Рубрики
МЕНЮ
Клименко Елена
Станом на 1 січня 2025 року міжнародні резерви України склали рекордні $43,79 мільярда, що є новим історичним досягненням. Згідно з попередніми даними Національного банку України (НБУ), протягом грудня 2024 року резерви зросли на 9,7%, або на $3,87 мільярда.
Це зростання пов’язане зі значними валютними надходженнями від міжнародних партнерів, які перевищили обсяг чистого продажу валюти Національним банком та боргові виплати України в іноземній валюті.
Зокрема, у грудні на валютні рахунки уряду в НБУ надійшло $9,46 млрд, з яких:
· $4,41 млрд було отримано у вигляді макрофінансової допомоги від ЄС;
· $3,94 млрд – від Світового банку, зокрема через механізм DPL від США, Великої Британії та Японії;
· $1,09 млрд – від Міжнародного валютного фонду (МВФ);
· $25,9 млн – від інших міжнародних кредиторів.
Водночас уряд України здійснив виплати за обслуговування та погашення державного боргу в іноземній валюті в розмірі $132,6 млн, зокрема:
· $75,2 млн – борг перед Світовим банком;
· $4,5 млн – борг перед ЄБРР;
· $52,9 млн – борг перед іншими міжнародними кредиторами.
Додатково, Україна сплатила $252 млн МВФ.
Національний банк продав на валютному ринку $5,31 млрд, а повернув до резервів лише $0,4 млн. Таким чином, чистий продаж валюти в грудні складав $5,31 млрд, що майже вдвічі більше порівняно з листопадом.
У Нацбанку пояснили, що збільшення валютних інтервенцій є наслідком традиційного сезонного зростання витрат державного бюджету та операцій бізнесу наприкінці року.
Крім того, на зростання резервів вплинула переоцінка фінансових інструментів, що відбулася через зміну ринкових цін та курсів валют. В результаті переоцінки вартість фінансових інструментів зросла на $92,4 млн.
Загалом за 2024 рік міжнародні резерви України збільшилися на 8%. Минулого року країна отримала близько $42 млрд фінансової допомоги від міжнародних партнерів і понад $3,5 млрд через розміщення валютних ОВДП. На виплати за обслуговування та погашення державного боргу в іноземній валюті було витрачено $6,7 млрд, а на погашення зобов’язань перед МВФ – $3,4 млрд. Чисті валютні інтервенції Національного банку у 2024 році склали $34,8 млрд.
Портал "Коментарі" писав, що у грудні 2024 року чистий попит на безготівкову іноземну валюту в Україні суттєво збільшився через зростання бюджетних видатків. Крім того, вплинули операції бізнесу наприкінці року. Про це йдеться у макроекономічному та монетарному огляді НБУ (січень 2025 року).
Новини