Головна Новини Бізнес Агро Як зміниться вартість земельних ділянок після запровадження ринку землі в Україні
commentss НОВИНИ Всі новини

Як зміниться вартість земельних ділянок після запровадження ринку землі в Україні

Експерт наголошує, що на вартість землі впливатиме дуже багато чинників

26 травня 2021, 20:28
Поділіться публікацією:

Кабінет міністрів України сподівається, що за два-три роки після запуску ринку землі, який запланований на липень цього року, вартість земельних ділянок виросте у два рази. Своїми думками з цього приводу з виданням "Коментарі" поділився заступник голови Всеукраїнської Аграрної Ради Денис Марчук.

Як зміниться вартість земельних ділянок після запровадження ринку землі в Україні

Ціни на земельні ділянки в Україні

На думку експерта, тема вартості землі перед відкриттям обігу земель сільгосппризначення наразі дуже актуальна. Лунають різні прогнози, однак варто не забувати, що йдетьсяпро ринок, на який мають вплив чимало різних чинників. І спрогнозувати зараз, як буде цей ринок розвиватись після 20-річного мораторію, складно.

"Очевидно, що вартість землі залежатиме від багатьох умов: регіону, місця фактичного розташування, нормативно-грошової оцінки та, звісно, попиту. На сьогодні вартість 1 га становить в середньому 1 тисячу доларів. Відповідно, пай, який складається з 2-2,5 га, коштуватиме дві-дві з половиною тисячі доларів, що є дуже низькою вартістю. Разом з тим, протягом першого року великого буму продажів землі не очікується: і селяни, і аграрії "придивлятимуться" до ринку. Таким чином, і різкого стрибка попиту не буде. Звісно, певна доля землі буде продана і ціна, можливо, трохи зросте, однак це не буде сплеск", – зазначає Денис Марчук.

Крім того, він радить паїв не поспішати з продажем. Свою позицію експерт пояснює тим, що щороку вони мають можливість отримувати по 300-400 доларів пасивного доходу з одного паю. На його думку, зараз це значно вигідніше, ніж продати той самий пай за нинішньою ціною. Як свідчить досвід країн-сусідів, де давно працює ринок землі, її вартість дійсно зростає. Приміром, у Литві на момент старту земельної реформи у 2004 році 1 га коштував 400 євро, а зараз ціни сягають 5 тисяч євро.

"Однак, бажання власників паїв їх продати – це один бік питання. Інший — спроможність агровиробників купити землю. Варто відзначити, що певні механізми для цього впровадженні – можливість взяти кредит за програмою "Доступні кредити 5-7-9", у бюджеті заплановано 1,2 млрд грн на компенсацію відсоткової ставки за кредитами, які можна брати у тому числі і на купівлю с/г землі", – говорить заступник голови Всеукраїнської Аграрної Ради.

Разом з тим, за його словами, сьогодні влада напередодні запуску ринку землі робить неприпустимі речі. Є ініціатива вдвічі збільшити єдиний податок четвертої групи, на якому перебувають агровиробники. Відповідно, їм доведеться заплатити вдвічі більше податків, замість того, щоб мати можливість за ці кошти купити землю. Це негативний сигнал для ринку, зазначає експерт, адже таким чином влада дає зрозуміти сільгоспвиробникам, що ніякої стабільності очікувати не доводиться.

"І якщо хтось і планував купити певний відсоток земель, то у разі запровадження таких ініціатив, змушений буде серйозно переглянути свої плани. У них просто не буде на це ресурсу. Особливо, якщо згадати, що не за горами жнива, в які також потрібно вкладатись, після них – нова посівна, яка також вимагає коштів", – каже Марчук.

У результаті, ми отримуємо ситуацію, в якій "хто везе, того й поганяють". Легальних сільгоспвиробників хочуть примусити платити більше, тоді як в країні майже 30% с/г земель (близько 8 млн га) обробляються "в чорну" і з них не сплачуються жодні податки. Цю ситуацію потрібно виправляти. В парламенті вже другий рік лежить законопроект 3131, яким вирівнюється податкове навантаження на 1 га. Його потрібно прийняти до відкриття ринку землі, аби всі бути в рівних умовах, підсумував експерт.

Нагадаємо, в уряді розповіли, що буде з цінами на землю після земельної реформи.



Читайте Comments.ua в Google News
Якщо ви знайшли помилку, будь ласка, виділіть фрагмент тексту і натисніть Ctrl+Enter.

Новини