Рубрики
МЕНЮ
Гурген Григорян
Про економічний паспорт українця ми дізналися ще з передвиборної програми Володимира Зеленського, і ось, через два роки, він знову повернувся до цієї ідеї. Нагадаємо, що мова йде про рахунки, які планується відкривати для кожного новонародженого громадянина країни. Засоби, за рахунок яких збираються поповнювати ці рахунки (1% від реалізації всіх корисних копалин здобутих на території України) будуть акумулюватися в спеціально створеному "Фонді майбутнього".
Про те, наскільки реалістична ця ідея і чи зможе вона втілитися хоча б у середньостроковій перспективі, "Коментарі" поговорили з експертами.
"Чистої води популізмом" назвав ідею економічного паспорта українця економіст Олександр Гаврутенко. І додав: вона не має ніякого відношення ні до завдань справедливого розподілу доходів держави від видобутку копалин, ні до завдань забезпечення молоді вищою освітою.
Економіст Владислав Банків в бесіді з порталом "Коментарі" зазначив, що це черговий популістський марення. На його думку, для того, щоб громадяни отримували свою частку від видобутку корисних копалин, не треба нічого вигадувати, треба просто почати робити реальні виплати. А порожні обговорення — це лише спроба заговорити серйозні системні проблеми в суспільстві та економіці.
У Зеленського не вперше говорять про те, що дана ініціатива є черговою спробою підвищити рівень життя громадян України, а також якщо не зупинити, то хоча б уповільнити трудову міграцію. Правда, кажуть експерти, не цілком зрозуміло: як механізм, який почне функціонувати без малого через 20 років, допоможе підвищенню добробуту громадян сьогодні.
Це просто утопія, вважає глава Житлового союзу України Олександр Скубченко. Замість того щоб дати щось реальне і значуще сьогодні, нам розповідають казки й дають абсолютно нереальні обіцянки, але не зараз, а "потім". При цьому всі розуміють, що це "потім" не наступить ніколи.
"Економічний паспорт українця" звучить красиво і навіть гордо, каже президент Інституту реформ і розвитку Києва Олександр Вовченко. Але при найближчому розгляді ідея все ж більше схожа на політичну фантастику або ілюзію.
Ще один момент, за словами експерта, - це дискримінаційний підхід в праві на отримання частини багатств України. Тобто, умовно кажучи, ті, хто народився 1 січня отримає кошти, а ті, хто 31 грудня — немає. Але ж неповнолітні діти не можуть бути в нерівних умовах щодо подібних виплат тільки тому, що у авторів така задумка.
Багатьом пропозицію Зеленського нагадало про досвід Еміратів, де при народженні громадяни країни отримують землю і 60 тис. Доларів на рахунок, а випускникам шкіл держава оплачує навчання в будь-якому вузі світу.
Але економісти, опитані "Коментарями", виявилися одностайними: всі порівняння з ОАЕ некоректні через протилежні стартових умов. На відміну від Еміратів, де ресурсів багато, а людей мало, у нас — все навпаки.
Про те, що найголовніше питання в низці інших — це надра, говорить і Олександр Вовченко. За його словами, вони у нас сьогодні практично всі вичерпані, тому про що взагалі може йти мова? Для початку потрібен якісний аудит по всім надр, які довгий час розкрадалися, і тільки потім можна йти далі.
Аналітик Олексій Кущ вважає, що, кажучи про використання надр, ми повинні розділити питання на дві частини — концептуальну і реальне виконання.
Олексій Кущ вважає, що ідея Зеленського має право на життя, але вона не доопрацьована. Автори спираються виключно на використання природних ресурсів, але, як уже говорилося вище, ми не ОАЕ і не Саудівська Аравія, у нас немає стільки нафти і газу. З експортного потенціалу — лише залізна руда, а все інше, що видобувається, споживається усередині країни.
Але і це ще не все, продовжує Кущ, оскільки виникає питання ефективного використання цих грошей. Якщо вони будуть лежати, як в золотовалютних резервах, толку від цього мало. Експерт нагадує, що сьогодні ЗВР заповнені на рекордну суму 29 млрд доларів, але вони ніяк не працюють на українську економіку. Більш того: вкладаючи гроші в американські цінні папери, ми фактично їх вкладаємо в економіку США.
Так що концептуально думка про надра та фонді правильна, але її недостатня розробка призводить до консервації сировинної залежності, підвів підсумок Олексій Кущ. В результаті проблеми не вирішаться, і експорт сировини стане самодостатньою економічним механізмом. А влада так і залишиться залежною від експорту сировини з одного боку і лояльності електорату з іншого.
Нагадаємо, резонансне рішення РНБО про проведення аудиту в усіх компаніях, що займаються надрокористування в Україні, спричинило за собою не менш гучні заяви від керівництва держави. Президент Володимир Зеленський анонсував створення так званого "економічного паспорта українця". "Коментарі" спільно з експертом проаналізували , що це за документ і наскільки його існування в нашій країні є обґрунтованим.
Новини