Головна Новини Бізнес Агро Запуск ринку землі в Україні: з якими умовами ми крокуємо до земельної реформи
commentss НОВИНИ Всі новини

Запуск ринку землі в Україні: з якими умовами ми крокуємо до земельної реформи

За словами експерта, земельна реформа в країні завжди давалася важко

30 червня 2021, 19:18
Поділіться публікацією:

1 липня в Україні відбудеться запуск ринку землі. Чому ця подія – черговий земельний рубікон та з якими умовами ми в нього входимо, порталу "Коментарі" розповів радник зі стратегічного розвитку президента Асоціації "Український клуб аграрного бізнесу" (УКАБ), керівник Держпродспоживслужби (2016-2019 рр.) Володимир Лапа.

Запуск ринку землі в Україні: з якими умовами ми крокуємо до земельної реформи

Запуск ринку землі в Україні - фото з відкритих джерел

За словами експерта, земельна реформа завжди давалася важко. І схвалення Земельного Кодексу із фіксацією приватної власності на землі с/г призначення, і розпаювання земель у свій час були предметом справжніх політичних баталій.

"А кількість політичних спекуляцій навколо  обігу земель, мабуть, перевищує кількість спекуляцій самими землями. Як наслідок, традиційно консервативно-патерналістське українське суспільство в цьому питанні також не виявляє зайвого лібералізму. Чого варті результати одного з опитувань багаторічної давнини, коли більшість приватних землевласників виступали проти приватної власності. Ґрунт, що не кажіть, благодатний. 

Які вхідні умови ми мали рік тому? Ринок існував, всі розуміли цінові параметри й інструменти купівлі. Але цей ринок був "сірим". Найбільший і безумовний плюс запровадження обігу земель – це легалізація земельних транзакцій і створення системи публічної інформації про обіг земель", — зауважив Володимир Лапа. 

На його думку, сам формат земельного ринку, певною мірою, очікувано консервативний. Юридичні особи не зможуть купувати землі до 2024 року, а обмеження для фізичних осіб – 100 га. За словами фахівця, існує ціла низка й інших обмежень,  зокрема щодо легальності походження коштів на купівлю земель, обмеження колом суб’єктів купівлі земель в прикордонній смузі тощо. Для тих, хто обробляє землі зараз – переважне право купівлі (за ціною не меншою ціни альтернативних пропозицій), яким, щоправда, найближчі роки юридичні особи не зможуть користуватись. 

"Важливим є коректне адміністрування земельних транзакцій, яке забезпечуватиме захист прав продавців  і покупців, зокрема для уникнення земельного рейдерства.  Є надії що Мінагрополітики й Мін’юст тут спрацюють ефективно. Гарантування кредитів для дрібних фермерів, для того, щоб урівняти умови доступу до капіталу – очевидно, перспектива найближчого майбутнього. Але загалом, видається, що піна відійде, а земля продовжить крутитись навколо своєї вісі – забезпечення сталого сільськогосподарського виробництва. Як це вже було із попередніми етапами земельної реформи", — резюмував Володимир Лапа. 

Раніше портал "Коментарі" писав, які зміни насторожують аграрну спільноту напередодні відкриття ринку землі. 




Читайте Comments.ua в Google News
Якщо ви знайшли помилку, будь ласка, виділіть фрагмент тексту і натисніть Ctrl+Enter.
Джерело: https://comments.ua/

Новини