Головна Новини Бізнес тарифи Тарифи заморожені: про що говорить рішення Кабміну – чи врятує це країну від гуманітарної катастрофи
commentss НОВИНИ Всі новини

Тарифи заморожені: про що говорить рішення Кабміну – чи врятує це країну від гуманітарної катастрофи

Насамперед йдеться про тарифи на електроенергію, оскільки їх регулювання перебуває у сфері відповідальності уряду

8 липня 2022, 11:22
Поділіться публікацією:

Кабінет міністрів України на засіданні 7 липня ухвалив рішення про заморожування будь-якого підвищення тарифів, які перебувають у сфері відповідальності уряду. Це, зокрема, стосується тарифів на електроенергію. Як оцінюєте це рішення? Портал "Коментарі" із цим питанням звернувся до експертів.

Тарифи заморожені: про що говорить рішення Кабміну – чи врятує це країну від гуманітарної катастрофи

Тарифи. Фото з відкритих джерел

Оплата держчиновників і ТОПів держкомпаній також має бути обмежена

Гендиректор ТОВ "Нафтогазбудінформатика", голова експертної ради з питань газової промисловості та ринку природного газу Леонід Уніговський розмірковує так:

"Тарифи під час війни підвищувати не можна. Повинен бути включений механізм ПСО (від англійської public service obligations, скорочено PSO — покладання спеціальних обов'язків для забезпечення суспільних інтересів у процесі функціонування ринку електричної енергії; простіше, регулювання цін на користь споживача – прим. ред.). Він і включений".

Але є, наголошує експерт, також моральна сторона питання.

"Оплата держчиновників та ТОПів держкомпаній також має бути обмежена на цей час, – вважає Леонід Уніговський. – А механізм компенсації за ПСО має бути об'єктивним".

Іншого сценарію бути не може, інакше настане гуманітарна катастрофа

Експерт із питань енергетики Центру Разумкова, екс-директор з інтегрованих комунікацій НАК "Нафтогаз України" Максим Білявський упевнений, що мораторій на підвищення тарифів необхідний в умовах жорстокої війни.

"Іншого сценарію бути не може, інакше настане гуманітарна катастрофа, – пояснює він. – За моїми розрахунками рівень безробіття зріс приблизно на 15%".

Щодо наслідків для ліквідності ринку, тобто наявності оборотних коштів – особливих ризиків експерт не бачить.

"Українці, незважаючи на всі складнощі, знайшли фінансові можливості та більш-менш справно оплачують платежі, – зазначає Максим Білявський. – Було б доречно також скасувати підвищення тарифів оператора газосховищ на закачування та зберігання газу, адже це стримуватиме трейдерів нагромаджувати блакитне паливо, створюючи певний ризик напередодні опалювального сезону. Саме обґрунтування такого рішення досить спірне (йдеться про вартість технологічного газу в попередні періоди та зростання середніх заробітних плат), тому воно має бути скасовано. Інакше у післявоєнний період цей фактор призведе до незначного перегляду інших тарифів, які безпосередньо сплачують споживачі".

Незважаючи на заяву уряду, платіжки українців все одно стали більшими і платежі стали більшими

Голова Спілки споживачів комунальних послуг, голова комітету ЖКГ, благоустрою, екології та охорони навколишнього середовища Громадської Ради при КМДА Олег Попенко вважає позитивним рішення Кабміну щодо заморожування тарифів.

"Але при цьому платіжка українців все одно зростає, – зазначає він. – Більшість теплокомуненерго (ТКЕ) у містах додали нові платежі та провели перерахунок вартості тепла за опалювальний період 2021-22. Нові платежі – це за підігрів води у багатоквартирному будинку, за користування рушником-сушителем".

Отже, незважаючи на заяву уряду, платіжки українців все одно стали більшими і платежі стали більшими, підкреслює експерт.

Олег Попенко також наголошує, що під час війни, коли 8 млн осіб лише всередині України стали вимушеними переселенцями, а 5 млн виїхало за кордон, коли мільйони робочих місць повністю втрачені, гостро постає питання платоспроможності українців. За його словами, на 1 липня борги споживачів за газ перед Нафтогазом становили вже майже 90 млрд гривень.

Читайте також на порталі "Коментарі" — "Ми всерйоз ще нічого не починали ": Путін зробив заяву про війну в Україні.
Читайте Comments.ua в Google News

Підписуйтесь на наш Telegram-канал, щоб першими дізнатися про найважливіші події!


Якщо ви знайшли помилку, будь ласка, виділіть фрагмент тексту і натисніть Ctrl+Enter.
Джерело: https://comments.ua/
comments

Обговорення

Новини

Підписуйтесь на повідомлення, щоб бути в курсі останніх новин!