Рубрики
МЕНЮ
Гурген Григорян
За статистикою українські жінки заробляють менше чоловіків: якщо середня "чоловіча" зарплата за підсумками другого кварталу 2020 року становить 12 159 грн, "жіноча" — всього 9740 грн. Така несправедливість не сховалися від пильного ока прем'єр-міністра Дениса Шмигаля, який зазначив, що в Україні досі є проблема, пов'язана з дискримінаційним ставленням до жінок з боку роботодавців. І ця ситуація призвела до того, що розрив в зарплаті між чоловіками та жінками досягає в різних галузях 25%.
Чоловік та жінка
"Коментарі" разом з експертами розбиралися, чим викликана така велика різниця і наскільки ситуація в нашій країні відрізняється від стану речей в Європі.
За словами Дениса Шмигаля, якщо рівність прав і обов'язків чоловіків і жінок юридично однакові, то рівність можливостей все ще вимагає серйозної роботи. На жаль, в нашому суспільстві все ще спостерігається дискримінаційне ставлення роботодавців до жінок-співробітниць. Чверть зарплати жінки недоотримують через упередженість, "чоловічих" і "жіночих" професій, декрету, віку, зовнішності та навіть характеру, каже Шмигаль, і це заважає всім українцям ставати більш заможними і більш успішними.
Юрій Гороховський зізнається: за 15 років в рекрутингу він ні разу не зустрічав дискримінацію за статевою ознакою. Жоден потенційний роботодавець ніколи не говорив, що, мовляв, "жінці на цій посаді заплатимо на 25% менше". Більш того, сьогодні спостерігається інша тенденція — роботодавці просять пропонувати їм жінок-кандидатів, пояснюючи, що вони надійніші та адекватніші за чоловіків.
Проте, упереджене ставлення до жінок на українському ринку вже давно ні для кого не секрет. Раніше експерти Міжнародної організації праці відзначали, що в нашій країні жінки працюють більше чоловіків, оскільки після повного робочого дня заступають вечорами на "домашню вахту", а заробляють значно менше. При цьому не виключено, що жінку і зовсім не візьмуть на роботу, якщо на тих же умовах можна взяти на це місце чоловіка.
І все ж, каже директор по країнах Східної Європи компанії World Staff Віталій Михайлов, коментуючи цифри, озвучені прем'єром, потрібно розуміти, які саме дані беруться в розрахунок. Одна справа, якщо в одній компанії на аналогічних посадах працюють два бухгалтери, жінка і чоловік, з зарплатами 10 тис. грн і 12,5 тис. грн відповідно. В цьому випадку ми дійсно можемо говорити про різницю в 25%. Але порівняння зарплат в середньому по країні не зовсім коректно, оскільки, по-перше, порівнюються зарплати в різних компаніях, по-друге, чоловіки спочатку працюють на більш високооплачуваних посадах.
Роботодавці, при будь-яких розкладах віддають перевагу чоловікам, пояснюють, що їх не влаштовує в представниць прекрасної статі. Річ у тім, що для більшості жінок на першому місці стоїть сім'я: після закінчення робочого дня вони поспішають додому, ні про які понаднормових не може бути й мови, а якщо у жінки часто хворіє дитина, то вона просто не вилазить з лікарняних.
Окрема розмова — негласний поділ вакансій на "чоловічі" та "жіночі". Не секрет, що "чоловічими" в нашій країні традиційно вважаються посади директорів і топ-менеджерів, в той час, як продавцями, прибиральницями, посудомийками працюють жінки.
Психологи вважають, що певна частка провини за дискримінацію на ринку праці лежить на самих жінок. За словами психолога Марини Деркач, в той час, як пані часто схильні применшувати свої здібності і вміння, чоловіки їх навпаки перебільшують. Наприклад, на пропозицію зайнятися новою незнайомою роботою жінка в кращому випадку визнається, що ніколи нічим подібним не займалася, в той час, як чоловік впевнено заявить, що впорається із завданням.
В Україні чоловіки себе краще продають і більше цінують, каже Віталій Михайлов. Вони більше орієнтовані на кар'єру і зароблення грошей, коли в пріоритетах у жінки, як правило, сім'я. Звичайно, буває і навпаки, але значно рідше.
"Якщо порівняти українські цифри, що характеризують різницю в зарплатах, з європейськими, ми побачимо, що тут все не так однозначно, — зазначив у розмові з "Коментарями" аналітик "ТелеТрейд" Сергій Родлер. — Наприклад, найменша різниця в зарплатах жінок і чоловіків відзначається в Румунії та Люксембурзі (близько 3%), в той час, як в Німеччині, яка вважається однією з найбільш толерантних країн Європи, різниця досягає 20%. В середньому по Європі, згідно з даними Європейської Комісії, різниця становить близько 15%".
Таким чином, приходить до висновку експерт, будь-якої взаємозв'язку величини гендерного розриву зарплат від благополуччя країни не спостерігається — швидше, мова йде про відмінності в менталітеті.
До речі, експерт радить звернути увагу на той факт, що за статистикою в період карантину та віддаленої роботи різниця між зарплатами чоловіків і жінок скоротилася. За словами Родлера, поки складно сказати, що саме вплинуло на поліпшення показника, але, каже аналітик, враховуючи, наприклад, спрощення доступу до роботи для жінок з дітьми, можна прогнозувати, що поширення дистанційки цілком здатне нівелювати гендерні відмінності в оплаті праці.
Раніше "Коментарі" писали, Коли і чому в Україні імовірні затримки пенсій і зарплат.
Новини