Рубрики
МЕНЮ
Клименко Елена
Світ фінтеху переживає непростий період. За останній рік обсяги інвестицій суттєво знизилися, повернувшись до рівнів, які востаннє спостерігалися ще у 2017 році. Глобально фінансування скоротилося майже вдвічі, і це вплинуло на всі основні регіони, включаючи Азію, Європу та Америку. Але це не значить, що сфера втратила свою динаміку, розповідає фінтех-експерт Артем Ляшанов.
Артем Ляшанов
Тимчасова рецесія, вважає він, є комплексом причин: від геополітичної нестабільності до економічних коливань. Зокрема, у звіті KPMG Pulse of Fintech 2024 йдеться про падіння інвестицій у галузь у світі на 17%. У розрізі регіонів венчурні інвестиції скоротилися у таких обсягах:
· у країнах Америки на 5%: до $36,7 млрд з $38,5 млрд;
· в Азійсько-Тихоокеанському регіоні на 20%: до 3,7 млрд з $4,6 млрд;
· у регіонах Європи, Близького Сходу та Африки на 40%: до 11,4 млрд з $19,1 млрд.
В Азії зниження інвестицій виявилося найбільш різким. Якщо ще рік тому цей регіон демонстрував значний оптимізм, то зараз інвестори обережніше підходять до нових вкладень. Європа та Близький Схід теж переживають непрості часи, адже високі відсоткові ставки й інфляція змушують багатьох учасників ринку переглядати свої стратегії. Америка, хоч і теж не оминула скорочення, зберегла відносну стійкість завдяки масштабному ринку й стабільній підтримці інновацій.
Артем Ляшанов переконаний: український фінтех зберігає оптимізм
Український фінтех у цей складний час також стикається із викликами. Війна вплинула на економічну ситуацію, але, незважаючи на це, наші компанії не лише тримаються, а й активно розвиваються. Багато хто вірить у потенціал штучного інтелекту й інновацій, а деякі навіть планують залучити значні інвестиції у найближчому майбутньому. Українські фінтех-проєкти показують, що кризи можуть стати часом для переосмислення й пошуку нових рішень. Тут доречно навести дані дослідження, яке провела Українська асоціація фінтех та інноваційних компаній у 2024 році. В ньому відображені настрої фінтех-компаній в умовах інвестиційного дефіциту. Так, 79% опитаних представників галузі мають намір розраховувати на власні кошти. 19% компаній не планують залучати інвестиції, що є на 13% більше ніж попереднього року. Решта компаній, які планують докапіталізувати свій бізнес робитимуть це коштом власних вкладів – 45%. Це дуже високий показник, який свідчить про стабільність та ефективну бізнес-модель, вважає експерт. Тому, на його думку, фінтех зберігає оптимізм, гнучкість і готовність до змін.
За словами спікера, попри скорочення фінансування, деякі напрями, як-от ESG-фінтех (проєкти з акцентом на екологічність, соціальну відповідальність та управління), залишаються привабливими для інвесторів. Також значний інтерес викликають компанії, які інтегрують штучний інтелект для підвищення ефективності фінансових послуг.
Ляшанов зауважує, що ситуація на ринку покращиться, як тільки стабілізується геополітична й економічна ситуація. Інвестори, які сьогодні обережно придивляються до можливостей, можуть отримати перевагу в майбутньому, зокрема в таких країнах, як Україна, де є великий потенціал для зростання.
Незважаючи на всі труднощі, фінтех залишається однією з найбільш інноваційних галузей, а компанії, які готові ризикувати й адаптуватися до змін, можуть розраховувати на успіх у довгостроковій перспективі. Це час для переосмислення стратегій, пошуку нових партнерів і створення продуктів, які будуть затребувані навіть у найскладніших умовах.
Новини