівні 42-43 бюджет недоотримуватиме доходи із західного фінансування імпортному ПДВ акцизам та митам.

"В той же час, судячи з того, що Україна в кишені вже має західне фінансування від G7 за програмою ERA у 2025 році, Україна отримуватиме не кредити, а гранти від Заходу. Вже зараз є домовленості про 15 млрд доларів від США, 18 млрд євро від ЄС та 3 млрд доларів від Японії. Плюс ще МВФ видасть 3-4 млрд. Це означає, що Україні світить 37 млрд доларів грантів, що за курсом 43 фактично 1.6 трлн. гривень, що робить бюджет України у 2025-му році — бездефітним... І незрозуміло, навіщо піднімали податки. Тому НБУ матиме можливість тримати перше півріччя курс 42-43 гривні за долар", – підсумував Данило Монін.

Читайте також на порталі "Коментарі" — курс долара вперше перевищив позначку 42 гривні.




Читайте Comments.ua в Google News
Якщо ви знайшли помилку, будь ласка, виділіть фрагмент тексту і натисніть Ctrl+Enter.
Джерело: https://comments.ua/

Новини